Տիգրանի վերջին օրերի «սրբերը»
Անկախ այն հանգամանքից, թե որքան կշարունակի վարչապետի պաշտոնում մնալ Տիգրան Սարգսյանը՝ որպես քաղաքական ու պետական գործիչ նրա էջն արդեն փակված է։ Իհարկե, վաղուց էր փակված այդ էջը (2009թ. Հայաստանում արձանագրվեց աշխարհի մակարդակով ամենամեծ տնտեսական անկումներից մեկը), բայց օֆշորն ու բյուջեի թալանի մասին ՎՊ նախագահի հայտարարությունը «հանդիսավոր» դարձրին փակման արարողությունը։
Նոր էջ Տիգրանի կյանքում կբացվի միայն ամբողջական իշխանափոխությունից հետո։ Խոսքս քրեական օրենսգրքի համապատասխան էջի մասին է, որը կբացվի օֆշորային «վոյաժների», ՀՀ պահուստային ոսկու վաճառքի, դոլար–դրամ խաղերի, միլիարդավոր դոլարների հասնող վարկային միջոցների փոշիացման, «ատկատների», «տենդերների», բիոզուգարանների և այլ «լվացքային» պատմությունների հետ կապված։
Իսկ առայժմ պարզապես պետք է զվարճանալ՝ կառավարության նիստերին հետևելով։ Պետք է նաև նայել Տիգրանի հակակոռուպցիոն ու հակաատկատային դեմքի արտահայտությանը և հասկանալ, թե մինչև ուր է հասնում նրա ցինիզմը։
«Հետքի» երկրորդ հրապարակումից հետո երևի արդեն գազանանոցի կապիկներին էլ հնարավոր չէ համոզել, որ վարչապետն ու Կճոյանը միամիտ–միամիտ օֆշորային պատմության մեջ են հայտնվել։ Հիմա նույնիսկ վարչապետի կուսակիցներն են նրանից խուսափում ինչպես բորոտից (թարսի պես էլ աղիքային սուր ինֆեկցիան գլուխ բարձրացրեց)։
«Խոխման» այն է, որ Տիգրանը դեռ շարունակում է դիմադրել։ Ճիշտ է, դա այնքան էլ հաջող չի ստացվում նրա մոտ, բայց ամեն դեպքում պետք է արձանագրել, որ մի քանի «մահապարտների» նա, այդուհանդերձ, կարողացել է գտնել ու նետել մարտի դաշտ։
Վարչապետի հույսը հիմա «ընդդիմադիրի» պիտակի տակ փաստաբանություն անողներն են։ Այդ մարդկանց կարելի է համարել «Տիգրանի վերջին օրերի «սրբեր»» աղանդի անդամներ։
Տիգրանի վերջին օրերի «սրբերի» կողմից պատվիրատուին օգնելու համար կիրառվում է «Խի մենակ Տիգրան Սարգսյա՞նն է թալանչի, որ նրան եք վրա տվել» մարտավարությունը, ինչպես նաև «Գողն ամենաբարձրն է գոռում բռնեք գողին» հայտնի մեթոդը։
Այսպես, Տիգրան Սարգսյանին փաստերի ճշման տակ մեղադրում են ալան–թալանի մեջ, իսկ նա Հայկազն Ղահրիյանին պատկանող «Lragir.am»–ով պատասխանում է, թե Տիգրան Սարգսյանը օֆշորային սկանդալի արդյունքում ուժեղացավ, քանի որ հիմա նա արդեն լիովին «յուրային» է, անձեռնմխելի ու անպատժելի։ Եվ նման բաներ գրում է մի կայք, որը լրատվական դաշտում իրեն դիրքավորել է արևմտամետության և քաղաքացիականության հատվածում։ Փաստորեն, քաղաքացիականությունն ավարտվում է այնտեղ, որտեղ սկսվում է օֆշորային մեքենայությունների հարցով վարչապետի համար փաստաբանություն անելը։
Եթե «lragir.am»–ին ուրախություն է պատճառում այն, որ փողերի լվացման փաստով բռնված Տիգրանն ուժեղացել է, քանզի դարձել է անպատժելի, ապա նույն տրամաբանությամբ սույն կայքը պետք է նաև դառնա «Լիսկայի վկաներ» աղանդի մոլի հետևորդ, քանի որ Սյունիքի նախկին մարզպետն անպատժելիության քայլող մարմնավորում է անհիշելի ժամանակներից։
Հովիկ Աբրահամյանը խոսում է գործադիր մարմնում առկա թալանի մասին, իսկ Տիգրանը ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում աշխատող իր կադրի միջոցով հայտարարում է, թե Մխչյան գյուղում Հովիկի հարազատներն օգտվել են դիզվառելիքի պետական դոտացիայից։ Տխրահռչակ «lragir.am»–ն էլ շտապում է հավասարության նշան դնել դիզվառելիքի ձեռքբերման և բյուջետային միջոցների թալանի հետ։
Նախ նկատենք, որ պետական դոտացիայով դիզել գնելով՝ Հովիկի հարազատները օգուտ են տվել Տիգրան Սարգսյանին ու նրա գործընկերոջը՝ «Ֆլեշի» ղեկավար Բարսեղ Բեգլարյանին, քանի որ վաճառված յուրաքանչյուր լիտրի դիմաց «Ֆլեշը» դոտացիա է ստացել պետբյուջեից՝ ապահովելով սեփական ապրանքի իրացում։ Բացի այդ՝ եթե նույնիսկ Հովիկի հարազատները «ղալաթ» են արել ու «Ֆլեշին» են հարստացրել, ապա մի՞թե դա իրավունք է տալիս Տիգրանին պետական ռեկետով զբաղվել ու «քցել» Փայլակ Հայրապետյանին։ Մի՞թե ԱԺ խոսնակի շրջապատի սերն առ էժան գնով դիզվառելիք կանաչ լույս է վառում Տիգրանի առաջ՝ բյուջետային միջոցներն «ատկատելու» համար։
Տիգրան Սարգսյանին ասում են, թե փաստով ապացուցված է, որ ինքը ներգրավված է եղել Փայլակ Հայրապետյանի «քցման» գործընթացում և օֆշորային այն կազմակերպությունը, որին «Ամերիաբանկից» գումարներ են փոխանցվել, հանդիսանում է նաև իր սեփականությունը, իսկ վարչապետը, օգտվելով «թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլ Փաշինյանի «պասից», հայտարում է, թե «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» օֆշորային կազմակերպության գրանցման օրը եղել է Պրահայում։ Ասենք Պրահայում է եղել, հետո ի՞նչ։ Չէ՞ որ նույն Տիգրանի խոսքերով՝ օֆշորում հնարավոր է գրանցվել նաև առանց ֆիզիկական ներկայության։ Ճշմարիտ, ճշմարիտ եմ ասում։ Հնարավոր է գրանցվել։ Կճոյանի «Բենթլին» վկա։
Նիկոլը մեկ այլ հարցում էլ է «դոշ» տալիս վարչապետի համար՝ ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանի բացահայտումներից հետո շրջանառության մեջ դնելով վերջինիս առանձնատան թամաշան։ Փաստորեն, Իշխանը խոսում է վարչապետի կոռուպցիոն ռիսկերից, իսկ Տիգրանն էլ Նիկոլի միջոցով թե «դու հլա քո դղյակին նայիր»։ Այն որ Իշխանը մի բարի պտուղ չէ, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։ Սակայն Իշխանի՝ բարի պտուղ չլինելը չի լեգիտիմացնում Տիգրան Սարգսյանի 200 միլիոն դոլարանոց կոռուպցիոն ռիսկերը, որքան էլ որ լեգիտիմացման փորձ անի Նիկոլ Փաշինյանը։
Տիգրան Սարգսյանին փաստերի օգնությամբ մեղադրում են 10 միլիոն դոլար օֆշորներում «լվանալու» մեջ, իսկ նա «փչացած պատեֆոն» հիշեցնող իր նախկին կուսակից Արշակ Սադոյանի շուրթերով հայտարարում է, թե օֆշորի հարցը գալիս է դեռևս վաղնջական ժամանակներից, այն է՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանից ու Ռոբերտ Քոչարյանից։ Լավ, ենթադրենք օֆշորային գործարքների հիմնադիր նախագահը Լևոնն է, իսկ նրա գործի շարունակողը՝ Ռոբերտը։ Դա թո՞ւյլ է տալիս Տիգրան Սարգսյանին օֆշորներում փողեր լվանալ։ Կարո՞ղ է մի օր պարզվի, որ վարչապետի օֆշորային արկածները ՀՀ առաջին ու երկրորդ նախագահների «նավսի» հետևանք է։ Կարո՞ղ է Տիգրանի վերջին օրերի «սրբերի» շարքին դասված Սադոյան Արշակը մի օր հայտարարի, թե Տիգրանին մութ ուժերը 90–կաններին թուղթ ու գիր են արել և այդ իսկ պատճառով է նա սկանդալի կիզակետում հայտնվել։ Դատելով ամենից՝ նմանատիպ մարազմատիկ բաները չեն բացառվում։
Տիգրան Սարգսյանին ասում են, թե օֆշորի հարցում ծիծաղելի են իր հակափաստարկները, իսկ նա Արամ Աբրահամյանի «Առավոտ» թերթի միջոցով տարածում է, թե օֆշորի թեման «տաք» պահելու համար որոշ շրջանակներ 100 հազ. դոլար փող են ներդրել։ Ա՛յ մարդ, ինչո՞ւ 100։ Միգուցե 500 հա՞զ. դոլար են ներդրել, իսկ Արամն էլ, որպես սկզբունքային լրագրող, չի մտել այդ խաղի մեջ ու ձգտել է ամեն կերպ «սառը» պահել օֆշորի թեման։ Դա ազատու՞մ է վարչապետին քրեական ու քաղաքական պատասխանատվությունից։ Իհարկե՝ չի ազատում։ Հետևաբար՝ ի՞նչ կարիք կար «փուռը» տալ «Առավոտին» և նմանատիպ լուրեր տարածելու միջոցով «փչացնել» «ո՛չ նալին, ո՛չ մեխին» հայեցակարգով մի կերպ դեմքը պահող այդ թերթին։
Կործանվելիս չի կարելի բոլորին հետևիցդ քարշ տալ, պարո՛ն վարչապետ։ Հետո ինչ, որ փաստաբաններդ «Տիգրանի վերջին օրերի «սրբեր»» աղանդի անդամներ են։ Մի քիչ էլ վաղվա օրվա մասին մտածեք։ Այնպես արեք, որ ձեզ «պերեդաչի» բերող լինի։

«Святые» последних дней Тиграна
Независимо от того, сколько еще Тигран Саркисян будет оставаться на посту премьер-министра страны, его страница, как политического и государственного деятеля, уже закрылась. Конечно же, это произошло не сейчас (в 2009 году в Армении был зафиксирован один из самых высоких в мире показателей спада экономики), но оффшор и заявление председателя Контрольной палаты о разграблении бюджета сделали церемонию закрытия его страницы «торжественной».
Новая страница в жизни Тиграна откроется лишь после полной смены власти. Речь идет о соответствующей странице в Уголовном кодексе, которая откроется в связи с оффшорными «вояжами» Тиграна, продажей им резервного фонда РА, играми на курсе доллар-драм, распылением кредитных средств на миллиарды долларов, откатами, «тендерами», биотуалетами и другими историями «отмываний».
Сейчас же можно просто поразвлечься, следя за заседаниями правительства. Внимательно посмотрите за антикоррупционным и «противооткатным» выражением лица Тиграна, и вы поймете, до чего доходит его цинизм.
После второй публикации газеты «Этк» даже приматов будет трудно убедить в том, что премьер и Кчоян оказались замешаны в оффшорной истории нечаянно. Сейчас премьера избегают, как прокаженного, даже его однопартийцы (как назло, глава правительства заразился острой вирусной инфекцией).
Вся хохма в том, что Тигран всё еще продолжает сопротивляться. Правда, у него это получается не очень удачно, но, в любом случае, нужно констатировать, что ему всё же удалось найти несколько «смертников» и бросить их в бой.
Надеждой премьера являются занимающиеся его адвокатством под ярлыками оппозиционером деятели. Этих людей условно можно назвать членами секты «”Святые” последних дней Тиграна».
Для оказания помощи заказчику «святыми» последних дней Тиграна используется тактика «Неужели только Тигран занимается расхищением, что вы на него так ополчились?», а также известный метод «Вор громче всех кричит: “Держите вора!”».
Итак, под давлением фактов Тиграна Саркисяна обвиняют в разграблении, а он посредством принадлежащего Айказну Казаряну сайта «Lragir.am» отвечает, мол, в результате оффшорного скандала Тигран Саркисян усилил свои позиции, поскольку сейчас он уже стал полностью «своим», неприкосновенным и ненаказуемым. И подобные вещи пишет сайт, который позиционирует себя в качестве ориентированного на прозападность и гражданственность средства массовой информации. Фактически, гражданственность заканчивается там, где начинается адвокатство для премьера в вопросе оффшорных махинаций.
Если «lragir.am»-у доставляет удовольствие то, что попавшийся на отмывании денег Тигран усилился, поскольку стал ненаказуемым, то по той же логике данный сайт должен стать ярым приверженцем секты «Свидетели Лиски», поскольку экс-губернатор Сюника издавна является живым воплощением безнаказанности.
Овик Абрамян говорит о разграблении, которое имеет место в исполнительном органе, а Тигран посредство своего кадра из министерства финансов заявляет, что в селе Мхчан родные Овика пользовались государственными дотациями на дизельное топливо. Печально известный «lragir.am» спешит поставить знак равенства между приобретением дизтоплива и разграблением бюджетных средств.
Прежде, заметим, что покупкой дизтоплива по государственной дотации родные Овика помогли самому Тиграну Саркисяну и его партнеру по бизнесу – владельцу компании «Флеш» Барсегу Бегларяну, поскольку за каждый проданный литр топлива «Флеш» получает дотации из госбюджета, обеспечивая тем самым реализацию собственного товара. Кроме того, если даже родные Овика облажались и обогатили «Флеш», то дает ли это Тиграну право заниматься государственным рэкетом и «кидать» Пайлака Айрапетяна? Неужели пристрастие окружения спикера НС к дешевому дизтопливу дает Тиграну зеленый свет на «откаты» бюджетных средств?
Тиграну Саркисяну говорят, что фактами доказано его участие в процессе «кидалова» Пайлака Айрапетяна и что оффшорная компания, на счета которой «Америабанк» перечислял суммы, является и его собственностью, а премьер, с паса «яро оппозиционного» Никола Пашиняна, заявляет, что в день регистрации оффшорной фирмы «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» он был в Праге. Предположим, что был – ну и что из этого? Ведь, по словам того же Тиграна, в оффшоре можно зарегистрироваться даже без физического присутствия регистрируемого.
Никол стоит за премьера грудью и в другом вопросе: после разоблачений председателя Контрольной палаты Ишхана Закаряна он организовал шоу с особняком последнего. Фактически, Ишхан говорит о коррупционных рисках премьера, а Тигран посредством Никола заявляет, мол, «на себя посмотри». В том, что Ишхан тоже далеко не ангел, второго мнения быть не может. Однако это не легитимирует 200-миллионные долларовые коррупционные риски Тиграна, как бы это ни пытался преподносить Никол Пашинян.
Пойдем дальше. На фактах Тиграна Саркисяна обвиняют в отмывании 10 млн. долларов в оффшоре, а он, подобно испорченной пластинке, устами своего бывшего однопартийца Аршака Садояна заявляет, что вопрос оффшоров идет еще со стародавних времен, то есть, со времен Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна. Ладно, предположим, что президентом-основателем оффшорных сделок является Левон, а продолжателем его дела – Роберт. Неужели это дает Тиграну право отмывать в оффшорах деньги? Может ли в один прекрасный день выясниться, что оффшорные злоключения премьера были следствием «сглаза» первого и второго президентов? Может ли ставший одним из «святых» последних дней Тиграна Аршак Садоян заявить, что темные силы еще в 90-х навели порчу на Тиграна, вследствие чего он сейчас и оказался в центре коррупционного скандала? Судя по всему, подобные маразматичные сценарии не исключены.
Тиграну Саркисяну говорят, что его контраргументы в вопросе оффшора попросту смешны, а он посредством принадлежащей Араму Абрамяну газеты «Аравот» распространяет, будто для «подогрева» оффшорной темы определенные круги уже затратили 100 тыс. долларов. Интересно, почему именно 100 тысяч? Может все 500, а Арам, как принципиальный журналист, не вошел в эту игру и попытался «остудить» данную тему? Освобождает ли это премьера от уголовной ответственности? Конечно же, нет. Следовательно, какой смысл имело сдавать с потрохами газету «Аравот» и посредством распространения подобной информации «портить» едва сохраняющую свое лицо по принципу «ни рыба, ни мясо» газету?
Когда уходишь ко дну, нельзя затягивать за собой остальных, господин премьер. Что из того, что твои адвокаты являются членами секты «”Святые” последних дней Тиграна»? Подумайте хоть немного о завтрашнем дне. Относитесь к другим так, чтобы завтра было кому приносить «передачи».