Եգիպտոսի նախագահին զինհրամանատարության ներկայացրած վերջնագրի ժամկետն այսօր երեկոյան լրանում է
Երեկ 45–րոպեանոց հեռուստաելույթում Եգիպտոսի նախագահ Մուհամեդ Մուրսին հայտարարել է, թե չի ընդունում զինվորական հրամանատարության վերջնագիրը, համաձայն որի՝ քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար իրեն 48 ժամ է տրվում:
Զինվորական հրամանատարության հակաճգնաժամային ծրագրի համաձայն՝ սահմանադրության գործունեությունը պետք է կասեցվի, խորհրդարանը ցրվի, և արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացվեն:
Նախագահին ներկայացված վերջնագրի ժամկետը սպառվում է այսօր՝ Երևանի ժամանակով ժամը 18։30-ին: Լիբերալ ընդդիմությանը միավորող «Թամարոդ» ընդդիմադիր դաշինքի վերջնաժամկետը լրացել էր երեկ երեկոյան:
Նշենք, որ վիճակը ժամ առ ժամ բարդանում է, կառավարությունը կաթվածահար վիճակում է, նախարարների խորհրդի 12 անդամներից 6-ը, այդ թվում՝ երկրի արտգործնախարար Քամել Ամրան, հրաժարական են տվել, նրանց օրինակին են հետևել նաև կառավարության և նախագահի մամուլի քարտուղարները:
Հիշեցնենք, որ երեկ Կահիրեի և Ալեքսանդրիայի տարբեր հատվածներում տեղի էին ունենում նախագահ Մուրսիի տասնյակ հազարավոր հակառակորդների և կողմնակիցների զանգվածային ցույցեր:
Իշխող «Ազատության և արդարության» իսլամիստական կուսակցության ներկայացուցիչ Մոհամեդ Բիլթաջին նախագահի կողմնակիցներին կոչ է արել պատրաստ լինել նախագահին պաշտպանելու համար փողոցներ դուրս գալուն:
Համաձայն Եգիպտոսի առողջապահության նախարարության հրապարակած տվյալների՝ Մուրսիի հակառակորդների և կողմնակիցների միջև բախումների հետևանքով արդեն 16 մարդ մահացել է, 200–ը՝ վիրավորվել:

Сегодня вечером истекает срок ультиматума президенту Египта
Накануне президент Египта Мухаммед Мурси в вечернем 45-минутном телеобращении заявил, что не принимает ультиматум, предложенный военным командованием страны, давшим в понедельник 48 часов на урегулирование политического кризиса, сообщает «ВВС».
Согласно антикризисному плану египетских военных, в случае, если кризис не будет разрешен, действие конституции будет приостановлено, парламент распущен и назначены новые президентские выборы.
Срок ультиматума, предъявленного оппозицией в понедельник, истекает сегодня в 18.30 по ереванскому времени. Отведенный оппозиционным движением «Тамарод» срок истек вчера вечером.
Ситуацию обострило и увольнение шести министров, в том числе главы МИД Камеля Амра. По сообщениям, о своем уходе также заявили пресс-секретари президента и кабинета министров.
Отметим, что накануне в разных районах Каира и Александрии прошли многотысячные демонстрации сторонников и противников президента Мурси.
Член «Партии свободы и справедливости», политического крыла движения «Братьев мусульман» Мохаммед Билтаджи призвал людей «быть готовыми выйти на улицы и заполнить площади» в поддержку президента.
По данным министерства здравоохранения Египта, в ходе столкновений сторонников президента Мурси с полицией в Каире погибли, по меньшей мере, 16 человек, около 200 получили ранения.