Հայաստանի «օֆշորային» գոտիներն ու «սև խոռոչները»
Ռուսաստանաբնակ գործարար Ռուբիկ Վարդանյանի համար Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը հարկային արտոնություններ է պահանջում՝ Դիլիջանում օտարալեզու դպրոց կառուցելու համար։ Խորհրդարանին առաջարկվում է շինարարության ու ներկրումների հարցում արտոնյալ պայմաններ ապահովել Ռուբիկի համար։ Սկզբում տարածքը մուշտարի աչքով չափեց Սերժ Սարգսյանը, ապա կառավարությունը մտավ ԱԺ։
Վերջին հինգ տարվա ընթացքում հարկային արտոնություններ տրամադրվել են մեկ էլ Հայ առաքելական եկեղեցուն։ Հարկերից ազատվել են եկեղեցուն պատկանող սննդի, արտադրության և ծառայություններ մատուցող օբյեկտները, որոնք, ինչպես ինքներդ եք գլխի ընկնում, բացառապես հոգևոր պահանջմունքների բավարարմամբ են զբաղվում։
Փաստորեն, Հայ առաքելական եկեղեցու և փողատեր Ռուբիկ Վարդանյանի համար «օֆշորային» գոտիներ են ստեղծվում, ինչը շատ խորհրդանշական է. փողը և եկեղեցին այս իշխանության մեծ բարեկամներն են։ Փողով նրանք իշխանություն են վերցնում ու իշխանությամբ բազմապատկում փողերը։ Դե, իսկ եկեղեցին «լեգիտիմացնում» է իշխանության աշխարհիկ մեղքերը։
Այս իշխանությունը հավատում է միայն փողին ու եկեղեցուն։ Իսկ ինչո՞ւ չպետք է հավատա, եթե այդ հավատքը նպաստում է իշխանավորների անձնական եկամուտների աճին։ Ասել է թե՝ Սերժ–Տիգրան զույգը, մեծ հաշվով, ինքն իր համար է հարկային դրախտ ապահովում։ Ռուբիկն ու եկեղեցին պարզապես «օրթախի» կարգավիճակ ունեն։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս իշխանությունը ոչ մի բան առանց սեփական շահի, «ատկատի» ու «նակատի» չի անում, կարելի է միայն ենթադրել, թե ինչու են Հայաստանում «սև խոռոչներ» ստեղծվում՝ «օֆշորային» արտոնություններից օգտվող կառույցների և «միջազգային» կենտրոնների տեսքով։
Տիգրան Սարգսյանի կիպրոսյան «վոյաժները» և 10–միլիոնանոց օֆշորային «վարկաբեկումները» պարզապես մանր չարաճճիություններ են հայաստանյան «օֆշորային» գոտիներում լվացվող փողերի համեմատ։
Ի դեպ, մեր տնտեսության յուրօրինակ «սև խոռոչի» է վերածվել պետական բյուջեն։ Վերահսկիչ պալատի բացահայտած 70 մլրդ–ի չարաշահումները ցույց են տալիս, որ բարեշրջումներից, մտածողության հեղափոխությունից և արևմտյան արժեքներից խոսողները պարզապես «քյարթու» թալանչիներ են, ովքեր, թաքնվելով տերտերական առոգանությամբ հնչեցվող ելույթների տակ, պարզապես մսխում են այն, ինչ ընկնում է ձեռքների տակ։ Իսկ սրանց ձեռքի տակ հիմա շատ բան է հայտնվել։ Մի ամբողջ պետություն։ Ու եթե այսպես երկար շարունակվի, ապա Հայաստանն ամբողջությամբ կվերածվի «սև խոռոչի» և «օֆշորային» գոտու՝ ազատված ոչ միայն հարկերից, այլև բնակչությունից։

«Оффшорные» зоны и «черные дыры» Армении
Возглавляемое Тиграном Саркисяном правительство требует для проживающего в России бизнесмена Рубика Варданяна налоговых льгот, чтобы последний смог построить в Дилижане иностранноязычную школу. Парламенту предлагается обеспечить Рубику привилегированные условия в плане строительства и импорта необходимых товаров. Сначала всё выверил Серж Саргсян, после чего правительство вошло в парламент.
За последние пять лет подобные налоговые льготы предоставлялись лишь ААЦ. От налогов были освобождены принадлежащие церкви пункты питания, объекты производства и сферы услуг, которые, как вы уже догадались, заняты исключительно удовлетворением духовных потребностей.
Фактически, для ААЦ и толстосума Рубика Хачатряна создаются «оффшорные» зоны, что весьма символично – деньги и церковь стали большими друзьями нынешней власти. Посредством денег они получают власть, после чего приумножают эти суммы. Церковь же «легитимирует» мирские грехи власть предержащих.
Данные власти верят только деньгам и церкви. Почему бы и нет, если эта вера способствует росту личных доходов? То есть, парочка Серж-Тигран, по большому счету, обеспечивает себе налоговый рай. Рубик и церковь всего лишь выступают в роли подельников.
Учитывая то обстоятельство, что власти не предпринимают что-либо без собственной выгоды, «откатов» и «накатов», можно только представить, для чего в Армении создаются «черные дыры» в виде пользующихся «оффшорными» привилегиями структур и «международных» центров.
По сравнению с отмываемыми в армянских «оффшорах» суммами, кипрские вояжи Тиграна Саркисяна и его 10-миллионные оффшорные «компрометации» являются мелким проказничеством.
Кстати, в «черную дыру» нашей экономики превратился и бюджет страны. Выявленные Контрольной палатой злоупотребления на 70 миллиардов показывают, что разглагольствующие о реформах, революции в мышлении и западных ценностях попросту заняты топорным разграблением бюджета и растратой всего того, что попадается под руку. Под рукой же сейчас находится очень многое – целое государство. И если так продолжится, то страна полностью превратится в «черную дыру» и «оффшорную» зону, которая будет освобождена не только от налогов, но от своего населения.