Ռուբիկ Վարդանյանի բիզնես–մշակույթը
Ուշագրավն այն է, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած փողերի լվացման պատմության մեջ ներգրավված է «Ամերիաբանկը», որի սեփականատերն է ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող գործարար Ռուբիկ Վարդանյանը։
2008–ից հետո Ռուբիկը դարձել է այս իշխանության բիզնես–գործընկերը։ Նրա համար հարկային արտոնություններ են ապահովում, և ինչպես պարզվեց՝ նրան պատկանող բանկով օֆշորներում փողեր են պտտեցնում ու «քցում» հայաստանյան գործարարներին, մասնավորապես՝ Փայլակ Հայրապետյանին։
Իսկ ուշագրավ է այս ամենն այն պատճառով, որ իշխանամետ լրատվամիջոցները Ռուբիկ Վարդանյանին ներկայացնում էին իբրև բարձր որակի բիզնես մշակույթի կրողի։
Մինչև հիմա էլ նույն շրջանակները մի միֆ են տարածում, թե բա չեք ասի, Վարդանյանը միջազգային բիզնես մշակույթի կրող է, ժամանակակից մտածողություն ունի, և Հայաստանի ներսում կապիտալի բալանսը փոխելու համար նրան պետք է Դիլիջանում բացվելիք օտարալեզու դպրոցի կառուցման համար հարկային արտոնություններ տալ, որպեսզի հակաօլիգարխիկ պայքարն արդյունավետ լինի։
Թե նմանատիպ դեմագոգիկ ու գավառամիտ դատողություններով քանի հայ քաղքենու կհամոզեն գեբելսյան քարոզչամեքենայի «վինտիկները», արդեն էական չէ։ Էականն այն է, որ ազատ շուկայից ու քաղաքացիականությունից խոսողներն իրականում բոլշևիկյան մտածողության կրողներն են և դրական են գնահատում կառավարության հակամրցակցային ու կոռուպցիոն մեծ ռիսկեր պարունակող նախաձեռնությունը, իսկ պարզ թալանն էլ արդարացնում են «բալանսի» մասին դատարկագույն ձևակերպումներով։
Ինչ վերաբերում է Ռուբիկ Վարդանյանի՝ միջազգային բիզնես մշակույթի կրող գործարար լինելուն, ապա մարդու մասին պետք է դատել նրա գործերով։ Իսկ գործերը ցույց են տալիս, որ գործարար Փայլակ Հայրապետյանին «քցելու» պատմության մեջ առանցքային դերակատարում է ունեցել «Ամերիաբանկը»։ Վե՛րջ։ Մնացածը լիրիկա է։ Համ էլ՝ ասա ով է ընկերդ, ասեմ ով ես դու։ Իսկ Ռուբիկի ընկերները Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանն են՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Թե ինչպես է ռուսաստաններում բիզնես վարում Ռուբիկ Վարդանյանը, հետաքրքիր չէ, քանզի դրսում քահանա, ներսում սատանա տարբերակը հայաստանցուն օգիտ չի կարող տալ։ Փաստն այն է, որ Վարդանյանը Հայաստանում իրեն պահում է ոչ թե որպես բարձրակարգ բիզնես մշակույթի կրող, այլ այնպես, ինչպես հայ խոպանչին Ռուսաստանում՝ շըփ–թըփ, արագ փող աշխատել ու թռնել։
Եթե ընդունենք այն թեզը, ըստ որի՝ Վարդանյանը միջազգային բիզնես մշակույթի կրող է, ապա պետք է հաշվի առնել, որ միջազգային բիզնես մշակույթն իր մեջ նաև բացասական կողմեր ունի։ Մասնավորապես՝ միջազգային շուկայում լայն տարածում է գտել օֆշորային մեքենայություններով զբաղվելը։ Եթե այդ մշակույթն է իր հետ Հայաստան բերել «Տրոյկա դիալոգի» հիմնադիրը, ապա դա սովորական խաչագողություն է։ Այն տարբերությամբ, որ հայ խաչագողերը, որպես կանոն, դրանով զբաղվում էին դրսում՝ արտագնա «գաստրոլների» ժամանակ։ Ռուբիկինը «ներգնա» խաչագողություն է։

Бизнес-культура Рубика Варданяна
Примечательно, что в историю с отмыванием денег, связанную с именем Тиграна Саркисяна, был вовлечен «Америабанк», владельцем которого является гражданин РФ, предприниматель Рубик Варданян.
После 2008 года Рубик стал бизнес-партнером сегодняшних властей. Ему обеспечиваются налоговые льготы, через его банк, как выяснилось, в оффшорах прокручиваются деньги и «кидаются» армянские предприниматели, в частности, Пайлак Айрапетян.
Примечательно же всё это по той причине, что провластные СМИ преподносят Рубика Варданяна как якобы носителя высокой бизнес-культуры.
Эти круги продолжают распространять миф, согласно которому Варданян является представителем того типа предпринимателя, который является носителем международной бизнес-культуры и обладает современным мышлением, а для изменения баланса капитала внутри Армении ему нужно предоставить налоговые льготы для строительства в Дилижане иностранноязычной школы, чтобы дальнейшая антиолигархическая борьба была эффективной.
Скольких же мещан смогут убедить «винтики» геббельского агитпропа подобными демагогичными и провинциальными суждениями, уже несущественно. Важно то, что говорящие о свободном рынке и гражданственности в действительности являются носителями большевистского мышления, поскольку антиконкурентные и содержащие в себе большие коррупционные риски инициативы правительства ими оцениваются положительно, а обыкновенный грабеж оправдывается пустыми рассуждениями о «балансе».
Что касается Рубика Варданяна, как носителя международной бизнес-культуры, то о человеке нужно судить по его делам. Последние же говорят о том, что основную роль в разорении предпринимателя Пайлака Айрапетяна играл «Америабанк». Остальное – из области лирики. К тому же, скажи мне, кто твой друг, и я скажу, кто ты. А друзьями Рубика являются Серж Саргсян и Тигран Саркисян, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Как ведет свой бизнес в России Рубик Варданян – неважно. Как говорится, с соседом согласен, а дома опасен, что, по сути, противоречит интересам граждан РА. Факт в том, что Варданян ведет себя в Армении не как носитель высокой бизнес-культуры, а как армянский шабашник в России, думающий о том, как побыстрее заработать и смотаться обратно.
Если принять тезис о том, что Варданян является носителем международной бизнес-культуры, то нужно учитывать, что таковая содержит в себе и негативные стороны. В частности, на международном рынке широкое распространение получило занятие оффшорными махинациями. Если основатель компании «Тройка диалог» привозит в Армению именно эту культуру, то это обычное крестокрадство. Просто раньше этим занимались за пределами страны, а сейчас Рубик делает это в самой Армении.