Կղերա–օֆշորային տնտեսության հենասյուները
Տիգրան Սարգսյանը, Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանավորությամբ, խորհրդարանից խնդրում է հարկային արտոնություններ տրամադրել ռուսաստանաբնակ փողատեր Ռուբիկ Վարդանյանի կողմից կառուցվող Դիլիջանի միջազգային դպրոցին (սա այն տխրահռչակ օտարալեզու դպրոցն է)։
Օրինագծի հեղինակները պնդում են, որ այդպիսով Հայաստանը կունենա տարածաշրջանում աննախադեպ կրթական համալիր, և կբարձրանա մեր երկրի վարկը, կավելանա զբոսարջիկների հոսքը, կբացվեն աշխատատեղեր։ Մի խոսքով, մեզ է հրամցված հերթական նյուվասյուկիստական ծրագիրը, որն իրական կյանքում, հաշվի առնելով «մտածողության հեղափոխության» ջատագովների տեսակը, կարող է դառնալ ոչ թե բարձրակարգ կրթահամալիր, այլ «ատկատների» և կոռուպցիայի եթե ոչ տարածաշրջանային, ապա առնվազն հայաստանյան կենտրոն։ Քանզի հարկային արտոնությամբ օժտված դպրոցը, «լյոխկիմ դվիժենիյեմ ռուկի» կարղ է վերածվել տարատեսակ ապրանքներ ներմուծող, արտադրող և վաճառող կազմակերպության. դե արի ու վերահսկի։
Իրեն ազատական տնտեսական հարաբերությունների կողմնակից ներկայացնող Տիգրան Սարգսյանը հարկային արտոնություններ է պահանջում շահույթ հետապնդող տնտեսվարող սուբյեկտի համար, միայն այն պատճառով, որ այդ բիզնեսի գլխին կանգնած է յուրային բիզնեսմենը։ Իսկ դա նշանակում է, որ ԱԺ–ին ներկայացված օրինագիծը քողարկված բոլշևիզմի դրսևորում է և մրցակցային դաշտի կոպիտ ձևախեղման փորձ։ Տվյալ դեպքում առկա է նաև իշխանության և բիզնեսի սերտաճում, քանզի հայտնի են Տիգրան Սարգսյանի և Ռուբիկ Վարդանյանի կապերը ու վերջինիս ոչ ֆորմալ կարգավիճակը Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կլանաօլիգարխիկ համակարգում։
Տեղին է հիշեցնելը, որ Ռուբիկ Վարդանյանին է պատկանում «Ամերիաբանկը», որի ներգրավման միջոցով է Տիգրան Սարգսյանը հոգևորական դասի ներկայացուցիչ Նավասարդ Կճոյանի և «ադամանդագործ» Աշոտ Սուքիասյանի հետ համատեղ «քցել» գործարար Փայլակ Հայրապետյանին։ Ռուբիկին պատկանող «Ամերիաբանկով» են Տիգրանի, Նավասարդի ու Աշոտի համատեղ սեփականությունը հանդիսացող օֆշորային կազմակերպությանը միլիոնավոր դոլարներ փոխանցվել և հետ փոխանցվել։ Այսինքն՝ «Ամերիաբանկի» միջոցով Տիգրան Սարգսյանն ու իր բիզնես–գործընկերները ֆինանսական մեքենայություններ են իրականացրել ու փողերի լվացմամբ զբաղվել։ Նույն Տիգրան Սարգսյանի միջամտությամբ է «Ամերիաբանկը» Փայլակին պատկանող 30 միլիոն դոլարից ավելի գնահատված գույքի գրավադրման դիմաց 10 միլիոն դոլար վարկ հատկացրել ու դարձել գործարարի սնանկացման գործիքը։
Ասելս այն է, որ Տիգրան Սարգսյանի և Ռուբիկ Վարդանյանի սերտաճվածությունը և բիզնեսի առումով ընդհանուր շահը փաստով է ապացուցված։ Այսինքն՝ Դիլիջանում կառուցվող դպրոցի համար հարկային արտոնություններ պահանջելով՝ վարչապետը գործնականում իր համար է հարկային արտոնություններ պահանջում։ Եվ դա այն դեպքում, երբ հայաստանյան ամբողջ բիզնես դաշտը պարզապես հարկային տեռորի է ենթարկվում՝ սերժա–տիգրանական ախորժակը բավարարելու նպատակով։
Կառավարությունում սվիններով են ընդունում, օրինակ, փոքր բիզնեսի համար հարկային արձակուրդներ սահմանելու գաղափարը՝ պատճառաբանելով, թե դա հակասում է մրցակցային սկզբունքին, բայց արի ու տես, որ իրենք առաջարկում են արտոնություններ տալ սերժա–տիգրանական օլիգարխիկ համակարգին կցված գործարարի համար՝ այդ ամենը «անկախ» լրատվամիջոցներով ներկայացնելով իբրև նոր բիզնես մշակույթի ներդման փորձ։ Մինչդեռ տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք «քյարթու» ձևով փող աշխատելու և օրենքի ուժով կոռուպցիայով զբաղվելու պլանների հետ։
Տիգրան Սարգսյանի թիմը հարկային արտոնությունների օրինագիծ մեկ էլ ներկայացրել էր Հայ առաքելական եկեղեցու համար՝ առաջարկելով հարկային դրախտ ապահովել Մայր աթոռին պատկանող գույքի կառավարման ու բիզնեսի վարման համար (սննդի օբյեկտներ, տպագրություն, արտադրություն և այլն)։
Փաստորեն, Կիպրոսում գրանցված օֆշորային կազմակերպության համասեփականատեր Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանում յուրօրինակ օֆշորային գոտիներ է ապահովում Ռուբիկ Վարդանյանի և կղերականության համար՝ ազատելով նրանց հարկերից։ Երկու սուբյեկտի հետ էլ Տիգրանը սերտաճած է և երկուսի հետ էլ բիզնես շահեր ունի։ Պատահական չէ, որ Կճոյանը էկոնոմիկայի նախարարությունում մասնակցում է ադամանդագործությանը վերաբերող բիզնես–քննարկմանը, իսկ Ռուբիկ Վարդանյանի բանկը մասնակցում է «քցման» օպերացիային։
Դատելով ամենից՝ Հայաստանում փորձ է արվում կղերա–օֆշորային տնտեսական համակարգ ձևավորել, որի հենասյուններն են բանկային համակարգը, եկեղեցին ու իշխանության վերին օղակը։ Վերջինս ապահովում է արտոնյալ բիզնես ստեղծելու օրենսդրա–իրավական դաշտն ու քաղաքական տանիքը, բանկը փողերն է պտտեցնում, իսկ եկեղեցին օրհնում է գործարքն այնպես, ինչպես ամեն մի ոչ լեգիտիմ ընտրությունից հետո օրհնում է տոկոս «խփողներին»՝ բնականաբար ստանալով իր փայ տասանորդն ու հարկային արտոնությունը։
Հ.Գ.։ Արտոնությունների ինստիտուտի ներդրումը ու անմրցակից տենդերների կազմակերպումն այս կառավարության ամենաբնորոշ վարքագծից է։ Պատահական չէ, որ Սերժ Սարգսյանի ընկեր և «տերտերական» գծի բիզնեսմեն Բարսեղ Բեգլարյանին պատկանող «Ֆլեշ» ընկերությունը մշտապես շահում է դիզվառելիքի մատակարարման «մրցույթում» և պետությունից դոտացիա ստանում «էժան» վառելիք մատակարարելու դիմաց։ «Բարեշրջումը» և «մտածողության հեղափոխությունը» հենց այդպես է լինում։

Столпы клерикально-оффшорной экономики
Тигран Саркисян, под высоким покровительством Сержа Саргсяна, попросил парламент предоставить налоговые льготы строящейся российским бизнесменом Рубиком Варданяном Международной школе Дилижана (это та самая печально известная иностранноязычная школа).
Авторы проекта настаивают, что это позволить построить в Армении не имеющий аналогов в регионе образовательный центр, поднять рейтинг страны, обеспечить приток туристов и открыть новые рабочие места. Словом, нам снова хотят преподнести очередной ньювасюкистский проект, который, учитывая человеческий тип апологетов «революции в мышлении», в реальности может стать не высококачественным образовательным учреждением, а центром «откатов» и коррупции общереспубликанского, если не регионального, масштаба. Пользующаяся подобными льготами школа может легким движением руки превратиться в импортера, производителя и поставщика различной продукции, и попробуй тут проконтролировать.
Позиционирующий себя сторонником либеральных экономических отношений Тигран Саркисян требует налоговых льгот для преследующего цели экономической прибыли субъекта лишь по той простой причине, что во главе данного бизнеса стоит предприниматель из числа своих. Это, в свою очередь, означает, что представленный в НС законопроект, по сути, является замаскированным проявлением большевизма и попыткой грубого перекраивания конкурентного поля. Здесь присутствует и элемент сращивания бизнеса и власти, поскольку всем известны связи Тиграна Саркисяна и Рубика Варданяна и неформальный статус последнего в возглавляемой Сержем Саргсяном кланово-олигархической системе.
Уместно напомнить, что именно Рубику Варданяну принадлежит «Америабанк», при участии которого Тигран Саркисян, совместно с представителем духовного класса Навасардом Кчояном и занимающимся «бриллиантовым бизнесом» Ашотом Сукиасяном, «кинул» предпринимателя Пайлака Айрапетяна. Через банк Рубика на счета совместной оффшорной компании Тиграна, Навасарда и Ашота были перечислены миллионы долларов, после чего они вернулись в Армению. То есть, посредством «Америабанка» Тигран Саркисян и его бизнес-пертнеры осуществляли финансовые махинации и отмывали деньги. При посредничестве Тиграна «Америабанк» предоставил под залог имущества Пайлака на 30 млн. долларов кредит в размере 10 млн. долларов, став тем самым инструментом разорения предпринимателя.
Хочу сказать, что тесные отношения Тиграна Саркисяна и Рубика Варданяна и их общие интересы в плане бизнеса подкреплены фактами. То есть, требуя налоговых льгот для строящейся в Дилижане школы, премьер в действительности хочет льгот для самого себя. И это притом, что всё бизнес-поле страны подвергается налоговому террору, чтобы удовлетворить сержсаргсяновский аппетит.
Например, в правительстве воспринимают в штыки идею предоставления малому бизнесу налоговых каникул, аргументируя тем, что это противоречит идее конкуренции. Однако, вместе с тем, они предлагают предоставить льготы предпринимателю, тесно связанному с сержсаргсяновской кланово-олигархической системой, преподнося всё это посредством «независимых» СМИ как попытку внедрения новой бизнес-культуры. В действительности же мы имеем дело с планами по топорному зарабатыванию денег и занятию коррупцией силой закона.
Был еще один случай, когда команда Тиграна Саркисяна представляла законопроект по налоговым льготам. Тогда это была ААЦ, которой предлагалось обеспечить налоговый рай на управление имуществом и ведение бизнеса (пункты питания, типография, производство и т.д.).
Фактически, совладелец кипрской оффшорной компании Тигран Саркисян пытается обеспечить в Армении своеобразные оффшорные зоны для Рубика Варданяна и клерикалов, освобождая их от налогов. С обоими субъектами Тиграна связывают самые тесные отношения и совместные бизнес-интересы. Неслучайно, что Кчоян принимает в министерстве экономики участие в бизнес-обсуждении в связи с производством бриллиантов, а банк Рубика Варданяна участвует в операции «Кидалово».
Судя по всему, предпринимается попытка построить в Армении клерикально-оффшорную экономическую систему, основами которой будут банки, церковь и верхнее звено власти. Последнее обеспечивает законодательно-правовую базу и политическую «крышу» привилегированного бизнеса, банки прокручивают деньги, а церковь благословляет сделки и «набирающих» после каждых нелегитимных выборов проценты людей, естественно, взимая за это свою десятину.
P.S. Внедрение института привилегий и организация неконкурентных выборов являются самыми характерными чертами данного правительства. Неслучайно, что именно принадлежащая другу Сержа Саргсяна и бизнесмену «поповского» направления Барсегу Бегларяну компания «Флеш» постоянно выигрывает «тендеры» на поставки дизельного топлива и получает от государства дотации на обеспечение крестьян «дешевым» топливом. Именно так и должны были выглядеть «реформа» и «революция в мышлении».