Ռուսաց լեզուն նորից Վրաստանի դպրոցական ծրագրում կներառվի
Վրաստանի կրթության նախարարը՝ «Վրացական երազանք» կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Գեորգի Մարգվելաշվիլին, առաջարկել է ռուսաց լեզուն վերադարձնել դպրոցական ծրգիր: Նա հայտարարել է, որ այն չհիմնավորված և արհեստական պատճառներով է դուրս հանվել դպրոցական ծրագրից, սակայն չի հստակեցրել, թե այդ փոփոխությունը երբ տեղի կունենա, և դա արդյոք օրենսդրության մեջ փոփոխություններ ենթադրո՞ւմ է:
Մարգվելաշվիլին նաև հայտարարել է, որ ռուսերենը անհրաժեշտ է ոչ միայն հարևանների` հայերի, ադրբեջանցիների, Ռուսաստանի և Ուկրանիայի, ամբողջ ԱՊՀ-ի քաղաքացիների հետ շփման, այլև երկրի ներսում հաղորդակցվելու համար: Նա հայտարարել է, որ լեզուն հաղորդակցման, այլ ոչ թե քաղաքականության միջոց է:
Նրա առաջարկությունը փոձագետների հավանությանն է արժանացել, որովհետև նրանց համոզմամբ՝ Պուշկինի և Լերմոնտովի լեզուն պետք է իմանա ցանկացած քաղաքացի, քանի որ այն և՛ հաղորդակցման, և՛ քաղաքականության միջոց է: Փորձագետները նաև նշել են, որ ռուսաց լեզուն միշտ կարևոր դեր է խաղացել Վրաստանի թե՛ հասարակակամ, և թե՛ քաղաքական կյանքում:

Грузия вернёт русский язык в школьную программу
Министр образования Грузии Георгий Маргвелашвили намерен вновь включить русский язык в школьную программу. Как сообщает «Russia Today» со ссылкой на местную газету, министр не уточнил, когда произойдут эти изменения и понадобятся ли для этого поправки в законы.
Сейчас грузинские школьники изучают английский язык как первый иностранный с первого класса. Второй язык появляется в программе с шестого класса. Эти правила действуют с 2008 года. Даже во времена Советского союза в Грузии не было таких законов – тогда учить русский языка начинали с первого класса, а английский – с четвертого, отмечает грузинская газета «Georgia Times».
Напомним, что отношения России с Грузией резко ухудшились после грузино-осетинского конфликта в августе 2008 года. Из-за этого Россия наложила эмбарго на поставки грузинских продуктов, а Грузия исключила русский язык из школьной программы.