Այն, որ Սյունիքի մարզպետը պետք է պատասխան տա իր բոլոր արածների համար և հեռացվի պաշտոնից, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։
Լավ է, որ մեր հանրության ակտիվ զանգվածը փորձում է իր ձայնը բարձրացնել Գորիսում տեղի ունեցած սպանության առիթով, բայց վատ է, որ «դհոլային» զանգվածը փորձում է «վեննա» մտնել, հեղափոխական խաղալ ու Բաղրամյան 26–ի բոլշևիկյան ծրագրերին հարմարեցնել ողբերգությունը։
Երբ տեսնում ես, թե Լիսկայի «քաջագործության» թեմայով ովքեր են ամանաբարձրը գոռում՝ բռնեք գողին, հասկանում ես, թե ինչպիսի ցինիկ ու դեմագոգիկ մթնոլորտ է տիրում իշխանության ներսում։
Ինչպես հայտնի է, «Ֆեյսբուքում» ստեղծվել է խումբ, որի պահանջը Սյունիքի մարզպետին պատժելն է։ Ուշագրավն այն է, որ այդ խմբում ընդգրկված են վաղուց արդեն բացահայտված դրածոներ (խոսքս ոչ բոլոր մասին է, անշո՛ւշտ), ովքեր լեզուները համապատասխան տեղերն էին մտցրել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալի և Սերժ Սարգսյանի եղբայր Սաշիկի որդու մասնակցությամբ Խաչատուր Սուքիասյանի եղբոր վրա կրակելու ժամանակ։ Ակնհայտ է, որ «դհոլները» հիմա էժանագին «պայքար» են մղում և երկակի ստանդարտներ կիրառում։
Ծիծաղելի է, երբ Սուրիկի պահով բոցաշունչ ելույթներ են հնչում, բայց ահա «բարեշրջիչ» Տիգրանի պատմությունը չնկատելու են տալիս, մինչդեռ վարչապետը հարյուրապատիկ ավելի շատ վնաս է տվել ՀՀ–ին ու ՀՀ քաղաքացիներին, քան Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգի գործիքներից հանդիսացող Սյունիքի մարզպետը։ Հետևաբար՝ եթե պահանջվում է Սուրիկին պատժի ենթարկել, ապա առավելևս դա պետք է արվի նաև Տիգրանի պահով։
Գառների լռությունը վարչապետի կոռուպցիոն սկանդալի շուրջը ցույց է տալիս, որ հակալիսկայական շարժման որոշ անդամներ պարզապես «Սիրո՛ւն չի» էժանագին շոուի նախապատրաստական աշխատանքներով են զբաղված և լրիվ այլ նպատակ են հետապնդում։
Եթե խոսվում է այն մասին, որ Լիսկան մշտապես հանցանքներ է գործել և մարզպետի իր պաշտոնում մնացել իշխանություններին ծառայություններ մատուցելու հաշվին, ապա Տիգրանը վարչապետ է դարձել 10 զոհի գնով և մնում է իր պաշտոնին, քանզի բազում ծառայություններ է մատուցում իրեն նշանակողին։ Չլիներ մարտի 1-ը, Սերժը չէր դառնա նախագահ, իսկ Տիգրանը՝ վարչապետ։
Եթե Լիսկայի գործունեության հետևանքով Սյունիքը լքել են հարյուրավոր կամ հազարավոր մարդիկ, ապա վարչապետի վերջին հինգ տարվա գործունեության պատճառով Հայաստանից արտագաղթել է շուրջ 300 հազ. մարդ։
Եթե Լիսկան վնաս է տալիս մեր երկրին Սյունիքի մասշտաբով, ապա Տիգրանի նույնանման գործունեությունն ընդգրկում է ողջ Հայաստանը։
Եթե Լիսկան «քցել» էր գործարար կնոջը և մի քանի հարյուր հազար դոլարի սարքավորումները խլել նրանից, ապա Տիգրանի պարագայում գործ ունենք միլիոնավոր դոլարների հասնող «քցումների» հետ։ Մասնավորապես՝ օֆշորում գրանցված կազմակերպությունում, որի բաժնետերերից է նաև վարչապետը, գործարար Փայլակ Հայրապետյանին պատկանող 30 մլն դոլար գնահատված գույքի գրավադրման դիմաց հայտնվել է 10 մլն դոլար և հետ փոխանցվել Հայաստանում գրանցված մեկ այլ կազմակերպության հաշվին, ինչը փողերի լվացման դասական օրինակ է։ Էլ չխոսած մի քանի միլիարդ դոլարի հասնող վարկային միջոցների մասին, որոնք հայտնի չէ, թե ինչպես են տնօրինվել վարչապետի կողմից։
Եթե Լիսկան Սյունիքի արոտավայրերն է ուզում տալ պարսիկներին (բնականաբար՝ իշխանության վերին օղակի հետ համաձայնեցնելով այդ գործարքը), ապա Տիգրանը ԿԲ նախագահ աշխատած տարիներին կասկածելի գործարք է իրականացրել ՀՀ պահուստային ոսկու պաշարների հետ՝ վաճառելով դրանք այն դեպքում, երբ դպրոցականներին էլ էր հայտնի, որ վաճառքից շատ չանցած ոսկու միջազգային գինը կտրուկ բարձրանալու է։
Եվ վերջապես, Լիսկան չի ՀՀ տնտեսության հերն անիծել։ Դա արել է «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետը՝ Բաղրամյան 26–ի զգոն հայացքի ներքո։
Ասելս այն է, որ նրանք, ովքեր հիմա կուրծք են ծեծում Լիսկայի պահով, բայց բերանները ջուր են առել Տիգրան Սարգսյանի գործունեության առնչությամբ, Արտաշես Գեղամյանի հոգեզավակներն են կամ ազնիվ քյարփինջներ։
Պետք է տարբերել, հետևաբար, իրական ու կեղծ պայքար տանողներին։ «Լիսկան պետք է հեռանա, Տիգրան Սարգսյանը իշխանության ողջախոհ թևն է ներկայացնում, իսկ Սերժն էլ արդարադատության մարմնավորում է» ենթատեքստով պայքար մղողները շարքային հաճախորդներ են։
Բերեմ մեկ–երկու օրինակ, որպեսզի ավելի պարզ դառնա, թե ինչի մասին է խոսքը։
Հայոց ցեղասպանության համար մեղավոր էին Թալեաթը, Էնվերը և Ջեմալը, ովքեր հայերի բնաջնջման գործիքն էին, սակայն գլխավոր պատասխանատուն Դոկտոր Նազիմն է, ով գաղափարապես էր հիմնավորել կոտորածների անհրաժեշտությունը։
Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ հիմնական հանցագործներ ճանաչվեցին ոչ թե համակենտրոնացման ճամբարում հրեաներին սպանողները, այլ ֆաշիզմի գաղափարախոսներն ու քարոզիչները, այսինքն՝ հիտլերյան ռեժիմի պարագլուխները։
Եվ ուրեմն, պետք է պայքարը դարձնել համընդգրկուն և գլխավոր թիրախները երկրորդականներից տարբերել։
Գառների լռությունը

В том, что губернатор Сюника должен быть отстранен от занимаемой должности и ответить за все свои деяния, второго мнения быть не может.
Хорошо, что активная часть нашего общества пытается высказать свое отношение к произошедшему в Горисе, однако плохо, что «барабанная» масса пытается войти им в вену, играя в революционеров и подгоняя большевистские планы президентского дворца под эту трагедию.
Когда видишь, кто громче всех кричит на тему «геройства» Лиски, понимаешь, какая циничная и демагогичная атмосфера царит внутри власти.
Как известно, в «Фейсбук» была создана группа, требованием которой является наказание губернатора Сюника. Примечательно, что в нее входят уже давно раскрытые марионетки (речь, конечно же, не о всех), которые почему-то проглотили языки, когда разгорался связанный с Тиграном Саркисяном коррупционный скандал или когда племянник Сержа Саргсяна участвовал в перестрелке, в которой был ранен брат Хачатура Сукиасяна. Очевидно, что «барабаны» сейчас ведут дешевую «борьбу» с применением двойных стандартов.
Просто смешно следить за тем, как в связи с Суриком озвучиваются пламенные речи, а вот историю с «реформатором» Тиграном пытаются не замечать, хотя премьер нанес Армении и ее гражданам во сто крат больший урон, чем коллега парочки Серж Саргсян-Тигран Саркисян в лице губернатора Сюника. Следовательно, если требуете наказать Сурика, то тем более это должно требоваться и в отношении Тиграна.
Молчание ягнят по части коррупционного скандала премьера показывает, что некоторые члены направленного против Лиски движения всего лишь заняты подготовительными работами дешевого шоу «Некрасиво» и преследуют совершенно иные цели.
Если говорится о том, что Лиска постоянно совершал преступления и оставался на посту губернатора в обмен на предоставление услуг властям, то Тигран стал премьером ценой 10 жертв и остается на своем посту, поскольку предоставляет своему шефу довольно широкий спектр услуг. Не будь событий 1 марта, Серж не стал бы президентом, а Тигран – премьером.
Если вследствие деятельности Лиски Сюник покинули сотни или тысячи людей, то в результате деятельности премьера за последние пять лет из Армении эмигрировали около 300 тыс. человек.
Если Лиска вредит нашей стране в масштабах Сюникского марза, то аналогичная деятельность Тиграна охватывает всю Армению.
Если Лиска «кинул» предпринимательницу и отобрал у нее оборудование на несколько сот тыс. долларов, то в случае с Тиграном мы имеем дело с «кидаловом» на миллионы долларов. В частности, в зарегистрированной в оффшоре компании, одним из акционеров которой является и сам премьер, вместо поставленной под залог собственности предпринимателя Пайлака Айрапетяна на 30 млн. долларов оказалось 10 млн. долларов, которые были переведены на счета другой компании в Армении, что является классическим примером отмывания денег. Не говорю уже о достигающих нескольких миллиардов кредитах, которые неизвестно как были использованы премьером.
Если Лиска хочет предоставить иранцам пастбища Сюника (естественно, согласовав это с верхними звеньями власти), то Тигран в годы работы председателем Центробанка провел сомнительную сделку с золотом из резервного фонта государства, продав его тогда, когда даже школьнику было понятно, что немного спустя цены на золото на международном рынке резко вырастут.
Наконец, не Лиска подорвал все основы экономики РА. Это сделал архитектор «Армянского мира», естественно, под пристальным взглядом президентского дворца.
Хочу сказать, что те, кто сегодня бьют себя в грудь в связи с Лиской, но молчали в связи с деятельностью Тиграна Саркисяна, являются продолжателями дела Арташеса Гегамяна или «честными кирпичами».
Следовательно, нужно отличать реальных и псевдоборцов. Ведущие борьбу с подтекстом «Лиска должен уйти в отставку, Тигран Саркисян представляет здравомыслящее крыло власти, а Серж – воплощение правосудия» являются рядовыми клиентами власти.
Приведу пару примеров, чтобы стало понятнее, о чем речь.
В Геноциде были виновны Талаат, Энвер и Джемаль, которые стали инструментом уничтожения армян, однако главным виновником был Доктор Назим, который идеологически обосновал необходимость резни.
Во время Нюрнбергского процесса главными преступниками были признаны не убивавшие евреев в концлагерях немцы, а идеологи и пропагандисты фашизма, то есть, верхушка гитлеровского режима.
Следовательно, нужно превратить борьбу во всеохватывающую, и уметь отличать главные мишени от второстепенных.
Молчание ягнят