Մարգարյանի երդումն ու Կճոյանի օրհնանքը
Թաղային խուժանի, ոստիկանության, ընտրաստրուկների, «1in.am»–ների ու կարճփեշավոր «աղջկերքի» միջոցով քաղաքապետ վերանշանակված Տարոն Մարգարյանն այսօր երդվեց։ Երդվեց ու վերջում էլ ստորագրեց։
Նրա վզից քաղաքապետի շղթան կախ տվեց, թերևս, այդ գործը անելու համար ավագանու մշտական մանդատի տեր դարձած Մարտին Վարդազարյանը։
Տարոնի վերանշանակումն օրհնեց օֆշորային պատմության մեջ ներգրավված և ՀՀԿ–ական միջոցառումների «հոգևոր» կողմն ապահովող Նավասարդ Կճոյանը, ինչը շատ խորհրդանշական էր։ Քանզի Տարոնն ինքը որպես քաղաքապետ հայտնվել է Բաղրամյան 26–ի յուրօրինակ օֆշորային գոտում, այսինքն՝ ազատված է ամեն ինչից, այն է՝ ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու հնարավորությունից։
Երդման արարողությանը մասնակցում էր ԿԸՀ տվյալներով Տարոնից ավելի ցածր վարկանիշ ունեցող Սերժ Սարգսյանը։ Վերջինս, ինչպես հայտնի է, իր թևավոր դարձած «Սիրուն չէ» ձևակերպմամբ «օֆշորում» թողեց Տարոնին, ով այդպես էլ չի կարողանում դուրս գալ ստվերից։
Պարզ է, որ Տարոնը ժամանակավոր է Սերժի համար։ Թե երբ կգա նրա «Դոմինգոն», դժվար է ասել։ Ամեն ինչ կախված է «ատկատները» կանոնակարգելու և «տենդերները» համապատասխան ձևով կազմակերպելու քաղաքապետի կարողությունից։ Եթե չափն անցավ ու նախագահական նստավայրի սահմանած դրույքաչափերը խախտեց, ապա նույնիսկ տեղական նշանակության աստղիկների երգն էլ բավական կլինեն Տարոնի երգը երգացնելու համար։
Մնացած առումներով ամեն ինչ մնում է նույնը։
Հ.Գ.։ Ինչպես տեղեկացրել էինք, ԲՀԿ–ն քաղաքական որոշում էր կայացրել չմասնակցել Տարոն Մարգարյանի երդման արարողությանը։ Այդպես էլ եղավ։ Խոսքը վերաբերում էր ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությանը, որը հրավիրված էր, բայց չմասնակցեց։
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ ավագանու անդամներին, ապա նրանք մասնակցեցին երդման արարողությանը, ինչը սխալ որոշում էր և հավածի տակ դրեց ամբողջ կուսակցությանը։ Ավելորդ շուն հաչեցնելու կարիք չկար։ Առանց այն էլ լրատվական ու քաղաքական դաշտի «դհոլներն» առիթ են փնտրում ԲՀԿ–ի դեմ պայքարելու միջոցով իրենց «թունդ հեղափոխական» կերպարը ցույց տալու և իշխանության «ողջախոհ» թևին ծառայելու համար։
Նկատենք, սակայն, որ տվյալ դեպքում մեղքը ԲՀԿ–ինն է, քանզի ինքնահոսի է մատնել ավագանու անդամների որոշումը, ինչը լուրջ բացթողում էր։ Իսկ թամարապողոսյաններին հաց մի տուր, թող որ իշխանավորներին ծափ տան։

Инаугурация Тарона и благословение Кчояна
Сегодня состоялась инаугурация переназначенного при помощи дворовых хулиганов, полиции, избирательных рабов, «1in.am»-ов и «девушек» в мини-юбках мэром Еревана Тарона Маргаряна. Он присягнул, а в конце расписался.
Цепь мэра на его шею надела ставшая благодаря отправлению данной функции обладателем постоянного мандата Совета старейшин Маргарит Вардазарян.
Переназначение Тарона благословил вовлеченный в оффшорную историю и обеспечивающий «духовную» сторону мероприятий РПА Навасард Кчоян, что было весьма символичным, поскольку Тарон сам, как мэр, оказался в своеобразной оффшорной зоне президентского дворца, то есть, был освобожден от всего, точнее - лишен возможности принимать самостоятельные решения.
В церемонии инаугурации участвовал и Серж Саргсян, который своей известной фразой «Тарон джан, некрасиво» оставил мэра в «оффшоре», а последний так и не может выйти из тени руководителя РПА.
Когда же придет «Доминго» Тарона, сказать трудно. Все зависит от способности градоначальника упорядочивать «откаты» и организовывать «тендеры» с известными исходами. Если он перейдет рамки и не обеспечит определенные президентским дворцом ставки, то даже исполнения звездочек местного розлива будет достаточно, чтобы песенка Тарона была спета.
В остальном все остается по-прежнему.
P.S. Как уже сообщалось, ППА приняла политическое решение не участвовать в церемонии инаугурации Тарона Маргаряна. Так и случилось. Речь идет о парламентской фракции ППА, которая была приглашена на мероприятие.
Что касается членов Совета старейшин от ППА, то они приняли участие в церемонии, а это было ошибочным решением и поставило под удар всю партию. Не стоило давать некоторым возможности полаять. «Барабаны» политического и информационного поля и без этого ищут повод попиариться в имидже «ярых оппозиционеров» своей борьбой против ППА и выслужиться перед «здравомыслящим» крылом власти.
Однако стоит заметить, что в данном случае виновата сама ППА, которая оставила решение своих старейшин на самотек, а это серьезное упущение. Тамарпогосянам только и нужен повод, чтобы поаплодировать властям.