ՀՀԿ ավագանու ցուցակը գլխավորող Տարոն Մարգարյանի քարոզչաթիմը ճիշտ մարտավարություն էր ընտրել՝ ձգտելով առավելագույնս հեռու պահել նրան բակային հանդիպումներում առանց ՀՀԿ փուչիկի եկած հատուկենտ մարդկանց հետ շփումներից, ինքնաբուխ ելույթներից և մրցակիցների հետ բանավեճերից։
Երևանի գործող քաղաքապետի թույլ կողմը փորձ արվեց թաքցնել՝ բնակիչներին ուղղված նամակում «մարդու իմ տեսակը հակված չէ ճառերի և միտինգային վարվեցողության» ձևակերպման օգնությամբ։ Իրականությունը, սակայն, այն է, որ Տարոնը ոչ թե չի սիրում միտինգային վարվեցողությունը, այլ չի տիրապետում հոդաբաշխ խոսքի արվեստին։ Ասել է թե՝ ճառեր ու միտինգներ չսիրելը Տարոնի համար «ատմազկա» է, այլ ոչ թե «մարդկանց հետ մտերմիկ զրույցները» ճառերից ու միտինգներից գերադասելու սկզբունք։
ՀՀԿ–ում լավ գիտեն, որ եթե Տարոնի բանավոր խոսքը դուրս գա պլանավորված սահմաններից, ապա հանրությանն այնպիսի մտքի «գոհարներ» կմատուցվեն, որ խիարը, ինչպես նախագահական ընտրությունների ժամանակ էր հաճախ պատահում, կարող է թարս բուսնել։ Դա էր պատճառը, որ Տարոն Մարգարյանը խուսափեց ՀՅԴ–ի՝ բանավիճելու առաջարկից։ Դա էր նաև պատճառը, որ գործող քաղաքապետը խուսափեց ավագանու ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների ու պոտենցիալ քաղաքապետների հետ այսօր կայացած բանավիճ–քննարկումից։
Տարոն Մարգարյանը էժանագին ձեթի գովազդ հիշեցնող պաստառի վրայի թեկնածու է։ Նա, ինչպես իր «անլեզու» աներորդին, խոսել չի սիրում, քանզի ընտրությունների ժամանակ հույսը ոչ թե հանրային ռեսուրսն է, այլ «զորավարի» օժանդակությամբ խփած «տոկոսները»։
Տարոնը խոսքի փոխարեն նախընտրում է գործը։ Այդ գործի շնորհիվ է, որ Տարոնին հաջողվել է պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում աշխատած տարիներին կուտակել միլիոնավոր դոլարներ։
Բաղրամյան 26–ին մայրաքաղաքի հենց տարոնատիպ ղեկավար է պետք, որպեսզի կարողանան «սիրուն է» կամ «սիրուն չէ» մոդելով կառավարել Երևանը և ունենալ «չխոսկան պռառաբ»։
Հիմա ամեն ինչ շատ պարզ է. մայիսի 5–ին երևանցիները պետք է մի կողմից ընտրություն կատարեն նախագահական նստավայրի կողմից նշանակված «պռառաբի» գլխավորած ցուցակի և մյուս կողմից՝ սեփական «ես»–ն ունեցող ու քաղաքականապես ինքնուրույն թիմերի՝ ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի ու ՀԱԿ–ի, միջև։ Կարիք չկա բացատրելու, որ ավելի լավ Տարոնը պաշտոնազրկված Տարոնն է։
Ինչի՞ց և ինչո՞ւ է խուսափում Տարոն Մարգարյանը

Агитационная команда возглавляющего список РПА Тарона Маргаряна выбрала правильную тактику: она стремится держать его подальше от незапланированных явлений, дебатов с соперниками и тех редких людей без шариков РПА, которые приходят на дворовые встречи Тарона.
Попытка скрыть слабые стороны действующего мэра Еревана была предпринята при помощи адресованных горожанам именных писем, в которых Тарон признается, что «по своему складу он не склонен произносить речи и выступать на митингах». Однако в действительности Тарон не то чтобы не любит митинговые выступления, а попросту не способен произносить членораздельные речи. То есть, «недолюбливание» выступлений и митингов является для Тарона отмазкой, а не принципом, согласно которому ему «предпочтительнее сердечная, задушевная беседа с людьми».
В РПА прекрасно знают, что если устная речь Тарона выйдет за рамки запланированного, то достоянием общественности станут такие «перлы» человеческой мысли, что даже огурец, как часто происходило во время президентских выборов, может взрасти неправильно. В этом и кроется причина того, что Тарон Маргарян отказался от предложения АРФД провести дебаты. Именно в этом и была причина отказа действующего мэра от участия в дебатах-обсуждениях между представителями участвующих в выборах политических сил и потенциальными мэрами города.
Тарон Маргарян не более чем кандидат с предвыборных плакатов, скорее напоминающих рекламу подсолнечного масла. Он, как и его «безмолвный» шурин, не любит говорить, поскольку на выборах надежда возлагается не на общественный ресурс, а на «набранные» при помощи «полководца» проценты.
Словам Тарон предпочитает дело. Именно благодаря его делам в годы работы в органах государственного управления и местного самоуправления удалось накопить миллионы долларов.
Президентскому дворцу нужен именно такой руководитель столицы, как Тарон, чтобы управлять Ереваном по модели «красиво» или «некрасиво» и иметь «неразговорчивого прораба».
Всё более чем ясно: 5-го мая ереванцы должны выбрать между назначенным президентским дворцом «прорабом» с возглавляемым им списком и обладающими собственным «я», политически самостоятельными командами – ППА, АРФД и АНК. Нет необходимости объяснять, что лучший Тарон – это свергнутый Тарон.
Чего и почему избегает Тарон Маргарян?