Հարավկովկասյան երկաթուղում ամփոփեցին ենթակառուցվածքի գարնանային զննման արդյունքները
Մայիսի 3-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում տեղի ունեցավ գծի, ենթակառուցվածքի, էներգամատակարարման, ավտոմատիկայի, տելեմխանիկայի և կապի սարքավորումների գարնանային հանձնաժողովային զննման արդյունքների քննարկումը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը ընդգծեց, որ զննման անցկացման կարևորագույն նպատակն է ենթակառուցվածքի համապարփակ ուսումնասիրումն, օբյեկտների վիճակի գնահատումը, բացթողումների և թերությունների բացահայտումն, ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնին նախապատրաստումը:
Զննման ժամանակ հատուկ ուշադրության արժանացավ աշխատանքային կարգապահության հարցն, անվթար աշխատանքի ապահովմանն ուղղված գծային ստորաբաժանումների ղեկավարների և հրահանգողների կազմակերպչական գործունեության գնահատումը:
Խորհրդակցության շրջանակներում զեկույցներով հանդես եկան ծառայությունների, տնօրինությունների, արտադրական ձեռնարկությունների և ստորաբաժանումների պետերը: Մասնակիցները ներկայացրին այն խնդիրները, որոնք ի հայտ են եկել աշնանային զննման ժամանակ:
Խորհրդակցության ընթացքում դիտարկվեցին դրանց լուծման հնարավորությունները,  ինչպես նաև գծային տնտեսությունների, էներգամատակարարման սարքավորումների, ավտոմատիկայի, տելեմեխանիկայի  անխափան աշխատանքն ապահովելու  և արհեստական կառույցների ու հողածածկույթների պատշաճ վիճակում պահելու միջոցները:
Զննման ընթացքում բավարար աշխատանք է տարվել գծային տնտեսությունները, ենթակառուցվածքը, երկաթուղու արտադրական և հաղորդակցման բոլոր օբյեկտները կարգի բերելու ուղղությամբ: «ՀԿԵ» գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցն անձամբ է վերահսկել զննումը, որի ընթացքում  բացահայտված թերությունները վերացվել են իսկույն՝ հստակ սահմանված ժամկետներում՝ պատասխանատու ղեկավարներից միչև երկաթուղու պետի տեղակալների մակարդակով:
Ներկա պահին երկաթուղում անցնում է լոկոմոտիվների և շարժիչավագոնային շարժակազմի գարնանային զննումը: Զննման անցկացման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվելու գնացքների հակահրդեհային համակարգին, անվտանգ երթևեկությունն ապահովող սարքավորումների վիճակին,  օդափոխության համակարգի աշխատանքին:

«ЮКЖД» подвела итоги весеннего комиссионного осмотра инфраструктуры
3 мая в ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» состоялось обсуждение результатов весеннего комиссионного осмотра пути, земляного полотна и искусственных сооружений, устройств энергоснабжения, автоматики, телемеханики и связи, сообщает пресс-служба компании.
Генеральный директора ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец подчеркнул, что важнейшей задачей проведения осмотра является проведение полного исследования объектов инфраструктуры, оценка их состояния, выявление недостатков и упущений, подготовка железной дороги к активному сезону летних пассажирских перевозок.
Особое внимание было уделено вопросам трудовой и организационной дисциплины, оценке организаторской деятельности руководящего и инструкторского состава линейных подразделений, направленной на безаварийную работу.
Во время совещания с докладами выступили начальники служб, дирекций, производственных предприятий и структурных подразделений Компании, представившие выявленные во время проведения осмотра проблемы.
В ходе заседания были рассмотрены меры по их решению и обеспечению бесперебойной работы хозяйства пути, устройств энергоснабжения, автоматики, телемеханики и должного состояния земляного полотна и искусственных сооружений.
Во время осмотра была проведена значительная работа по приведению в надлежащий порядок путевого хозяйства, инфраструктуры всех отраслевых хозяйств, производственных и коммунальных объектов дороги. Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец лично контролировал реализацию технологии осмотра, при которой выявленные нарушения устранялись незамедлительно, в строго установленные сроки с участием ответственных руководителей вплоть до уровня заместителей начальника дороги.
В настоящее время на ЮКЖД продолжается весенний комиссионный осмотр локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава, во время которого особое внимание будет уделено, в частности, противопожарному состоянию поездов, устройствам и оборудованию, обеспечивающим безопасность движения, проверке систем вентиляции и кондиционирования.