Տիգրան Սարգսյանի ֆինանսական բուրգը
Մինչ «անկախ» լրատվամիջոցները փորձում են հանրային ուշադրությունը զբաղեցնել ոստիկանական համակարգի ներկա ու նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ ենթադրյալ կամ իրական ֆինանսական բուրգի մասին դետեկտիվ պատմություններով՝ Հայաստանում թափ է հավաքում պետության հաշվին հսկայական ֆինանսական բուրգի «շինարարությունը»։
Ինչպես հայտնի է, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ ՌԴ–ից վերցրած 500 մլն դոլարի վարկը մարելու նպատակով ՀՀ–ն պարտատոմսեր է թողարկելու և հանելու միջազգային շուկա։ Այլ կերպ ասած՝ վարչապետը մեր պետությունը նոր պարտքի տակ է մտցնում՝ մեկ այլ պարտք փակելու համար։ Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ֆինանսական բուրգ, որի տակից պետք է դուրս գանք հարկատուներս։
Նկատենք, որ Տիգրան Սարգսյանը գնում է պայթող մասնավոր ֆինանսական բուրգերի ստեղծման դասական ճանապարհով, ըստ որի՝ պարտքեր են կուտակվում նոր պարտքերի հաշվին։ Բայց եթե մասնավոր կազմակերպությունների դեպքում «քցվում» են դյուրահավատ անհատները, ապա պետական պարտատոմսերը ենթակա են պետբյուջեի հաշվին վերադարձման։ Պարտատոմսի դիմաց վճարելուց կառավարությունը հրաժարվում է միայն, այսպես կոչված, դեֆոլտի դեպքում, երբ պետությունը սնանկ է ճանաչվում ՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով հանդերձ։
Եվ այսպես, վերջին հինգ տարիների ընթացքում իշխանությունների վարած սխալ ֆինանսատնտեսական քաղաքականության գինը վճարում ենք ՀՀ քաղաքացիներս։ Ընդ որում՝ վճարում ենք հիմա՝ աղքատության աճի ու կյանքի որակի անկման տեսքով, և վճարելու ենք հետո՝ իշխանությունների թողած պարտքերը փակելու ժամանակ։ Սա՛ է «ապահով Հայաստան» կոչվածը։
Այս ամենի հետ կապված մի շարք հարցեր են առաջանում։ Հետաքրքրիր է՝ իսկ ինչպե՞ս է օգտագործվել 500 միլիոնը։ Մեզ այն օրերին հավաստիացնում էին, թե այդ գումարներն ուղղվելու են բիզնեսի վարկավորմանը և տնտեսության զարգացմանը, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ այդ գումարների մի մասը որպես թոշակ է բաժանվել։ Այսինքն՝ իշխանությունների այն հայտարարությունները, թե իրենք ճգնաժամի փուլում, ի տարբերություն այլ երկրների, չեն կրճատել սոցիալական ծախսերը, և դա վկայում է իրենց լավ աշխատանքի մասին, բլեֆ է։ Քանզի սերունդների հաշվին պարտք վերցնելն ու թոշակ բաժանելը չի խոսում այն մասին, թե գործադիրը լավ է աշխատել։
Իշխանությունների վատ աշխատանքը երևում է նաև հիմա, երբ փորձ է արվում պարտատիրոջ փոփոխության օգնությամբ դուրս գալ ռուսական վարկի տակից։
Ինչ վերաբերում է այդ գումարի մյուս մասի օգտագործմանը, ապա այստեղ գործ ունենք մութ պատմության հետ։ Եթե վարկը տրվել է բիզնես դաշտին, ապա ինչո՞ւ դրա վերադարձելիությունը չի ապահովվում։ Պարտքի վերակառուցման և վերաձևակերպման ծրագիրը հուշում է, որ
–կա՛մ վարկ վերցրած տնտեսվարողները չեն ուզում վերադարձնել այդ գումարները, իսկ դա նշանակում է, որ կա գումարները մեջ–մեջ անելու և պետությանը «քցելու» հանցավոր համաձայնություն իշխանությունների և վարկ վերցնելը հաջողացրած յուրային գործարարների միջև («ատկատասեր» կառավարությունից նման բաները հեռու չեն),
–կա՛մ տնտեսվարողները «տակ» են տվել և չեն կարողանում վերադարձնել գումարները, և հետևաբար՝ դատարկ են այն խոսակցությունները, թե իբր Հայաստանի բիզնես միջավայրը լավացել է, ու կա տնտեսական աճ,
–կա՛մ կառավարությունն իրականում ոչ մեկին էլ չի ֆինանսավորել, այլ մսխել է գումարները և հիմա փորձում է պետությունը գրավի տակ դնելով՝ պարտատոմսեր վաճառել միջազգային շուկայում՝ «Մեզանից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» տարբերակով։
Ամեն դեպքում ստացվում է, որ վարկը նպատակին չի ծառայել, և անհրաժեշտություն է առաջացել ֆինանսական բուրգ ստեղծելու։ Այդպիսով Տիգրան Սարգսյանը յուրօրինակ ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել։
Եթե մենք նորմալ պետություն լինեինք, ապա իրավապահ մարմիններն անմիջապես պետք է հետաքրքրվեին 500 մլն–ի օգտագործման պատմությամբ, բայց մեզանում այդ կառույցները զբաղված են իշխանությունների համար անցանկալի անձանց զրույցները գաղտնալսելով, ընտրությունների ժամանակ տոկոս «խփելով», խոշոր հանցագործությունները կոծկելով, աղոթքով և մոմավառությամբ։
Հ.Գ.։ Պետական պարտատոմսերի թողարկման միջոցով ռուսական վարկի մարման նախաձեռնությունն «անկախ» մամուլը ձգտում է ներկայացնել որպես արևմտյան ներդրումների հոսքն ապահովելու և Հայաստանի ներսում հակաօլիգարխիկ պայքար մղելու գործիք։ Այդ լրատվամիջոցները, փաստորեն, պետական միջոցների յուրացումը կոծկելու գործով են զբաղված, ասել է թե՝ ֆինանսական բուրգի ստեղծման հարցում «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետի գործընկներներն են կամ նրա փաստաբանները։ Մեզ մնում է միայն հիշեցնել, որ խմբակային հանցագործությունը քրեական օրենսգրքով ավելի խիստ պատիժ է ենթադրում։

Финансовая пирамида Тиграна Саркисяна
Пока «независимые» СМИ пытаются занять общественное внимание детективными историями о мнимых или реальных финансовых пирамидах с участием нынешних и бывших высокопоставленных представителей полицейской системы, в Армении набирает оборот «строительство» государственной финансовой пирамиды.
Как известно, премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил, что в целях погашения взятого у России кредита в размере 500 млн. долларов государство выпустит облигации, которые будут продаваться на мировом рынке. Иначе говоря, премьер набирает за счет государства новые долги, чтобы покрыть старые. Это не что иное как финансовая пирамида, бремя которой должны будут нести на себе налогоплательщики.
Заметим, что Тигран Саркисян идет по классическому пути создания неизбежно лопающихся частных пирамид, то есть, для покрытия старых долгов накапливаются новые. Однако, если в случае с частными организациями «кинутыми» остаются легковерные граждане, то возвращение гособлигаций должно осуществляться за счет государственного бюджета. Отказаться возвращать задолженности по облигациям правительство может только в случае дефолта, когда государство признается банкротом, со всеми вытекающими из этого негативными последствиями.
Итак, за ошибочно проводимую в течение последних пяти лет финансово-экономическую политику властей платят граждане РА. При этом, мы платим сегодня – в виде роста бедности и падения уровня жизни, и будем платить впоследствии – во время покрытия оставленных властями долгов. Именно такой и выглядит «обеспеченная Армения».
В связи со всем этим возникает ряд вопросов. Интересно, а как были использованы 500 миллионов? В те дни нас заверяли, что эти суммы будут направлены на кредитование бизнеса и развитие экономики, в то время как реальность говорит о том, что часть этих денег была роздана в качестве пенсий. То есть, те заявления властей, что в период кризиса они, в отличие от других стран, не сокращали социальные выплаты и что это свидетельствует об их хорошей работе, попросту является блефом. Накопление долгов за счет будущих поколений и раздача взятых кредитов в виде пенсий никак не может свидетельствовать о хорошей работе исполнительного органа.
Плохая работа правительства видна и сейчас, когда предпринимается попытка выйти из-под российского кредита за счет смены заимодателя.
Что касается использования остальной части этой злосчастной суммы, то здесь мы имеем дело с темной историей. Если кредит был выдан бизнесу, то почему не обеспечивается его возвратность? Программа реструктуризации долга подсказывает, что:
– либо взявшие кредиты хозяйствующие субъекты не хотят возвращать эти суммы, а это означает, что имеется факт преступного сговора между властями и сумевшими воспользоваться кредитами предпринимателями в плане присвоения госсредств (от «откатолюбивого» правительства этого нетрудно ожидать),
- либо кредитуемые понесли убытки и не могут вернуть свои долги, следовательно, разговоры об улучшении бизнес-среды и росте экономики являются пустыми словами,
-либо правительство и в самом деле никого не кредитовало, попросту растратило эти суммы и сейчас пытается продать облигации на мировом рынке за счет выставления государства в качестве залога, то есть, по варианту «после нас хоть потоп».
В любом случае, получается, что кредиты не послужили своим целям, и появилась необходимость в финансовой пирамиде. Тем самым Тигран Саркисян сделал своеобразное чистосердечное признание.
Если бы мы были нормальным государством, то правоохранительные органы обязательно поинтересовались историей использования кредита в 500 млн. долларов, однако у нас эти структуры заняты прослушиванием неугодных властям лиц, «набором» процентов во время выборов, сокрытием крупномасштабных преступлений, молитвами и зажжением свечей.
P.S. Инициативу по покрытию российского долга за счет эмиссии гособлигаций «независимая» пресса пытается преподносить в качестве средства обеспечения потока западных инвестиций и инструмента антиолигархической борьбы внутри страны. Фактически, данные СМИ занимаются покрыванием фактов присвоения госсредств. Иначе говоря, в деле выстроения финансовой пирамиды они выступают в качестве компаньонов или адвокатов архитектора «Армянского мира». Нам же остается только напомнить, что за групповое преступление предусмотрена более высокая мера наказания.