Ազատամարտի ռահվիրան և մարտական Լիսկան (տեսանյութ)
Այսօր Սերժ Սարգսյանը, երկրապահի օրվա կապակցությամբ, Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանի շքանշանով է պարգևատրել ԵԿՄ Սյունիքի մարզային խորհրդի նախագահ Սուրեն Սերգեյի Խաչատրյանին կամ այլ կերպ ասած՝ Լիսկային։
Այդպիսով «Ազատամարտի ռահվիրա» հռչակված Սերժը յուրօրինակ ապտակ հասցրեց ամիսներ շարունակ իրեն քծնող և հացադուլի գնով կոալիցիա մտնել ցանկացող «իրավատեր» Րաֆֆի Հովհաննիսյանին։
Ինչպես հայտնի է, նախագահական ընտրությունների կեղծման համար Րաֆֆին մեղադրում էր բացառապես մարզպետներին ու համայնքապետներին։ Նա, Ազատության հրապարակում էժանագին շոուներ կազմակերպելով, համառորեն պահանջում էր Սյունքի մարզպետի հրաժարականը և համառորեն չէր ուզում հայտարարել, որ կեղծիքների գերագույն գլխավոր հրամանատարը նստած է Երևանի Բաղրամյան 26 հասցեում, այլ ոչ թե լեռնային Սյունիքում։
Րաֆֆուն թվում էր, թե ինքը Լիսկայի հետևից ընկնելով ու իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի օգտին գեղամյանություն անելով՝ հաջողացնելու է ստանալ «Ժառանգության» համար PR անող ՀՀԿ–ական Արմեն Աշոտյանի աթոռը։ «Ստացավ»։
Ինչ վերաբերում է Սուրիկի պարգևատրմանը, ապա դրանով գործող նախագահը հանրությանը հասկացնում է, որ դրական է գնահատում «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցած մարտական գործողությունները, որի ժամանակ Լիսկան հարձակվեց գործարար կնոջ վրա ու հարվածներ հասցրեց (տե՛ս կից տեսանյութը)։
Այդ կադրերը դիտելուց հետո է, ամենայն հավանականությամբ, նախագահական նստավայրում ցանկություն առաջացել Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանի շքանշանը հանձնել Լիսկային։ Բա ուրիշ ո՞ւմ պետք է հանձնեին։ Մարդը կին գործարարի վրա ձեռք ու ոտք է բարձրացնում, ընտրությունների ժամանակ իր մարզում անհրաժեշտ տոկոս է «խփում» և ստրկացած վիճակում է պահում Գարեգին Նժդեհի պաշտպանած Սյունիքը։ Նման սխրանքներն առանց գնահատման չէր կարելի թողնել, և նախագահը նախաձեռնողականություն ցուցաբերեց։
Ի վերջո անարդար կլիներ, եթե տնտեսության հերն անիծած Տիգրան Սարգսյանը մնար վարչապետի աթոռին, իսկ Լիսկան մնար առանց պարգևի։ Չէ՞ որ Լիսկան ավելի պակաս վնաս է հասցնում պետությանը, քան տերտերական առոգանությամբ «ատկատները» կանոնակարգող վարչապետը։

«Пионер освободительной борьбы» и «боевой» Лиска (видео)
Сегодня в связи с Днем Еркрапа Серж Саргсян наградил орденом Боевого креста 2-ой степени председателя сюникского областного совета Добровольческого союза «Еркрапа» Сурика Сергеевича Хачатряна или, иначе говоря, Лиску.
Тем самым прозванный «пионером освободительной борьбы» Серж нанес хлесткую затрещину месяцами заискивающему перед ним и надеющемуся войти во властную коалицию «праводержцу» Раффи Ованнисяну.
Как известно, в фальсификации президентских выборов Раффи винил исключительно марзпетов и руководителей местных администраций. Организовав на площади Свободы дешевые шоу, он настойчиво требовал от Сержа отставки марзпета Сюника и не менее упорно не хотел заявлять, что верховный главнокомандующий фальсификациями находится на Баграмяна 26, а не в горном Сюнике.
Раффи казалось, что, гоняясь за Лиской и занимаясь гегамянством в пользу «здравомыслящего» крыла власти, ему удастся заполучить кресло занимающегося пиаром «Наследия» республиканца Армена Ашотяна. «Получил».
Что касается награждения Сурика, то этим шагом действующий президент дает обществу понять, что высоко оценивает участие Лиски в боевых действиях в отеле «Мариотт-Армения», во время которых последний набросился на женщину и ударил ее по лицу (см. видеозапись).
По всей видимости, после просмотра данных кадров в президентском дворце появилось зудящее желание вручить орден Боевого креста 2-ой степени именно Лиске. А кому еще нужно было его вручать? Человек поднимает руку (кстати, и ногу) на женщину, «набирает» на выборах нужные проценты и держит в феодальном положении защищенный Гарегином Нжде Сюник. Подобного рода подвиги нельзя оставлять неоцененными, и президент проявил инициативность.
Было бы несправедливо оставить на посту премьер-министра подорвавшего все основы экономики Тигран Саркисян, а Лиске не вручить хотя бы ордена. Ведь Лиска наносит государству меньший вред, чем премьер, с произношением священника упорядочивающий «откаты».