2008թ. սկսած Սերժ Սարգսյանը, «Ես տարբերվում եմ Ռոբերտ Քոչարյանից» գերկոմպլեքսավորված կարգախոսի շրջանակներում, պատերազմ հայտարարեց կոմպլեմենտար քաղաքականությանը։ Շրջանառության մեջ դրվեց այսպես կոչված նախաձեռնողական արտաքին քաղաքական գիծ որդեգրելու մասին թեզը։ Նախագահի պաշտոնին հասած մարդը, փաստորեն, չէր հասկացել քաղաքականության իրականացման ձևական ու բովանդակային կողմերի տարբերությունը։
Բանն այն է, որ նախաձեռնողական արտաքին քաղաքականությունը, ի տարբերություն կոմպլեմենտարիզմի, չի կարող հայեցակարգ լինել։ Նախաձեռնողականությունը ոճ է, ձև, մեթոդ, բայց ոչ հայեցակարգ և ռազմավարություն։ Կարելի է համաձայնել կամ չհամաձայնել կոմպլեմենտարիզմի հետ, բայց հնարավոր չէ չընդունել, որ կոմպլեմենտարիզմը հայեցակարգ է։
Մեր կարծիքով՝ Հայաստանը, մեծ հաշվով, այլընտրանք չունի, քան կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականություն վարելը, և հիմա բոլորն են համոզվում դրանում։ Պատահական չէ, որ և՛ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, և՛ Ռոբերտ Քոչարյանը ԱՄՆ–ի, ԵՄ–ի ու ՌԴ–ի հետ հարաբերություններում փոխլրացման գիծ էին ընտրել։ Սերժ Սարգսյանը, ի դեպ, հիմա ուզում է վերադառնալ կոմպլեմենտարիզմին, բայց նրան արդեն թույլ չեն տալիս՝ հիշեցնելով իր խոստումներն ու հավաստիացումները։ Նա առանձին–առանձին բոլորին «այո» է ասել ու հիմա բոլորը նրան «ոչ» են ասում, քանզի չեն վստահում։
Լեհաստան կատարած այցի ընթացքում Սարգսյանը, փորձելով կառչել կոմպլեմենտարիզմի սկզբունքից, հնչեցրել է «և–և»–ի մասին մոտեցումը, սակայն Լեհաստանի նախագահը հակադարձել է, թե հնարավոր չէ այդպես։
Բրոնիսլավ Կոմարովսկին, ըստ «Ռեգնումի», հայտարարել է, թե Հայաստանը չի կարող միաժամանակ լինել երկու տնտեսական համակարգերում և հետևաբար՝ պետք է ընտրություն կատարի (խոսքը Եվրամիության և ՌԴ առաջարկած Մաքսային միության մասին է)։ Այսինքն՝ ԵՄ–ն Լեհաստանի նախագահի շուրթերով Հայաստանի առաջ դրել է «կամ–կամ»–ի խնդիր։
Նկատենք, որ նախկինում Հայաստանին նման երկընտրանքի առաջ չեն կանգնեցրել մեր արտաքին գործընկներները։ Ո՛չ ՌԴ–ն, ո՛չ ԵՄ–ն ընտրության հարց չեն դրել, և դա կոմպլեմենտարիզմի ձեռքբերումներից էր։ Հիմա իրավիճակը փոխվել է։
Հիմա Սերժին աջից ու ձախից հիշեցնում են իր տված խոստումների ու հավաստիացումների մասին, իսկ նա չի կարողանում դուրս գալ իր տված «այո»–ների տակից։
Սերժի «նախաձեռնողականությունը», կրկնեմ, բոլորին «այո» ասելն էր։ Նրան թվում էր, թե ինքն այնքան «շուստրի» է, որ կարող է գնալ Բրյուսել ու քծնել Արևմուտքին, իսկ հետո գնալ Մոսկվա ու քծնել Պուտինին, բայց իրականում բոլորին էլ ֆռռացնել։ «Այո–մարդու» քաղաքականությունն ի վերջո բերեց այն բանին, որ Հայաստանը դարձավ անհուսալի գործընկեր, ու հիմա բոլորը Սերժի առաջ դնում են կողմնորոշվելու հարցը, ինչը ճակատագրական նշանակություն կարող է ունենալ մեր երկրի համար։ Սա հիշեցնում է Սևրի դաշնագրի ստորագրման ժամանակները, երբ հայկական դիվանագիտությունը «շուստրիաբար» կամ միամտաբար հա՛մ Արևմուտքի հետ էր ուզում խաղեր տալ, հա՛մ բոլշևիկյան Ռուսաստանի։ Արդյունքում խճճվեց իր անիրատեսական ցանկությունների մեջ՝ զրկվելով ինքնուրույն որոշում կայացնելու հնարավորությունից։
Հիմա նույն բանը տեղի է ունենում Սերժ Սարգսյանի վարած «նախաձեռնողական» քաղաքականության հետևանքով։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում իշխանափոխությունը ոչ թե զուտ քմահաճույք է կամ համակրանք–հակակրանք տիրույթի հարց, այլ ազգային անվտանգության խնդիր։ Այսպես շարունակվելու դեպքում Սերժը մի օր էլ գիշերային որոշմամբ կարող է Հայաստանը դարձնել ռուսական գուբերնիա, կամ թուրքական վիլայեթ։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանը ոչ միայն փորձում է վերադառնալ կոմպլեմենտար քաղաքականությանը, այլև Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման հարցում 2007–ի բանակցային վիճակին։ Հարցն այն չէ, որ 2007–ին ՀՀ իշխանությունների բանակցած փաստաթուղթը լավն էր կամ վատը։ Հարցը տվյալ դեպքում այն է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Սերժը, «ֆուտբոլային» դիվանագիտության արդյունքում, իջեցրել է հայկական կողմի նշաձողը ու փորձում է հերոսաբար հետ բերել կորցրածը։ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի վերջերս արած հայտարարությունը Սերժի ձախողված քաղաքականության փաստի արձանագրումն էր։
Հ.Գ.-2: Սերժ Սարգսյանի խայտառակ արտաքին քաղաքականության համար պատասխանատու է ոչ միայն ինքը, այլև իր սազանդար–հաճախորդները, որոնք «Արևմտամետ Սերժի» մասին հեքիաթի միջոցով փորձում են լեգիտիմացնել իրենց գեղամյանությունը։ Ըստ այդմ՝ «անկախ» լրատվամիջոցները, Սերժի հետ համատեղ արխիվային նկարները «Առավոտ» թերթում տպելու միջոցով Սերժին քծնող Դավիթ Շահնազարյանը, Նեմեց Ռուբոյի կուռացիայի տակ եվրոպամետություն խաղացող արամզավենիչները, «սութի» արևմտամետները և մյուս թրքաբոլշևիկները հավասարապես պետք է պատժվեն։ Ոչինչ չի մոռացվելու։ Պետության անվտանգությանը հասցված հարվածները վաղեմության ժամկետ չունեն։
Սերժ Սարգսյանի տված «այո»–ներն ու ստացած «ոչ»–երը

Начиная с 2008 года Серж Саргсян объявил в рамках сверхзакомплексованного лозунга «Я отличаюсь от Роберта Кочаряна» войну комплементарной политике. В оборот был введен тезис о так называемом инициативном векторе внешней политики. Фактически, ставший президентом человек так и не понял разницу между содержательной и формальной сторонами ведения политики.
Дело в том, что инициативная внешняя политика, в отличие от комплементаризма, не может быть концепцией. Инициативность – это стиль, форма, метод, но никак не концепция и стратегия. Можно соглашаться или нет с комплементарностью, но невозможно не принять, что комплементаризм – это концепция.
На наш взгляд, у Армении, по большому счету, нет альтернативы ведению коплементарной внешней политики, и сейчас все убеждаются в этом. Неслучайно, что и Левон Тер-Петросян, и Роберт Кочарян в отношениях с США, ЕС и РФ избрали линию на взаимодополнение. Кстати, Серж Саргсян сейчас хочет вернуться к комплементаризму, но ему уже не позволяют, постоянно напоминая о данным обещаниях и заверениях. По отдельности он всем говорил «да», и сейчас слышит в ответ «нет», поскольку ему никто не доверяет.
В ходе визита в Польшу Саргсян, пытаясь ухватиться за принцип комплементаризма, озвучил подход «и-и», однако президент Польши возразил ему, посчитав это невозможным.
Бронислав Комаровски заявил, что Армения не может одновременно быть в двух разных экономических системах, следовательно, должна сделать выбор (речь идет о Евросоюзе и предложенном РФ Таможенном союзе). То есть, устами президента Польши ЕС поставил Армению перед выбором «или-или».
Заметим, что раньше наши внешнеполитические партнеры никогда не ставили Армению перед подобной дилеммой. Ни РФ, ни ЕС не ставили вопроса выбора, и это было одним из достижений комплементаризма. Сейчас ситуация изменилась.
Сержу отовсюду напоминают о данных им обещаниях и заверениях, но он не может выкрутиться из-под данных им «да».
Повторю, «инициативность» Сержа заключалась в том, чтобы говорить всем «да». Всего лишь. Ему казалось, что он настолько шустрый, что может посещать Брюссель и заискивать перед Западом, а затем вылетать в Москву и угодничать Путину, но на самом деле обводить всех вокруг пальцев. Политика «человека-да», в конце концов, привела к тому, что Армения стала ненадежным партнером, и сейчас все ставят перед Сержем вопрос определения, что может иметь для нашей страны судьбоносное значение. Это напоминает времена подписания Севрского договора, когда наша дипломатия, в силу своей «шустрости» или наивности, заигрывала и с Западом, и большевистской Россией. В результате, она запуталась в своих нереалистичных желаниях, лишившись возможности самостоятельно принимать решения.
То же самое сейчас происходит вследствие «инициативной» политики Сержа Саргсяна. Это, в свою очередь, означает, что смена власти в Армении является не просто капризом или вопросом предпочтений, а проблемой национальной безопасности. Если так продолжится, то в один прекрасный день Серж может превратить Армению своим ночным решением в одну из российских губерний или турецкий вилайет.
P.S. Серж Саргсян пытается вернуться не только к комплементарной политике, но и к состоянию переговорного процесса по Карабаху периода 2007 года. Вопрос не в том, что обговаривавшиеся в 2007 году властями РА документы были хорошими или плохими. Вопрос в данном случае заключается в том, что за последние пять лет Серж, вследствие своей «футбольной» дипломатии, опустил планку армянской стороны, и сейчас героически пытается наверстать упущенное. Недавние заявления главы МИД России СергеяЛаврова стали фактической констатацией провальной политики Сержа.
P.S.-2. Кроме самого Сержа Саргсяна за его позорную внешнюю политику ответственны и те сазандары-клиенты власти, которые пытаются легитимировать своё гегамянство посредством распространения сказки «О прозападном Серже». Равное наказание должны понести и «независимые» СМИ, и Давид Шахназарян, заискивающий перед Сержем посредством публикации в газете «Аравот» совместных с ним архивных кадров, и заигрывающие под курацией Рубена Айрапетяна в проевропейцев арамзавенычи, и псевдопрозападники и все остальные турко-большевики. Ничто не забыто. Нанесенный безопасности государства урон не имеет срока давности.
Данные Сержем «да» и полученные в ответ «нет»
P.S. Серж Саргсян пытается вернуться не только к комплементарной политике, но и к состоянию переговорного процесса по Карабаху периода 2007 года. Вопрос не в том, что обговаривавшиеся в 2007 году властями РА документы были хорошими или плохими. Вопрос в данном случае заключается в том, что за последние пять лет Серж, вследствие своей «футбольной» дипломатии, опустил планку армянской стороны, и сейчас героически пытается наверстать упущенное. Недавние заявления главы МИД России Сергея Лаврова стали фактической констатацией провальной политики Сержа.