Տիգրան Սարգսյանի վարակիչ օրինակը. ո՞վ կգրի հերթական նամակը
Վերահսկիչ պալատի բացահայտումների առնչությամբ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է, թե նախարարները կա՛մ պետք է պատասխանեն իրենց հասցեին հնչած մեղադրանքներին, կա՛մ էլ հերքեն դրանք։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ինչպես վարչապետն օրերս հերքեց օֆշորային սկանդալում ներգրավված լինելու և փողերի լվացմամբ զբաղվելու մեղադրանքները՝ կարելի է կռահել, թե ինչպես են ՎՊ–ի մեղադրանքները հերքելու նախարարները։
«Ես կապ չունեմ» ձևակերպումն, ըստ այդմ, կարող է ունիվերսալ դառնալ։ «Սուխոյ ատկազ» և վերջ։
Նախարարները կարող են կիրառել նաև Տիգրանի մեկ այլ «տրյուկ»։ Նրանք ճիշտ կանեն, եթե դիմեն դատախազություն և պահանջեն այդ կառույցից բացահայտել, թե ով է իրենց անունն օգտագործել ու բյուջեի փողերը կերել։
Ուշագրավն այն է, որ նախարարներին կոչ անելով պատասխան տալ կամ պատասխան պահանջել՝ վարչապետն, ինչպես օֆշորային գործում, իրեն տարանջատում է թալանից և ուզում է իր վրայից «ցրել» պատասխանատվությունը։ «Ես կապ չունեմ». սա՛ է Տիգրան Սարգսյանի կարգախոսը։
Սակայն այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս է նա շարունակում մնալ վարչապետի աթոռին և ընդհանրապես ինչի՞ հետ նա կապ ունի։
Եթե նախարարները բյուջեի փողերը յուրացրել են՝ շրջանցելով Տիգրանին, ապա նա առնվազն կոմպետենտ չէ և պետք է որպես «պրոֆնիգոդնի» հեռանա, իսկ եթե 700 մլրդ դրամը թալանվել է վարչապետի զգոն հայացքի ներքո, ապա նա բացի պաշտոնանկ լինելուց, պետք է նաև քրեական պատասխանատվության ենթարկվի։ Երրորդ տարբերակ չկա։
Քանի՞ մարդ կգտնվի Հայաստանում, ով կհավատա, որ բյուջեից «ատկատներով» փող է մսխվել առանց մեզ մոտ ձևավորվող կղերա–օլիգարխիկ համակարգի պարագլուխներից մեկի, տվյալ դեպքում՝ Տիգրան Սարգսյանի գիտության ու խրախուսման։
Որքան էլ իրենց քաղաքացիականության և արևմտյան արժեքների ջատագով ներկայացնող «lragir.am» և «1in.am» կայքերը, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանի տիպի «ընդդիմադիրները» փաստաբանություն անեն «Օֆշորի Տիկոյի» համար և փաստացի արդարացնեն նրա անվան հետ կապված մեքենայությունները՝ ««Զատո» Տիգրան Սարգսյանն արևմտամետ է և բարեփոխիչ» դեմագոգիկ ձևակերպումներով, միևնույն է, բոլորի համար էլ պարզ է, որ գործ ունենք կոռուպցիայի մեջ թաթախված վարչապետի հետ։ Ու ծիծաղելի են այն շոուները, որոնք վերջին օրերին կազմակերպվում են նրա կողմից։
Հ.Գ.։ Չի բացառվում, որ կառավարության այսօրվա նիստից հետո նախարարներից որևէ մեկը «ծլկի» Հայաստանից ու Տիգրան Սարգսյանի օֆշորային «օրթախ» Աշոտ Սուքիասյանի պես մի նամակ գրի՝ ՎՊ–ի բացահայտած 70 մլրդ դրամի չարաշահումներն ամբողջությամբ վերցնելով իր վրա՝ չմոռանալով, իհարկե, անպայման նշել, որ բյուջեի միջոցները յուրացրել է առանց Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի գիտության ու համաձայնության և չի գիտակցել, որ թալանը կարող է հետևանքներ ունենալ։
Բոլորն այդ դեպքում գոհ կմնան։ «Ադամանդագործ» նախարարը դրսում կվայելի մսխած փողերը, դատախազությունը գործը կկարճի, ոստիկանությունը կսկսի «փնտրել» թալանչի նախարարին, դե իսկ Տիգրան Սարգսյանի բյուրեղյա մաքրության մասին անհիմն խոսակցությունները կդադարեցվեն։ Իսկ թե ինչ կստանա ՀՀ քաղաքացին, արդեն էական չէ։ Էականը մտածողության հեղափոխությունն է։

Заразительный пример Тиграна Саркисяна или Кто напишет очередное письмо?
В связи с разоблачениями Контрольной палаты премьер-министр Тигран Саркисян в ходе заседания правительства заявил, что министры должны либо ответить на прозвучавшие в их адрес обвинения, либо опровергнуть их.
Учитывая то обстоятельство, как премьер на днях опроверг свою причастность к оффшорному скандалу и обвинения в связи с отмыванием денег, можно догадаться, как министры будут опровергать обвинения КП.
В этом плане формулировка вроде «Я не имею к этому никакого отношения» может стать универсальной. «Сухой отказ», и всё тут.
Министры могут использовать и другой трюк Тиграна. Они поступят правильно, если обратятся в прокуратуру и потребуют у этой структуры выяснить, кто все-таки играл на их добром имени и растрачивал бюджетные деньги.
Примечательно то, что, призывая министров ответить на заявление КП или потребовать ответа, премьер, как и по части оффшорного дела, дистанцируется от грабежа, пытаясь снять с себя ответственность. «Я не имею к этому отношения» - таков лозунг Тиграна Саркисяна.
Однако здесь возникает вопрос: почему тогда он продолжает оставаться премьером и к чему он вообще имеет отношение?
Если министры присвоили бюджетные деньги в обход Тиграна, то он, как минимум, некомпетентен, и должен уйти за профнепригодность. Если же 700 млрд. драмов были разграблены под пристальным вниманием премьера, то, кроме отставки, он должен быть подвергнуться и уголовной ответственности. Другого варианта нет.
Сколько людей может поверить в то, что растрата бюджетных средств посредством «откатов» происходила без ведома и поощрения представителей верхушки клерикально-олигархической системы, в данном случае – Тиграна Саркисяна?
Как бы ни пытались позиционирующие апологетами гражданственности и западных ценностей сайты «lragir.am» и «1in.am», а также «оппозиционеры» вроде Никола Пашиняна заниматься адвокатством для «Оффшорного Тико» и, фактически, оправдывать связанные с его именем махинации демагогичными формулировками «Зато Тигран Саркисян прозападник и реформатор», все понимают, что мы имеем дело с погрязшим в коррупции премьером. И просто смешно следить за теми шоу, которые организуются им в последние дни.
P.S. Не исключено, что после прошедшего заседания правительства один из министров может слинять из страны и, подобно оффшорному подельнику Тиграна Саркисяна – Ашоту Сукиасяну, взять на себя выявленные КП злоупотребления на 700 млрд. драмов, не забыв при этом упомянуть, что присвоил бюджетные средства без ведома и согласия парочки Серж Саргсян-Тигран Саркисян и что не осознавал, к каким последствиям это может поривести.
Тогда все останутся довольны. Министр-«бриллиантодел» будет вкушать заграницей все награбленное, прокуратура закроет дело, полиция начнет «искать» вороватого министра, а необоснованные разговоры о кристальной чистоте Тиграна Саркисяна прекратятся. Что от всего этого будут иметь граждане РА, уже несущественно. Главное – революция в мышлении.