«Խփած» տոկոսն ու «ծեծած» կարկուտը (տեսանյութ)
Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք. Արմավիրի մարզի բոլոր այն գյուղերը, որտեղ Սերժ Սարգսյանն ամենաբարձր տոկոսներն էր «խփել» ընտրությունների ժամանակ, ենթարկվել են կարկտահարության (տե՛ս կից տեսանյութը)։
Մի փոքր վերափոխելով ժողովրդական հայտնի խոսքը՝ կարող ենք ասել, որ կարկուտը «խփած» տեղն է ծեծում։
Գյուղացիների վրա կարկուտը, փաստորեն, տեղացել է երկու անգամ. առաջին անգամ, երբ նրանց տարատեսակ ճնշումների են ենթարկել և Սերժի համար ձայներ պոկել, երկրորդ անգամ, երբ բնությունն է տհաճ անակնկալ մատուցել։ Այստեղ են ասել. դժբախտությունը միայնակ չի գալիս։
Դժվար է ասել, թե որ կարկուտից են ավելի շատ տուժել արմավիրցիները՝ սերժակա՞ն, թե՞ բնական։ Դատելով ամենից՝ Սերժի «ծեծած» կարկուտն ավելի վնասակար է, քանզի բնականի դեմը հնարավոր է առնել հակակարկտային կայանները նորմալ աշխատեցնելու և ճանապարհները փակելու միջոցով, իսկ ահա Սերժի դեմ հակակարկտային կայանի նորմալ գործարկումը բան չի փոխի, իսկ ճանապարհ փակելն էլ դեռ չի ստացվում։
Սերժական «կարկուտի» դեմն առնելու համար այլ «կայաններ» են պետք, բայց հինգ տարի է այդ հարցը դեռ չի լուծվում։ Արդյունքում՝ Սերժը «խփում» է իր տոկոսներն ու իր սիրելի վարչապետի հետ միասին կարկուտի պես վնաս տալիս ամբողջ հանրապետության մասշտաբով՝ սպառնալով դա անել նաև առաջիկա հինգ տարում։ Սա խնդիր է, որը պետք է հուզի և ճանապարհները փակել տա ոչ միայն արմավիրցիներին։
Վերջին օրերի իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ տոկոսները «խփելուց» հետո Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը մատը մատին չեն տալիս՝ արմավիրցիներին օգնության ձեռք մեկնելու համար։ Որքան օպերատիվ են Սերժի քարոզչագործիքները Գագիկ Ծառուկյանի՝ արմավիրցիներին ցուցաբերած 200 մլն օգնության դեմ քարոզչական արշավ իրականացնելիս (այդ գործում առանձնահատուկ ակտիվություն են ցուցաբերում մի կին «ատամնատեխնիկ» ու խիստ «աստվածավախ», ինչպես նաև մի բլոգեր՝ նախկին ընդդիմադիր ու անկախ), նույնքան անտարբեր ու դանդաղաշարժ են Սերժն ու իր ենթակաները կարկուտից տուժածների խնդիրներին արձագանքնելիս։
Թե ինչով կավարտվի «կարկտային» այս պատմությունը, դժվար է ասել։ Գյուղացիները մինչև հինգշաբթի ժամանակ են տվել կառավարությանը՝ հակառակ դեպքում սպառնալով փակել արդեն Երևանի Բաղրամյան փողոցը (թախանձագին խնդրանք արմավիրցիներին. Բաղրամյանը փակելիս աշխատեք մոտակայքում թույլ չտալ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայությունը, այլապես նա «զորավարի» հետ կրկին կգնա աղոթքի և իր փայ գեղամյանությունը կանի՝ «հեղափոխական» ու «անկաշառ» ընկերների ուղեկցությամբ, բնականաբար)։
Հայաստանն այժմ հիշեցնում է սոցիալական խռովության օջախների համախումբ, որը սակայն իրական փոփոխության չի կարող բերել մինչև քաղաքական կոդերով հստակ մենեջմենտ չլինի։ «Ինքնաբուխ սոցիալական բունտ» կոչվածը գեղարվեստական ֆիլմերի ու գրականության սիրած թեմաներից է, բայց ոչ իրական քաղաքական կյանքում տեղի ունեցող երևույթ։
Այո՛, սոցիալական ճգնաժամը Հայաստանում մոտեցել է պիկին, բայց դա չի նշանակում, որ Սերժի համար 80-90 տոկոս ապահոված մարդիկ հանկարծ ու հեղափոխություն են անելու։
Եթե փորձենք դասական ձևակերպումներով բնութագրել ստեղծված իրավիճակը, ապա ակնհայտ է, որ վերևները չեն կարող, իսկ ներքևները չեն ուզում։ Արևմուտքում նման պայմաններում տեղի ունեցավ բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն, իսկ Ռուսաստանում՝ բոլշևիկյան։ Առաջին դեպքում երկրներն ու ժողովուրդները բարգավաճեցին, իսկ ռուսական տարբերակում՝ երջանկություն չգտան, իսկ բոլշևիկյան հեղափոխությամբ ստեղծված ՍՍՀՄ–ն էլ երկար չդիմացավ ու փլուզվեց։ Այնպես որ ճիշտը բուրժուադեմկորատական հեղափոխությունն է։ Եթե այդ տերմինը ոմանց դուր չի գալիս, ապա կարող են այլ անուն դնել, բայց դրանից բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության էությունը չի փոխվի։

«Набранные» проценты и «градное» лихо (видео)
Какая ирония судьбы: во всех тех селах Армавирского марза, в которых Серж Саргсян «набрал» наибольшие проценты, выпал сильнейший град (см. видео).
Фактически, град на сельчан обрушился дважды. В первый раз – когда на людей оказывали давление и заставляли голосовать за Сержа, во второй – когда неприятный сюрприз преподнесла природа. Именно в таких случаях и говорится, что беда не приходит одна.
Трудно сказать, от какого града армавирцы пострадали больше – сержевского или природного. Судя по всему, выпавший благодаря Сержу «град» был намного вредоноснее, поскольку с природным можно справиться посредством нормальной работы противоградных станций и перекрытия дорог сельчанами, чего не скажешь в случае с Сержем.
Для борьбы с сержевским «градом» нужны совсем другие «станции», но данный вопрос никак не может решиться уже пять лет. В результате, Серж «набирает» свои проценты и вместе с любимым им премьером, подобно стихийному бедствию, наносит ущерб в масштабах всей страны, угрожая продолжить заниматься тем же в ближайшие пять лет. Это вопрос, который должен волновать не только армавирцев, из безвыходности идущих на перекрытие дорог.
События последних дней показали, что после «набора» нужных им процентов Серж Саргсян и его команда пальцем о палец не ударили, чтобы хоть как-то помочь армавирцам. Насколько оперативны пропагандистские инструменты Сержа в деле агитации против Гагика Царукяна, оказавшего материальную помощь жителям Армавирского марза в размере 200 млн. драмов (в этом деле особую активность проявляют одна «богобоязненная» женщина-«зубной техник» и один некогда независимый и оппозиционный блогер), настолько же Серж и его подчиненные безразличны и медлительны в деле решения вопросов понесших огромные убытки армавирцев.
Чем же все-таки завершится эта «градная» история, пока сказать трудно. Сельчане отвели правительству срок – до ближайшего четверга. В противном случае, они грозятся перекрыть уже столичную улицу Баграмяна (убедительнейшая просьба к армавирцам: перекрывая проспект Баграмяна, постарайтесь не допустить присутствие поблизости Раффи Ованнисяна, иначе он снова пойдет молиться с «полководцем» и испортит всё своей долей гегамянства, естественно, в сопровождении «революционных» и «неподкупных» друзей).
Сейчас Армения напоминает скопление очагов социального бунта, который не может привести к реальным переменам, пока не будет четкого менеджмента в политических кодах. «Спонтанный социальный бунт» является одной из самых излюбленных тем художественных фильмов и литературных произведений, но никак не существующим в реальной жизни явлением.
Действительно, социальный кризис в Армении приблизился к своему пику, однако это не означат, что обеспечившие Сержу 80-90 процентов люди вдруг и сразу осуществят революцию.
Если попытаемся охарактеризовать сложившуюся ситуацию в классических формулировках, то станет очевидным, что верхи уже не могут, а низы больше не хотят. На Западе в аналогичных условиях произошла буржуазно-демократическая революция, а в России – большевистская. В первом случае народы начали процветать, а во втором – не нашли свое счастье, а созданный благодаря большевистской революции СССР приказал долго жить, развалившись на многие осколки. Так что, верным будет буржуазно-демократический путь. Если кому-то не нравится данный термин, то он может дать этому другое название, однако суть буржуазно-демократической революции от этого не изменится.