Հարցազրույց Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանի հետ, ով մասնակցել է Արցախ-Հայաստան-Ադրբեջան՝ «Ժողովրդական դիվանագիտության» շրջանակներում կազմակերպված այցերին
-Ի՞նչ եք կարծում, այնպիսի հակամարտությունների, ինչպիսին ղարաբաղյանն է, կարգավորման գործում ժողովրդական դիվանագիտությունը որևէ դրական բան կարո՞ղ է տալ, թե՞ ոչ։
-Ճիշտն ասած, Բաքու կատարած մեր ուղևորությունից հետո հասկացա, որ երևի թե՝ ոչ։ Իհարկե, ժողովրդական դիվանագիտությունը շատ կարևոր է... Սակայն այս հարցին պատասխանելն ինձ համար միշտ դժվար է եղել։ Մենք տեսանք Բաքուն, ադրբեջանցիները տեսան մեր քաղաքը, Ստեփանակե՛րտը տեսան, ինչը շատ կարևոր է։ Ոնց էլ որ լինի, դա նրանց վրա տպավորություն թողնելու է։ Միգուցե մեզ մոտ նրանք չարտահայտվեն, սակայն իրար մեջ անպայման քննարկելու են զարգացող Հայաստանն ու Ղարաբաղը։
-Բաքուն ինչպիսի՞ն էր։
-Այնտեղ էլ ամբողջ թափով շինարարություն է իրականանում։ Դա էլ է հասկանալի։
-Ի՞նչ սկզբունքով էր ձևավորվել Հայաստանի պատվիրակությունը։
-Չեմ կարող ասել, չգիտեմ։ Ճիշտն ասած, հիշում եմ, երբ առաջին անգամն էր այս նախաձեռնությունը իրականացվում, հավաքվել էին միայն մտավորականներ։ Այս անգամ ադրբեջանցիները մի քիչ իջեցրեցին նշաձողը՝ այն իմաստով, որ նրանց պատվիրակության մեջ ներգրավված էին Շուշիում ծնված, Աղդամում ծնված մարդիկ...
-Ադրբեջանցինե՞րն էին որոշել պատվիրակությունների կազմի ձևաչափը։
-Նախաձեռնությունը Ռուսաստանում մեր և Ադրբեջանի դեսպաններինն էր, որոնք ժամանակին եղել են մշակույթի նախարարներ։ Նրանց միացել էր Շվիդկոյը։
-Փաստորեն, Հայաստանի և Ադրբեջանի մտավորականների այցը Ստեփանակերտ, Երևան և Բաքու, ոչինչ չտվող նախաձեռնությո՞ւն էր։
-Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման առումով, ես այնպիսի տպավորություն ունեի, թե այս այցելությունները ոչինչ չեն տա։ Ես միշտ չէի հասկանում, թե ի՞նչ են խոսում բանակցությունների ժամանակ, որովհետև դրանք ոչինչ չասող հանդիպումներ են. «մի քիչ առաջ գնացինք», «չէ, նույն տեղում ենք կանգնած»։ Հիմա մենք լսեցինք երեք նախագահներին։ Հայաստանի և Ղարաբաղի ղեկավարների դիրքորոշումը մեկն էր, սկզբունքորեն հակառակն էր Ադրբեջանի նախագահինը։
-Ադրբեջանի նախագահը բավական կոշտ կերպով Հայաստանի պատվիրակությանը ներկայացրեց հիմնահարցի լուծման իրենց մոտեցումը։ Ըստ Ձեզ, Հայաստանի և ԼՂՀ նախագահների դիրքորոշումները նո՞ւյնքան հստակ էին։
-ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը բավական կոշտ և հստակ ձևով ասաց, որ աշխարհում 10 մլն-ից ավելի հայ կա, և նրանցից ոչ մեկը երբեք չի համաձայնի, որ Ղարաբաղը լինի Ադրբեջանի կազմում։ Շատ հստակ հայկական կողմի դիրքորոշումը ներկայացրեց Սերժ Սարգսյանը։ Նա հստակ ներկայացրեց մեր դիրքորոշումն ու խնդրի լուծման մեր պատկերացրած ճանապարհը։
-Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման տպավորությունն ինչպիսի՞ն էր։
-Շատ հիասթափված եմ Ալիևի հետ ունեցած հանդիպումից։ Ես հետևյալ կերպով էի պատկերացնում. երկու հակամարտող կողմերից հավաքվել են մարդիկ՝ հանդիպելու նախագահներին։ Մեր նախագահը նրանց պատվիրակության հետ խոսեց, լսեց նրանց տեսակետները, արտահայտեց իր կարծիքը, տվեց պատասխաններ։ Այս ամենը՝ շատ մարդկային մթնոլորտում։ Հիմա նրանց նախագահը... Նախ, մենք նրան սպասեցինք մոտ 25 րոպե։ Միգուցե նրան պատմում էին, թե ինչ է ասվել Երևանում և Ստեփանակերտում։ Ալիևը եկավ, նստեց և երեք անգամ նույն բանը կրկնեց՝ ԼՂ հիմնահարցը պետք է լուծվի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի շրջանակներում։ Նա մեզ չհարցրեց, թե մենք ի՞նչ ենք մտածում...
-Նա չհարցրեց, իսկ մեր պատվիրակությունից որևէ մեկը չփորձե՞ց ներկայացնել հայկական կողմի դիրքորոշումը։
-Նա չտվեց այդ հնարավորությունը։ Նա նստեց և սկսեց խոսել։
-Այնուհետև վեր կացավ ու գնա՞ց։
-Չէ, չգնաց։ Խոսեց ու էսպես նստեց։ Մեր նախագահը ադրբեջանցիներին լսեց՝ միաժամանակ ասելով իրենը։ Իսկ Ալիևը խոսեց ու հարցրեց, թե ով ի՞նչ ունի ասելու։ Նոր միայն ես ու էլի մեր պատվիրակներից մի քանիսը ինչ-որ բան ասացինք։
-Դուք ի՞նչ ասացիք։
-Ես ասացի այն, ինչը որ իրոք մտածում էի։ Ասացի՝ պարոն նախագահ, Ղարաբաղի հարցը արագ չի լուծվի, որովհետև երկու կողմն էլ հարցի վերաբերյալ ունեն լրիվ հակառակ դիրքորոշում։ Բայց անկարելի է թշնամության մթնոլորտի խորացումը, այն թույնը, որը լցվում է, թշնամու այն կերպարը, որը ստեղծվում է՝ ի դեմս հայի։ Ես ասացի, որ մեր նախագահն իր ելույթներում ասել է, թե պետք չէ ստեղծել թշնամու կերպար։ Հատուկ ընդգծեցի, որ Փարաջանովը Սումգայիթի ջարդերի ժամանակ գտվում էր Բաքվում։ Նրան ընկերները մի կերպ գնացքով հանել են Բաքվից։ Եվ նա շատ ծանր տարավ այդ դեպքերը։ Ասացի նաև, որ Փարաջանովը շատ նեղացած էր Ուկրաինայից։ Եվ նա մի առիթով ասաց, թե վրեժ կլուծի Ուկրաինայից։ Երբ Ալիևը լսեց «վրեժ» բառը, անմիջապես ձգվեց։ Շարունակեցի՝  երբ Փարաջանովին հարցրեցի՝ ինչպե՞ս ես վրեժ լուծելու, պատասխանեց՝ սիրով։ Ադրբեջանի նախագահին ասացի, որ չարիքը չարիք է ծնում, իսկ չարիքին հաղթում է միայն բարությունը։
-Ալիևն ինչ-որ ձևով արձագանքե՞ց։
-Նա ոչինչ չասաց։ Բայց հետո Ադրբեջանի պատվիրակությունից երկու հոգի ինձ մոտեցան և ասացին, որ լիովին համաձայն են ինձ հետ։
-Իսկ ինչո՞ւ է այնպես ստացվում, որ հայ և ադրբեջանցի մտավորականների հանդիպման վերջին հանգրվանը միշտ Բաքուն է լինում։
-Ճիշտն ասած՝ չգիտեմ։ Ես էլ եմ մտածում, որ եթե մի հանդիպում էլ լինի, մենք պետք է ինչ-որ բան փոխենք։ Բայց եթե այսպես է լինելու, ոչ մի հանդիպում էլ պետք չէ։ Կարևորը, որ մենք ցույց տվեցինք, որ նահանջելու տեղ չունենք։ Սա է, վերջացավ։
-Հաստա՞տ ցույց տվեցինք։
-Հստակ, հստակից էլ ավելին ասվեց։ Սերժ Սարգսյանը առանց այլևայլի ասաց, որ վերջ ի վերջո կա ազգերի ինքնորոշման սկզբունք։ Բակո Սահակայանին լսեիք... Հիմա Ալիևն էլ կոշտ ձևով ասաց, թե բոլոր երկրները ճանաչում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակ էր և կտրուկ։ Այնպես չէր, որ երկմտելով ասեին։ Ինձ թվում է, որ ադրբեջանցիները գնացին, Ալիևին ասացին, թե հայկական կողմը այսպիսի հստակ դիրքորոշում ունի, նա էլ իրեն այդպես պահեց։ Ալիևն ինձ վրա զոմբիի տպավորություն թողեց։ Նրա դեմքին ոչ մի էմոցիա չկար, ոչ մի միմիկա...
-Իսկ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին խոսվե՞լ է, թե՞ ոչ։
-Մեկ անգամ։ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանցիներից մեկը ասաց, որ եթե մեր հարաբերությունները լավանան, այնպես կանեն, որ հայ-թուրքական հարաբերություններն էլ կարգավորվեն։ Սերժ Սարգսյանն ասաց, թե մենք մեր հարցերը կլուծենք, պետք չէ, որ իրենք միջամտեն կամ խառնվեն։ Հայ-թուրքական հարաբերություններին այլ անդրադարձ չի եղել։

Интервью с директором дома-музея Сергея Параджанова Завеном Саркисяном, который участвовал в организованных в рамках «Народной дипломатии»  визитах в Арцах, Армению и Азербайджан.
- Как вы считаете, народная дипломатия в таких конфликтах, как карабахский, может ли иметь положительное влияние в деле урегулирования?
- Честно говоря, после поездки в Баку я понял, что, наверное, нет. Конечно, народная дипломатия очень важна... Однако, ответить на этот вопрос всегда для меня было трудным. Мы увидели Баку, азербайджанцы увидели наш город, увидели Степанакерт, что очень важно. Как бы то ни было, это на них оставит впечатление. Может быть, у нас они не будут выражаться, однако между собой обязательно обсудят развивающиеся Армению и Карабах.
- Каков был Баку?
- Там тоже с большим размахом осуществляется строительство. Это тоже понятно.
- По какому принципу была сформирована делегация Армении?
- Не могу сказать, не знаю. Честно говоря, помню, что когда впервые эта инициатива осуществлялась, собрались лишь интеллигенты. На этот раз азербайджанцы немного спустили планку, в том плане, что в их делегации были включены люди, родившиеся в Шуши и Агдаме...
- Азербайджанцы решали формат состава делегаций?
- Инициатива была нашего посла и азербайджанского посла в России, которые в свое время были министрами культуры. К ним присоединился и Швыдкой.
-Фактически, визит интеллигентов Армении и Азербайджана в Степанакерт, Ереван и Баку был ничего не дающей инициативой?
- В плане урегулирования карабахского конфликта у меня создалось впечатление, что эти визиты ничего не дадут. Я всегда не понимал, о чем говорили во время переговоров, поскольку это ничего не дающие встречи - «немного продвинулись вперед», «нет, стоим на том же месте». Сейчас мы послушали трех  президентов. Позиция руководителей Армении и Карабаха была одна, принципиально противоположной - была у президента Азербайджана.
- Президент Азербайджана в довольно-таки жесткой форме объяснил делегации Армении их подход решения проблемы. По-вашему, позиции  президентов Армении и НК были такие же четкие?
- Президент НК Бако Саакян довольно-таки жестко и четко сказал, что в мире существует больше 10 миллионов армян, и никто из них не согласится, чтобы Карабах был в составе Азербайджана. Очень четко позицию армянской стороны представил Серж Саргсян. Он четко представил нашу позицию и по нашему представлению путь решения проблемы.
- Каково было впечатление от встречи с президентом Азербайджана?
- Очень разочарован встречей с Алиевым. Я представлял следующим образом - из двух конфликтующих сторон собрались люди для встречи с президентами. Наш президент поговорил с ихней делегацией, выслушал их позиции, выразил свое мнение, дал ответы. Все это было в очень  человеческой атмосфере. Теперь ихний президент... Прежде всего, мы его ждали около 25 минут. Может быть, ему рассказывали, что говорилось в Ереване и Степанакерте. Алиев пришел, сел и три раза повторил тоже самое - проблема НК должна решаться в рамках принципа территориальной целостности. Он нас не спросил, а вы что думаете?...
- Он не спросил, а кто-либо из нашей делегации не попытался представить позицию армянской стороны?
- Он не дал этой возможности. Он сел и начал говорить.
- Затем встал и ушел?
- Нет, не ушел. Поговорил и так сел. Наш президент выслушал азербайджанцев, одновременно говоря свое. А Алиев сказал и спросил: «Кто что имеет сказать?». Только после этого я и несколько из наших делегатов что-то сказали.
- Вы что сказали?
- Я сказал то, что действительно думал. Сказал, что, господин президент, вопрос Карабаха быстро не решится, поскольку обе стороны относительно вопроса имеют прямо противоположные подходы. Но невозможно укоренение атмосферы вражды, тот яд, который наполняется, тот образ врага, который в лице армянина создается. Я сказал, что наш президент в своих выступлениях говорил, что не надо создавать образ врага. Особо подчеркнул, что Параджанов во время резни в Сумгаите находился в Баку. Его друзья кое-как поездом вывели его из Баку. И он очень тяжело перенес эти события. Сказал также, что Параджанов был очень обижен на Украину. И он по одному поводу сказал, что отомщу Украине. Когда Алиев услышал слово «месть» сразу подтянулся. Я продолжил: «Когда я спросил у Параджанова, а как ты собираешься мстить, он ответил - любовью». Президенту Азербайджана я сказал, что зло порождает зло, а добро всегда побеждает зло.
- Алиев каким-то образом откликнулся?
- Он ничего не сказал. Но потом двое из делегации Азербайджана подошли ко мне и сказали, что полностью согласны со мной.
- А как получается, что последней исходной точкой встречи армянской и азербайджанской интеллигенции всегда бывает Баку?
- Честно говоря, не знаю. Я тоже думаю, если будет еще одна встреча, то мы должны что-то поменять. Но если будет так, то никакой встречи и не надо. Главное мы показали, что нам некуда отступать. Этого, хватит.
- Точно мы показали?
- Чеще четкого было сказано. Серж Саргсян без обиняков сказал, что, в конце концов, есть принцип наций на самоопределение. Послушали и Бако Саакяна... А потом Алиев в жесткой форме сказал, что все страны признают территориальную целостность Азербайджана. Позиция армянской стороны была четкой и резкой. Не было так, что было сказано с сомнением. Мне кажется, что азербайджанцы пошли к Алиеву и сказали, что у армянской стороны есть такая четкая позиция, он и себя так повел. Алиев оставил на меня впечатление зомби. На его лице не было никакой эмоции, никакой мимики...
- А про армяно-турецкие отношения говорилось или нет?
- Один раз. Во время встречи с Сержем Саргсяном один из азербайджанцев сказал, что, если наши отношения улучшатся, то мы сделаем так, что урегулируются и армяно-турецкие отношения. Серж Саргсян сказал, что мы наши вопросы решим, не надо, чтобы вы вмешивались. Армяно-турецких отношений больше не касались.