Սերժ Սարգսյանի քառակի ստանդարտները
Սերժ Սարգսյանն իր ենթականերին պատժելու կամ խրախուսելու մի քանի ստանդարտ ունի։ Նույնաբովանդակ արարքի համար մեկը կարող է պատժվել, իսկ մյուսը՝ խրախուսվել, մեկը կարող է հեռացվել, իսկ մյուսը՝ կարճատև արձակուրդի մեկնել։ Ամեն ինչ կախված է տվյալ անձից ու նրա մատուցած «ուրույն» ծառայություններից։
Այսպես, Կենսաթոշակային հիմնադրամի նախկին ղեկավար Վազգեն Խաչիկյանը մեռած հոգիներին պետական փողեր էր հատկացրել ու թոշակների «ատկատով» զբաղվել։
Գոգոլի ստեղծագործության սիրահարին սկզբում աշխատանքից հանեցին, հետո մոռացան նրա մասին, ապա դատեցին՝ պետական փողերը յուրացնելու համար։
Վազգենը հազիվ թե թոշակային «ատկատները» միայնակ յուրացրած լիներ, բայց պատիժը կրում է միայնակ։
«Ատկատի» ու «փողերի լվացման» պատմության մեջ է հայտնվել նաև վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ «Հետքի» հրապարակման համաձայն՝ նա համաբաժնետեր է Կիպրոսում գրանցված օֆշորային մի կազմակերպության, որի հաշվի համարի վրա է հայտնվել գործարար Փայլակ Հայրապետյանին պատկանող ավելի քան 30 մլն գույքի գրավադրման դիմաց փոխանցված 10 մլն դոլարը։ Այժմ այդ 10 մլն–ը լրիվ այլ տեղ է հայտնվել, Տիգրանի եկամուտների հայտարարագրում աճ է գրանցվել, իսկ Փայլակի գույքը բռնագրավում են։ Սերժ Սարգսյանն այս դեպքում չի շտապում գլխից բռնել ու պատժել վարչապետին այնպես, ինչպես Վազգեն Խաչիկյանին։
Այ, եթե Խաչիկյանն էլ Տիգրան Սարգսյանի նման «ֆայմեր» ու դիմեր դատախազությանը՝ պարզելու համար, թե ով է իր անունից մեռած մարդկանց թոշակ բաժանել, երևի այսօր կշարունակեր պաշտոնավարել այնպես, ինչպես վարչապետը։
Վարչապետի ու Վագենի տարբերությունը նաև այն է, որ առաջինը Սերժի համար համակարգաստեղծ նշանակություն ունի, իսկ երկրորդը՝ ոչ։
Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը բազմիցս հայտնվել է կրիմինալ պատմությունների մեջ, բայց ջրից չոր դուրս եկել։ Նրա համար ծանր օրեր սկսվեցին այն պահից, երբ ԲՀԿ–ն Գյումրիում ԱԺ ընտրությունների ժամանակ հաղթեց ՀՀԿ–ին։ Դրանից հետո Բաղրամյան 26–ը Վարդանիկին նախ թույլ չտվեց առաջադրվել որպես քաղաքապետի թեկնածու, ապա քրեական գործ հարուցեց նրա շրջապատի վրա, երբ նրանք մարդ սպանեցին։ Նախկինում էլ Վարդանիկի «տղերքը» կրակում էին, բայց միայն վերջին դեպքում դա համարվեց անընդունելի և անհանդուրժելի։
Վարդանիկից ոչ պակաս (եթե ոչ ավելի) կրիմինալ անցյալ ու ներկա ունի Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը, սակայն նա անձեռնմխելի է, քանզի իրեն վստահված տարածքում 2003թ. սկսած՝ նա բարձր տոկոսներ է «խփում» ՀՀԿ–ի ու Սերժ Սարգսյանի համար, ինչն էլ իր հերթին Լիսկային հնարավորություն է տալիս մարդ խփել։
Սերժ Սարգսյանին մատուցած ծառայություններն են պատճառը, որ Լիսկան կրիմինալ պատմության մեջ է հայտնվում, բայց ժամանակավորապես վայր է դնում իր լիազորությունները՝ մարզպետի աթոռին վերադառնալու հեռանկարով, իսկ ահա Վարդանիկն անմիջապես հեռացվում է իր աթոռից՝ դատվելու հեռանկարով։
Այ, եթե Գյումրիի նախկին քաղաքապետը կարողանար բավարար ձայներ ապահովել, ապա այսօր կշարունակեր «շինել» Հայաստանի հայրաքաղաքը, և ոչ մի Վլադիմիր Գասպարյան չէր գա ու տեղում շոուներ չէր սարքի։ Տեսե՛ք, Սյունիքում Լսիկայի տանը կամ տան դիմաց մարդ են սպանում, բայց Վովան չի ասում, թե Լիսկան գողակա՞ն է, թե՞ մարզպետ։ Վովային նման շոուներ կազմակերպելու լիցենզիա այս անգամ չեն տվել։
Սերժը Լիսկայի հանդեպ հանդուրժողականություն է ցուցաբերում նաև այն պատճառով, որ վերջինս ՀՀԿ ղեկավարի «մարտական» ընկերն է։ Երկուսն էլ կապիտալի նախնական կուտակման դժվարին փուլն անցել են Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին։ Մեկը զբաղվել է բանակի մատակարարման խնդիրներով (դա է պատճառը, որ Սերժը շատ լավ գիտի «ատկատ» երևույթի մասին), իսկ մյուսը՝ ազատագրված տարածքների թալանով։ Ասել է թե՝ Սերժին ու Լիսկային միավորում է տեսակային նմանությունը։

Четверные стандарты Сержа Саргсяна
У Сержа Саргсяна есть несколько стандартов поощрения или наказания своих подчиненных. За аналогичное деяние один может быть наказан, другой – поощрен, один может быть отстранен от должности, другой – отправлен в краткосрочный отпуск. Все зависит от конкретной личности и предоставленных этим человеком услуг.
Итак, бывший глава Пенсионного фонда Вазген Хачикян выделял мертвым душах государственные средства и занимался «откатами» пенсий.
Большого любителя творчества Гоголя сначала уволили с работы, позабыв про него на некоторое время, а после – осудили за присвоение госсредств.
Вряд ли Вазген в одиночку присваивал эти пенсионные «откаты», однако наказание он отбывает в одиночестве.
В связанной с «откатами» и «отмыванием» денег истории оказался и премьер Тигран Саркисян. Согласно публикации электронной газеты «Этк», он является соакционером зарегистрированной на Кипре оффшорной компании, на счета которой были переведены 10 млн. долларов, полученные под залог имущества предпринимателя Пайлака Айрапетяна в размере 30 млн. долларов. Сейчас эти 10 миллионов оказались в совершенно другом месте, в декларации о доходах Тигран зафиксирован резкий рост, а имущество Пайлака конфискуют. В данном случае Серж Саргсян не спешит ловить крупную рыбешку и наказывать Тиграна Саркисяна, как это было в случае с Вазгеном Хачикяном.
Вот если бы Хачикян, подобно Тиграну Саркисяну, «догадался» и обратился в прокуратуру с требованием выяснить, кто от его имени раздавал пенсии мертвым душам, то и он продолжил бы пребывать на своем посту, как и премьер.
Разница между премьером и Вазгеном в том, что первый имеем для Сержа системообразующее значение, а второй – нет.
Еще один пример: бывший мэр Гюмри Вардан Гукасян неоднократно оказывался вовлечен в криминальные истории, однако выходил сухим из воды. Трудные дни для него настали после того, как во время парламентских выборов в Гюмри ППА одержала победу над РПА. После этого президентский дворец не разрешил Варданику вновь выдвинуть свою кандидатуру на пост мэра города, а затем – возбудил уголовное дело на людей из его близкого окружения, когда последние совершили убийство. Эти ребята и раньше участвовали в перестрелках, но лишь последний инцидент был признан неприемлемым и нестерпимым.
Не меньшее (если не большее) криминальное прошлое и настоящее у губернатора Сюника Сурика Хачатряна, однако он является неприкасаемой личностью, поскольку на вверенном ему участке он с 2003 года «набирает» для Сержа Саргсяна и РПА необходимые проценты, что, в свою очередь, предоставляет Лиске возможность оставаться безнаказанным.
Именно предоставленные Сержу Саргсяну услуги являются причиной того, что Лиска попадает в криминальную историю, но при этом всего лишь временно складывает с себя губернаторские полномочия с перспективой вернуться на этот пост, а Варданик – отстраняется с занимаемой должности.
Вот если бы бывший мэр Гюмри смог обеспечить необходимое количество голосов, он продолжил бы «благоустраивать» второй по значимости город Армении и по сей день, а Владимиру Гаспаряну не пришлось бы организовывать на месте показательные шоу. Судите сами, возле дома Лиски убивают человека, но Владимир не задается вопросом, кем все-таки является Лиска – представителем криминального мира или губернатором. На это раз лицензии на подобные шоу Вове не выдавали.
Серж терпит Лиску в том числе и потому, что последний является «боевым» товарищем руководителя РПА. Они оба прошли тяжелый путь первичного накопления капитала в годы Карабахской войны. Один занимался вопросами обеспечения армии (именно в этом и кроется причина того, что Серж прекрасно знаком с таким явлением как «откат»), а другой – разграблением освобожденных территорий. То есть, Сержа и Лиску объединяет и сходство видов.