Ի՞նչ կլինի ՀՀԿ–ի հետ ՀՅԴ–ի մաղթանքի իրականացումից հետո
Օրերս ՀՅԴ–ական Աղվան Վարդանյանն առաջարկել էր բանավեճ կազմակերպել Արմեն Ռուստամյանի և Տարոն Մարգարյանի միջև։ Վերջինիս ճամբարից, բնականաբար, հրաժարվել էին։ Հո չէի՞ն կարող Տարոնին «փուռը» տալ։ Բանավիճել՝ նշանակում է բան ասել ու սեփական տեսակետները պաշտպանելու համար վիճել դիմացինի հետ։ Տարոնը ոչ մեկը կարող է անել, ոչ՝ մյուսը։ Ճիշտ է, Տարոնը նախադասություններ արտաբերում է, բայց դրանք պարզ նախադասություններից են կազմված և անընդհատ կրկնվում են։
Ռուստամյանը և ընդհանրապես մյուս բոլոր քաղաքական ուժերի առաջին համարները բանավեճի ժամանակ, պատկերավոր ասած, Տարոնից կաշին ու ոսկորը կթողնեն, և այդ ամենը կանխատեսելով (ինչը դժվար չէ անել)՝ ՀՀԿ–ում որոշել են խուսափել ձեթի գովազդ հիշեցնող պաստառների վրայի տղային բանավեճի ուղարկելուց։
Տարոնի փոխարեն խոսում են մյուս ՀՀԿ–ականները, այդ թվում՝ վազգենխաչիկյանական «դպրոցի» կարկառուն ներկայացուցիչ Արմեն Աշոտյանը, ով համատեղում է նախարարի աշխատանքը Տարոն Մարգարյան «խաղացնելու», այսինքն՝  քարոզչական գործունեություն իրականացնելու հետ։
Բանավեճի թեմայով Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր թողել։
«Ինչ վերաբերում է բանավեճերին, ապա վերահաստատելով մեր հարգանքը բոլոր մրցակիցների հանդեպ, հայտնում ենք, որ ԱԺ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանին որևէ կերպ հատուկ չենք տարբերակում մնացյալ ցուցակների առաջին համարներից, ուստի նպատակահարմար չենք համարում մեր մրցակիցների շարքում առանձնացնել որևէ մեկին,–փորձել էր դաշնակցականի առաջարկի տակից դուրս գալ նախարար–PR–շիկը, ապա ավելացրել,–առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել ՀՅԴ-ին գալիք ընտրություններում ընտրական շեմը հաղթահարելու ծանր, բայց պատվաբեր գործում»:
Աղվան Վարդանյանն էլ իր հերթին անարձագանք չէր թողել Աշոտյանի արձագանքը։
«Մաղթում եմ (անմաղթանք էլ լինելու է)` երբևէ դառնաք ընդդիմություն, զրկվեք իշխանության բոլոր լծակներից, ընտրությունների վրա ազդելու խայտառակ հնարավորություններից (նաեւ կրթական ոլորտում): Կտեսնենք, թե ինչ կմնա ձեր պատկառելի թիմից, և ինչպես կհաղթահարեք ընտրական նվազագույն շեմերը»,–նշել էր Վարդանյանը:
Նկատենք, որ ՀՀԿ–ի ու մասնավորապես Արմեն Աշոտյանի մասով ՀՅԴ ներկայացուցչի մաղթանքը մասամբ կարող է իրականանալ, քանզի հայ ժողովրդին ու մասնավորապես ՀՅԴ–ին բախտ չի վիճակվի տեսնել, թե ինչպես է իշխանությունից զրկված ՀՀԿ–ն դառնում ընդդիմություն և պայքարում անցողիկ շեմերը հաղթահարելու համար։ Այո՛, ՀՀԿ–ն ուշ թե շուտ զրկվելու է իշխանությունից, բայց դրանից չի բխում, որ այդ կառույցն ընդդիմադիր դիրքերից է հանդես գալու։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ինչ տեսակ է հավաքված հանրապետական կուսակցությունում՝ ՀՀԿ–ն երբևէ ընդդիմություն չի դառնա։ Իշխանությունից կզրկվի, բայց ընդդիմադիր դաշտ չի տեղափոխվի։ Պատկերացնո՞ւմ եք Սերժ Սարգսյանին, Սաշիկ Սարգսյանին, Տիգրան Սարգսյանին, Հերմինե Նաղդալյանին, Ներսես Երիցյանին կամ մյուս կարկառուն ՀՀԿ–ականներին ընդդիմության ներկայացուցիչների դերում։ Ախր նրանց համար քրեական օրենսգիրքն է լաց լինում, ի՞նչ ընդդիմադիր լինելու մասին է խոսքը։
Իշխանությունից զրկվելուց հետո ՀՀԿ–ն կդառնա այն, ինչ էր, այսինքն՝ մի զապորոժեցի մեջ տեղավորվող կուսակցություն, որը իշխանական ուժ է փնտրում կցվելու և իր գոյությունը քարշ տալու համար։
Ինչ վերաբերում է Արմեն Աշոտյանին, ապա իշխանափոխությունից հետո նա երկու տարբերակ կընտրի. կա՛մ կլքի քաղաքական դաշտն ու կվայելի վերջին տարիների ընթացքում նախարարի համեստ աշխատավարձով կուտակած հսկայական միջոցները՝ ամենայն հավանականությամբ դա փորձելով անել արտերկրում, կա՛մ կհագնի որպես իրեղեն ապացույց պահած իր կարմիր շորտիկն ու կփորձի ինտեգրվել իշխանության եկած ուժի երիտթևին (այլ հարց է, որ Արմենին թույլ չեն տա դա անել, քանզի բոլոր ուժերի  երիտթևերը չեն, որ «ողջախոհ» են)։
Այնպես որ, Աղվան Վարդանյանի մաղթանքը Աշոտյանին միայն մասամբ կարող է իրականություն դառնալ։ Փոքրաթիվ ՀՀԿ–ականները իշխանափոխությունից հետո ոչ թե մտահոգված կլինեն ընդդիմադիր դիրքերից անցողիկ շեմերը հաղթահարելու խնդրով, այլ կուսակցության հսկայական շենքի գույքահարկը վճարելու ծանր, բայց պատվաբեր գործով, սակայն տեսնելով, որ դա իրենց ուժերից վեր է՝ կլքեն շենքը։ Իսկ թե ինչ կլինի դրա փոխարեն, այս պահին դժվար է ասել։
ՀՀԿ գրասենյակի արտաքին մռայլ տեսքը փոխելուց և ներսում «քիմմաքրում» իրականացնելուց հետո կարելի է այն մանկապարտեզ դարձնել, իսկ Աշոտյանին էլ նշանակել դրա վարիչ՝ Կրթության նախարար եղած տարիներին ֆեյսբուքում ձեռքբերած փորձը մատաղ սերնդին փոխանցելու համար։ Բայց դե մատաղ սերունդն է ափսոս։ Ավելի լավ է՝ Աշոտյանը վայելի կուտակածը։

Что будет с РПА после победы АРФД?
На днях член АРФД Агван Варданян предложил организовать дебаты между Арменом Рустамяном и Тароном Маргаряном. Штаб последнего, естественно, отказался от подобной инициативы. Не могли же они подставить Тарона. Дебаты означают высказывание своих позиций и их отстаивание во время спора с оппонентом. Тарон не способен ни на первое, ни на второе. Правда, Тарон может произносить речь, однако они состоят из примитивных предложений и постоянно повторяются.
Во время дебатов Рустамян или другие первые номера списков политических сил на выборах Совета старейшин, образно говоря, не оставят от Тарона даже мокрого места. Предвидя всё это, в РПА решили воздержаться от участия в дебатах парня с плакатов, скорее напоминающих рекламу подсолнечного масла.
Вместо Тарона говорят остальные члены РПА, в частности, яркий представитель вазгенхачикяновской «школы» Армен Ашотян, который совмещает работу министра с разыгрыванием карты Тарона Маргаряна, то есть, проведением агитации.
Армен Ашотян даже оставил на своей странице в «Фейсбук» запись на тему дебатов:
«Что касается дебатов, то, вновь выражая уважение в адрес наших соперников, сообщу, что для нас депутат НС Армен Рустамян ничем особенно не отличается от остальных первых номеров списков партий, поэтому считаем нецелесообразным выделять кого-то из наших соперников, - попытался выкрутиться из-под предложения представителя АРФД министр-пиарщик. – Пользуясь случаем, хочу пожелать АРФД на предстоящих выборах успехов в трудном, но почетном деле по преодолению проходного барьера».
Агван Варданян, в свою очередь, не преминул ответить на комментарий Ашотяна.
«Желаю (так будет и без наших пожеланий) вам стать когда-то оппозицией, лишиться всех рычагов власти, позорных возможностей влиять на выборы (в том числе – в сфере образования). Посмотрим, что тогда останется от вашей внушительной команды и как вы будете преодолевать проходной барьер», - отметил Варданян.
Заметим, что для РПА и, в частности, Армена Ашотяна, пожелание представителя АРФД может стать реальностью лишь отчасти, поскольку армянский народ и, в том числе, АРФД не будут иметь возможности увидеть, как лишенная власти РПА становится оппозицией и борется за преодоление проходного барьера. Рано или поздно, РПА лишится власти, но из этого не следует, что данная структура будет выступать с оппозиционных позиций.
Учитывая то, какой сорт людей собрался в РПА, данная партия никогда не станет оппозицией. Она лишится власти, но никогда не перейдет на оппозиционное поле. Можете себе представить Сержа Саргсяна, Сашика Саргсяна, Тиграна Саркисяна, Эрмине Нагдалян, Нерсеса Ерицяна или других ярких представителей РПА в роли представителей оппозиции? Ведь по ним уголовный кодекс плачет – о какой оппозиционности может идти речь?
Лишившись власти, РПА станет тем, чем и являлась раньше, то есть, партией, все члены которой могут уместиться в «Запорожце» и которая ищет властную силу, к которой можно присобачиться, чтобы влачить дальнейшее существование.
Что касается Армена Ашотяна, то после смены власти у него будет два варианта: либо покинуть политическое поле и наслаждаться накопленными благодаря скромной зарплате министра колоссальными средствами, скорее всего, делая это за рубежом, либо надеть хранившиеся до сих пор как вещественное доказательство красные шорты и попытаться интегрироваться в новое молодежное крыло власти (другой вопрос, что ему не позволят это сделать, поскольку не у всех сил молодежное крыло является «здравомыслящим»).
Так что, пожелание Агвана Варданяна Ашотяну может реализоваться только отчасти. После смены власти малочисленная РПА будет обеспокоена не преодолением с оппозиционных позиций проходного барьера, а трудным и почетным делом по выплате налога на собственность с огромного здания головного офиса партии, однако, увидев, что это выше их сил, они покинут его. Что же разместится в нем после, сказать наверняка трудно.
После изменения мрачного облика офиса РПА и проведения там «химчистки» в нем можно будет разместить детский садик, а Ашотяна назначить его заведующим, чтобы он передал накопленный в годы премьерства опыт в «Фейсбуке» подрастающему поколению. Хотя, малышей жалко. Пусть лучше Ашотян наслаждается накопленным.