Դատելով այն բանից, որ ֆեյսբուքում խումբ է ստեղծվել «Պահանջում ենք Լիսկայի ...» թեմայով և այն բանից, թե ովքեր են բլբուլ կտրել այս հարցում՝ կարող ենք ասել, որ նախագահականից արտոնված է վիրտուալ տարածքում տեղի ունեցող «հանրահավաքը»։ Խոսքս, իհարկե, անկեղծ պայքարողների մասին չէ։ Ես «դհոլներին» նկատի ունեմ։ Իսկ նրանց կարելի է ճանաչել պաթետիկ խոսքից և «թունդ հեղափոխական» կեցվածքից։
Ուշադիր հետևելով ոմանց գործողություններին՝ այնպիսի տպավորություն է, թե կա մի սխեմա, որի շրջանակներում գործում են բոլոր «սութի» ակտիվիստները։ Պարզապես անունն են փոխում և վերջ։ Մնացածը նույն «շտամպովկան» է։
Հարցն այն չէ, որ Սյունիքի մարզպետն արժանի չէ պատժի։ Ճիշտ հակառակը։ Լիսկան վաղուց պետք է ճաղերի հետևում լիներ, այլ ոչ թե Սերժ Սարգսյանի տոկոսները «խփեր», բայց այն ժամանակ «արմատականությունն» արտոնված չէր։ Հիմա «պետպատվերը» կա՝ «հեղափոխություն» արա ինչքան սիրտդ կամենա և ինչքան կասեն։
Կրկնեմ՝ խոսքս բոլորի մասին չէ։ Մաշտոցի պուրակում և «Հարսնաքարի» դեպքերի ժամանակ էլ ահագին ազնիվ մարդիկ կային պայքարողների շարքերում, բայց կային նաև մանր ժուլիկներ, որոնց դեմքը սփրթնում էր, երբ պուրակային պայքարի քաղաքականացման կոչ էր արվում կամ «Նեմե՛ց, մարդասպա՛ն» վանկարկումը վերածվում էր «Սերժի՛կ, մարդասպա՛ն»–ի և «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր»–ի։
Ուշագրավն այն է, որ օրեր առաջ բացահայտված կոռուպցիոն սկանդալը, որի կենտրոնում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն է, քար լռության մատնվեց նույն «հեղափոխականների» կողմից այնպես, ինչպես Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էր խոսում ընտրակեղծիքներից, բայց Ազատության հրապարակի հարթակից քծնում էր Սերժ Սարգսյանին՝ չմոռանալով հուժկու ձևով պահանջել Լիսկայի հրաժարականը։
Ըստ ամենայնի՝ Սուրիկ Խաչատրյանի մասով նախագահականում որոշում են կայացրել «Սիրո՛ւն չէ» օպերացիան իրականացնել այնպես, ինչպես «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած ողբերգական դեպքից հետո։ Ասել է թե՝ մենք, թերևս, ականատեսը կդառնանք «Հասարակությունը նախագահից պահանջում է, իսկ նախագահն ընդառաջ է գնում հասարակության պահանջին և պատժում է չար Լիսկային» բեմադրությանը։
Ընտրություններն ավարտվել են, ու Սերժի համար լավ առիթ է իր օգտին աշխատած օդիոզ մարզպետներից մեկին հեռացնելու և նրա փոխարեն երիտխունվեյբին նշանակելու համար, ինչը, չզարմանաք, ավելի է կենտրոնացնելու նրա իշխանությունը։ Ահա այդպիսի արդյունքի կհանգեցնեն բոլոր այն «պայքարները», որոնք կենտրոնանում են լիսկաների վրա, բայց շրջանցում են բուն խնդիրները։
Լիսկայի որդուն արդեն ձերբակալել են, բայց դա պետք չէ ընկալել որպես նվեր իշխանության կողմից։ Այ քեզ բան, բա ի՞նչ պետք է անեին։ Տեղի է ունեցել սպանություն, և «աստվածաված» Վլադիմիր Գասպարյանը պարտավոր է ձերբակալել կասկածյալներին ու հանցագործներին։ Թամաշան այստեղ տեղ չպետք է ունենա։
Ինչ վերաբերում է Լիսկայի մասով սպասվող զարգացումներին, ապա հնարավոր են տարբեր սցենարներ։
Մինչև Լիսկայի հարցի պարզեցումը, սակայն, արժե հիշել, թե ինչպիսի զարգացումներ տեղի ունեցան զինվորական բժիշկ Վահե Ավետյանի սպանությունից հետո (դաժան զուգադիպությամբ՝ Գորիսում էլ է զինվորական սպանվել ու մեկն էլ վիրավորվել)։ Այդ սպանության հետևանքով Ռուբեն Հայրապետյանի փոխարեն պատգամավոր դարձավ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի «անլեզու» աներորդին, ընդ որում՝ այդ երիտասարդը ԱԺ–ում հայտնվեց շատ ավելի կեղտոտ ընտրակեղծիքների միջոցով, քան երբևէ արվել էր Ռուբեն Հայրապետյանի օգտին։ Ու դժվար է ասել, թե ով է ավելի վտանգավոր հանրության ու պետության համար՝ բացահայտված օդիոզ ֆիգուր Հայրապետյա՞նը, թե՞ «տափուկ» աներձագը (Տարոնի դեպուտատ աներձագի անունը չեմ հիշում և ալարում եմ փնտրել «գուգլում»)։ Մեզ, փաստորեն, առաջարկում են ընտրություն կատարել վատի ու վատագույնի միջև և կոչ են անում ուրախանալ վատագույն ընտրությամբ։
Ի դեպ, Ռուբեն Հայրապետյանից հետո պատգամավոր դարձածի օգտին արված կեղծիքների կապակցությամբ ոչ մի «ակտիվիստ» «Պահանջում ենք անլեզու պատգամավորից վայր դնել մանդատը» անունով խումբ չստեղծեց։ Ինչևէ։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանը հերթական սպանությունը փորձում է օգտագործել PR անելու և ներիշխանական մոնոլիտն է՛լ ավելի ամրապնդելու նպատակներով։ Լիսկան Բաղրամյան 26–ին ենթակա է, բայց ունի իր տարածքում բդեշխություն անելու ինքնուրույնություն և փող աշխատելու հնարավորություն։ Սերժին դա ձեռնտու չէ։ Նրան կատարյալ ենթակա է պետք։ Ենթակա, ով Լիսկայի համեմատ քիչ ֆինանսական փոխհատուցման դիմաց ավելի կատաղի ձևով և բոլշևիկյան էնտուզիազմով կպայքարի Սերժի դիրքերի ամրապնդման համար։ Այդպիսի թեկնածու Սյունիքի մարզպետի դերում կարող է լինել, ասենք, տխրահռչակ Խաչիկ Ասրյանը։
Շատ հնարավոր է, որ Լիսկան շարունակի իր պաշտոնավարումը։ Դա կախված է այն բանից, թե որքանով են ամուր Սերժ–Սուրիկ չերևացող կապերն ու որքանով ծանր համատեղ գործած հանցանքները։
Ամեն դեպքում արձանագրենք, որ Սերժ Սարգսյանը հանրությանն առաջարկում է հետևյալ տարբերակը. «Դուք սպանվածներ տվեք, հետո ինձանից պահանջեք արդարադատություն։ Ես մեծահոգաբար կիրականացնեմ այդ արդարադատությունը՝ ամրապնդելով դիրքերս ու իրականում չպատժելով հանցագործին։ Բայց դուք գոհ եղեք դրանից և շարունակեք պայքարը։ Ակտիվացեք այն ժամանակ, երբ մենք կասենք ու ծպտուն չհանեք մեր նեղ թիմակիցների դեմ»։
Այո՛, Լիսկան պետք է պատժվի և հեռացվի, բայց երբ քրեական հանցագործին պատժելու գործընթացը ներկայացվում է «Սերժ արդարադատի» լույսի ներքո և փորձ է արվում մեզ վրա ծախել մեր իրավունքները, դա արդեն էժանագին գեղամյանություն է։ Դա նաև Նիկոլ Փաշինյանի «ցպահանջ արդարադատության» նման մի բան է, երբ բոցաշունչ ելույթներ ես ունենում մարտի 1–ի թեմայով, բայց իրականում ծառայում Սերժ Սարգսյանի ռեժիմին։
Մի խոսքով, «Բարի թագավորը և չար բոյարները» տրագիկոմեդիան շարունակվում է։
Բարի Սերժը և չար «բոյարները»». արար 3–րդ

Судя по тому, что в «Фейсбук» была создана группа на тему «Требуем отставки Лиски» и что у многих в этом вопросе вдруг появилось свое мнение, можем утверждать, что президентский дворец санкционировал проходящий в виртуальном пространстве «митинг». Конечно же, речь не идет о искренне борющихся с подобными явлениями людях. Я имею в виду «барабанов». Отличить же их можно по высокому пафосу и «яро оппозиционному» настрою.
Внимательно следя за действиями некоторых «активистов», можно придти к выводу, что имеется некоторая определенная схема, в рамках которой и действуют эти люди. Они всего лишь меняют свои имена. Остальное – по налаженному штампу.
Вопрос не в том, что губернатор Сюника не достоин наказания. Наоборот, Лиска уже давно должен видеть небо в клеточку, а не «набирать» проценты Сержа Саргсяна, однако тогда «радикальность» не была санкционирована. Сейчас поступил «госзаказ» на «революционность», естественно, в отведенных рамках.
Повторю, речь не обо всех. В сквере Маштоца и во время событий в «Арснакаре» в рядах протестующих также было много честных людей, но немало было и мелких жуликов, которые бледнели от призывов к политизации борьбы в сквере и трансформации скандирований «Немец – убийца!» в «Сержик – убийца!» или «Сержик, уходи!».
Примечательно то, что опубликованные на днях скандальные материалы в связи Тиграном Саркисяном обходились теми же «революционерами» гробовым молчанием, как в свое время Раффи Ованнисян заявлял о фальсификации выборов, однако на площади Свободы заискивал перед Сержем Саргсяном, не забывая решительно требовать отставки Лиски.
Судя по всему, по части Сурика Хачатряна в президентском дворце решили провести операцию «Некрасиво», как это было после трагических событий в «Арснакаре». То есть, скорее всего, мы станем очевидцами постановки «Общество требует от президента, и он идет навстречу, наказывая Лиску».
Выборы завершились, и для Сержа выдался удобный повод избавиться от одного из работавших на него одиозных губернаторов, назначив на его место младохунвейбина, что, не удивляйтесь, ещё более централизует его власть. Именно к такому результату и придут все те «борцы», которые фокусируются на лисках, однако обходят саму суть проблем.
Сына Лиски уже арестовали, однако это не нужно воспринимать как подарок со стороны властей. А что еще оставалось делать? Произошло убийство, и «богобоязненный» Владимир Гаспарян обязан арестовать подозреваемых и преступников. Шоу здесь не место.
Что касается ожидаемых развитий в связи с Лиской, то возможны различные варианты.
Однако до прояснения вопроса Лиски стоит вспомнить, какие развития произошли после убийства военного врача Ваге Аветяна (жестокое совпадение – в Горисе убит военный, еще один ранен). В результате этого убийства депутатом НС вместо Рубена Айрапетяна стал «безмолвный» шурин мэра Еревана Тарона Маргаряна. Примечательно, что этот молодой человек оказался в парламенте посредством еще больших фальсификаций, нежели Рубен Айрапетян. Трудно сказать, кто более опасен для общества и государства – известная одиозная фигура Айрапетян или вкрадчивый шурин (честно говоря, не могу вспомнить его имени и ленюсь поискать в «гугл»). Фактически, нам предлагают выборать между плохим и худшим, призывая радоваться сделанному выбору.
Кстати, в связи с фальсификациями в пользу ставшего вслед за Айрапетяном депутатом шурина ни один «активист» так и не создал группы под названием «Требуем от безмолвного депутата сложить свой мандат».
Итак, Серж Саргсян пытается использовать очередное убийство в целях собственного пиара и еще большего укрепления внутривластного монолита. Лиска подчиняется президентскому дворцу, но, подобно бдешху, обладает некоторой самостоятельностью и возможностью зарабатывать деньги на своей территории. Сержу это не выгодно. Ему нужны абсолютные подчиненцы. Те, кто за меньшую мзду, по сравнению с Лиской, а также с большей решительностью и большевистским энтузиазмом будут бороться за укрепление позиций Сержа. Подобным кандидатом на роль губернатора Сюника может стать, скажем, печально известный Хачик Асрян.
Весьма вероятно, что Лиска может остаться на своем посту. Это зависит от того, насколько неразрывны невидимые узы Серж-Сурик и насколько тяжки совместно содеянные преступления.
В любом случае, констатируем, что Серж Саргсян предлагает обществу следующий вариант: «Дайте мне убийство, а после требуйте правосудия. Я великодушно осуществлю его, укрепив свои позиции и не наказав в реальности преступника. Но вы должны быть довольны, и продолжите борьбу. Активируйтесь тогда, когда мы скажем, и не смейте даже пикнуть против нашего узкого окружения».
Действительно, Лиска должен быть наказан и отправлен в отставку, однако когда процесс наказания уголовного преступника преподносится в свете «вершащего правосудие Сержа», а также предпринимается попытка выторговать нам наши же права, это уже сродни дешевому гегамянству. Это сродни и «правосудию до востребования» Никола Пашиняна, когда с пламенными речами выступаешь на тему «1 марта», но в реальности служишь режиму Сержа Саргсяна.
Словом, трагикомедия «Добрый Серж и злые бояре» в действии.
«Добрый Серж и злые бояре». Акт третий