2012թ. ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրակեղծիքների նոր տեխնոլոգիա ներդրվեց։ Դրա փորձարկումը եղել էր Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ։
Ընտրատեղամասերում տեղի ունեցող ապօրինի գործողություններին փոխարինելու եկան ընտրատեղամասից դուրս կիրառվող ոչ պակաս ապօրինի ու ցինիկ մեթոդները։
Եթե նախկինում տեղական նշանակության ընտրակեղծարարներն էին տարբեր մակարդակներում ձայներ ապահովում և լրացնում իշխանության ունեցած ձայների պակասը, ապա ընտրակեղծիքների նոր տեխնոլոգիան ամբողջությամբ կյանքի կոչվեց պետական ոստիկանական մեքենայի օգնությամբ։ Այդ մասին ակամայից խոստովանեց Սերժ Սարգսյանը վերջերս տեղի ունեցած փակ ասուլիսի ժամանակ, երբ պատմում էր իր ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանդիպման մանրամասները։
Շրջիկ խմբերի կազմավորումը, կեղծ անձնագրերի առկայությունը, բազմակի քվեարկությունները, ընտրողների ուռճացված ցուցակները, մեկ տան վրա հարյուրավոր մարդկանց գրանցումները հնարավոր չէին լինի առանց ոստիկանության։ Հնարավոր չէր լինի առանց այս ամենի այդքան տոկոս «խփել»։
Հաշվի առնելով մի շարք հանգ՝ամանքներ՝ կարող ենք նշել, որ տնտեսաքաղաքական համակարգը կենտրոնացնելուն զուգընթաց կենտրոնացում է տեղի ունեցել նաև ընտրակեղծիքների համակարգում։ Բաղրամյան 26–ը մեկ պատուհանի սկզբունքով որոշել է «օրինականացնել» ընտրակեղծիքները՝ այդ գործը հիմնականում վստահելով ոստիկանությանն ու անձամբ Վլադիմիր Գասպարյանին։
Դա է պատճառը, որ «տերտեր»–ոստիկանապետի դերը բարձրացել է, ու նա տոկոս «խփելուց» բացի՝ նաև սադրիչ գործողություններ է կազմակերպում քաղաքական դաշտում։
Շատերն են տեսել ապրիլի 9–ի այն կադրերը, որտեղ հստակ երևում են ոստիկանության հետ բախումներ հրահրող սադրիչները։ Ճիշտ է, այդ ամենը ոստիկանության «ստուկաչի» վերածված «անկախ» լրատվամիջոցները փորձեցին բարդել Երևանի նախկին ոստիկանապետ Ներսիկ Նազարյանի վրա, բայց դա էժանագին քայլ էր։
Պետք չէ խաբվել Աստծո անունը հաճախ տվող ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար «քահանայություն» անող Վովայի բառապաշարից ու հրեշտակ ձևանալու ձգտումներից։ Ի դեմս նրա՝ մենք գործ ունենք ընտրությունների ժամանակ պետական ոստիկանական մեքենան աշխատացնող զորավարի և տոկոս «խփող» կամակատարի հետ։
Շատ լավ հասկանալով, որ հանրային հենարան երբեք չի ունեցել, չունի և չի ունենալու՝ Սերժ Սարգսյանը որոշել է հենվել ոստիկանության վրա ու «պռախոդ» տալ Վլադիմիր Գասպարյանին։ Վերջինս էլ հիմա ոգևորվել է ու իրեն «կռուտոյ» տղայի տեղ դրել։ Թե ինչով կավարտվի այս ամենը, դժվար չէ կռահել։ Վովայից հազար անգամ ավելի «կռուտոյ» ու սարի պես տղաներ կային, որ վերջում, պատկերավոր ասած, դարձան «ռագատկայի քար»։
Հետաքրքիր է, թե որտե՞ղ կհայտնվի Րաֆֆիից «զորավար», իսկ Վազգեն Սարգսյանից՝ «ֆիքստուլ» մականունները ստացած Վովա Գասպարյանը Սերժ Սարգսյանի հեռացումից հետո։ Թույլ տանք մեզ կանխատեսել, որ այդ ժամանակ հազիվ թե նրան փրկի «հաչան շունը չի կծում» արտահայտությունը։
Ո՞րն է ոստիկանապետի նոր դերակատարումը

Во время парламентских выборов 2012 года была применена новая технология фальсификаций. Опробована же она была во время выборов мэра города Раздан.
На смену незаконным действиям непосредственно на избирательных участках пришли не менее незаконные и циничные действия вне этих участков.
Если раньше голоса обеспечивали фальсификаторы местного уровня, восполнявшие дефицит голосов власти, то новая технология фальсификации выборов была применена исключительно благодаря государственной полицейской машине. В этом невольно признался сам Сарж Саргсян во время недавней закрытой пресс-конференции, когда рассказывал о подробностях своей встречи с Раффи Ованнисяном.
Организация мобильных групп, печатание фальшивых паспортов, многократные голосования, раздутые списки избирателей и регистрация по одному адресу сотен людей были бы невозможны без полиции. «Набрать» без всего этого столько процентов не удалость бы.
Учитывая ряд обстоятельств, можем сказать, что параллельно с процессом централизации политико-экономической системы шла централизация и в системе фальсификации выборов. Президентский дворец решил «легализовать» фальсификации по принципу одного окна, доверив это дело полиции и лично Владимиру Гаспаряну.
В этом причина того, что функции главного попа-полицейского увеличились, и, кроме «набирания» процентов, он организует провокационные действия на политическом поле.
Многие видели кадры хроники 9-го апреля, на которых четко видно подстрекателей столкновений с полицией. Правда, превратившиеся в стукачей полиции «независимые» СМИ попытались свалить всю вину на бывшего начальника полиции Еревана Нерсика Назаряна, но это было лишь дешевым шагом.
Не стоит вестись на слова Вовы и его попытки предстать чистым, ведь от частого произнесения имени Божьего и отправления для Раффи Ованнисяна функций попа суть не изменить. В его лице мы имеем дело с руководившим во время выборов работой государственной полицейской машины «полководцем» и покорно исполнявшим задачу по «набору» процентов человеком.
Прекрасно понимая, что у него никогда не было, нет и не будет общественной опоры, Серж Саргсян решил опереться на полицию, дав «проход» Владимиру Гаспаряну. Последнего это обстоятельство воодушевило, и он почувствовал себя крутым парнем. Чем же завершится всё это, думаю, нетрудно догадаться. У нас были ребята и покруче Вовы, но все помнят, что с ними стало.
Интересно, где окажется прозванный Раффи «полководцем», а Вазгеном Саркисяном – «фикстулом», Вова Гаспарян после ухода Сержа Саргсяна? Позволим себе предположить, что тогда его не спасет и то обстоятельство, что «лающая собака не кусает».
Какова новая функция начальника полиции?