Երևանի ավագանու «ընտրությունների» ժամանակ իշխանությունները կիրառեցին ընտրակեղծիքների ամբողջ գործիքակազմը։ Տոկոս «խփելու» գործում ներգրավվեցին ցուցակավոր «թիթեռնիկներն» ու թաղային խուժանը։ Եվ այդ ամենը՝ ոստիկանության աչալուրջ հայացքի ներքո։
Վլադիմիր Գասպարյանի «կանտոռան» չտեսնելու էր տալիս ընտրաստրկավաճառներին ու ընտրական թրաֆիկինգի ենթարկողներին։ Ոստիկանության օրինապաշտությունը և ամենատեսությունը բռնեց միայն քվեարկության գործընթացն ավարտվելուց հետո, երբ սկսվեց անհաշտ պայքարը հրավառության դեմ։
Այդքանից հետո ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին մնում էր միայն պարտաճանաչ աշակերտի պես արձանագրել Տարոնի օգտին «խփված» տոկոսները և հիանալ «Ֆեյսբուքում» իրեն ուղղված հարցերով։
Ընտրակեղծիքների առումով այս անգամվա նորարարությունն այն էր, որ յուրօրինակ դեր էր վերապահված «անկախ» մամուլին։ Հատկապես աչքի ընկավ ոստիկանական պաշտպանության տակ գտնվող «1in.am» կայքը, որն ապահովում էր իշխանությունների թիկունքը՝ «Գողն ամենաբարձրն է գոռում՝ բռնեք գողին» տարբերակով։
Սույն լրատվամիջոցի առաքելությունն այն էր, որ «ընդդիմադիր» դիրքերից խոսի ընտրակեղծիքներից՝ ներկայացնելով, թե իբր խախտումներ են անում ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը։ Ըստ այդմ՝ «1in.am»-ը ստանձնել էր իրական ընտրակեղծարարներից հանրային ուշադրությունը շեղելու, «բոլորն էլ վատն են» թեմայով գաղջ մթնոլորտ ապահովելու և Տարոնի օգտին արվող ընտրակեղծիքներն անուղղակիորեն արդարացնելու դերը։ Այլ կերպ ասած՝ «1in.am»–ը կատարում էր «թիթեռնիկների» ու թաղային խուժանի ինֆորմացիոն հովանավորի և փաստաբանի դերը։ Սա, իրոք, նոր խոսք է լրատվական դաշտում և ընտրակեղծիքների տեխնոլոգիայում։
Եթե վերջին երկու համապետական ընտրությունների ժամանակ երբեմնի թունդ ընդդիմադիր Արման Բաբաջանյանին պատկանող «1in.am»–ը փորձում էր ձևականորեն ՀՀԿ–ին էլ խփել, ապա այս անգամ համապատասխան շրջանակները որոշեցին ձևականությունների հետևից չընկնել ու մինչև վերջ «փչացնել» այդ լրատվամիջոցին։ Արդյունքում՝ քաղաքացիականությունից ու արևմտյան արժեքներից խոսող «1in.am»–ը Տարոնի օգտին աշխատեց «պուտանկեքի» և թաղային խուժանի հետ ուս–ուսի տված։
Եվ այսպես՝ Տարոնի համար տոկոս «խփեցին» ՀՀԿ–ի օգտին աշխատող «տասովշիկները», կարճափեշ «աչոնիկները», ոստիկանությունը, ԿԸՀ–ն ու «անկախ» մամուլը՝ «1in.am»–ի գլխավորությամբ։ Դե, իսկ գերագույն գլխավոր հրամանատարի դերում Սերժ Սարգսյանն էր։
Հ.Գ.։ Առաջարկում ենք ևս մեկ անգամ դիտել թեմայի վերաբերյալ «zham.am»–ի մեր գործընկներների պատրաստած տեսանյութը։

Кто и как «набирал» проценты Тарона? (видео)
Во время «выборов» Совета старейшин Еревана власти применили весь комплект избирательных фальсификаций. В дело по «набору» процентов были вовлечены списочные «жрицы любви» и дворовая шпана. И всё это происходило под пристальным вниманием работников полиции.
Контора Владимира Гаспаряна в упор пыталась не замечать избирательных работорговцев и подвергшихся траффикингу людей. За законопослушие и всеведение полиция спохватилась лишь по завершении голосования, когда началась беспощадная борьба с отмечавшими свою победу салютом сторонниками РПА.
После всего этого председателю ЦИК Тиграну Мукучяну оставалось только, подобно прилежному школяру, зафиксировать «набранные» проценты и восхититься адресованными ему в «Фейсбуке» вопросами.
Нововведением в плане фальсификации выборов на этот раз было то, что в этом деле особая роль была отведена «независимой» прессе. Наиболее отличился работающий под патронажем полиции сайт «1in.am», который обеспечивал властные тылы по варианту «громче всех «держи вора» кричит сам вор».
Миссией данного средства информации было то, чтобы с «оппозиционных» позиций заявлять о фальсификациях, обвиняя в них ППА и АНК. По сути, на «1in.am» была возложена функция по отвлечению общественного внимания от реальных фальсификаторов, обеспечению гнетущей атмосферы по варианту «плохие все» и косвенному оправданию фальсификаций в пользу Тарона. Иначе говоря, «1in.am» выполнял роль информационного спонсора и адвоката «ночных бабочек» и дворовой шпаны. Вот уж действительно новое слово на информационном поле и в технологии избирательных фальсификаций.
Если во время последних двух общегосударственных выборов принадлежащий некогда оппозиционному Арману Бабаджаняну сайт «1in.am» пытался формально ударять и по РПА, то на этот раз соответствующие круги решили не гоняться за формальностями, и лишь в конце «испортить» это СМИ. В результате, разглагольствующий о гражданственности и прозападности «1in.am» проработал в пользу Тарона плечом к плечу с путанками и дворовыми хулиганами.
Итак, проценты в пользу Тарона «набрали» работающие на РПА «шестерки», девицы легкого поведения, полиция, ЦИК и «независимые» СМИ во главе с «1in.am». В роли же верховного главнокомандующего выступал Серж Саргсян.
P.S. Предлагаем вам еще раз просмотреть подготовленный нашими коллегами из «zham.am» видеоматериал на данную тему.