Եգիպտոսում բախումները Մուրսիի կողմնակիցների և հակառակորդների միջև շարունակվում են
Եգիպտոսում բանակի և նախկին նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի կողմնակիցների միջև բախումների հետևանքով ավելի քան 30 մարդ զոհվել է, 300–ը՝ վիրավորվել:
Ինչպես հայտնում է Եգիպտոսի լրատվական գործակալությունը, զոհվածների մեծ մասը մահացել է հրազենային վնասվածքներից:
Բախումների ալիքը սկսվել է երեկ հատուկ ծառայությունների կողմից Մուրսիի երեք կողմնակիցների գնդակահարությունից հետո:
Կահիրեոււմ դաժան մարտերի հետևանքով մահացել է 12 մարդ: Նախորդ կիրակի օրվանից մինչ օրս Եգիպտոսում բախումների հետևանքով մահացել է արդեն 60-ից ավել մարղ:
Երեկ երեկոյան եգիպտոսի մայրաքաղաքի և այլ քաղաքների փողոցներ են դուրս եկել հեղաշրջված նախագահ Մուրսիի հազարավոր կողմնակիցներ: Բողոքի ալիքի ազդանշան է հանդիսացել մայրաքաղաքի մզկիթներից մեկում «Մահմեդական եղբայրներ» շարժման առաջնորդ Մոհամեդ Բադիի ելույթը: Դրանից անմիջապես հետո Մուրսիի հազարավոր կողմնակիցներ շարժվել են Թահրիր հրապարակի ուղղությամբ, որտեղ մի քանի օր շարունակ հանրահավաքներ են կազմակերպում Մուրսիի հակառակորդները:
Բանակայինները Մուրսիի հակառակորդների ճանապարհը արգելափակել են, սակայն ագրեսիվ տրամադրված զանգվածը հարձակվել է ուժայինների վրա: Վերջիններս սկզբից օդ են կրակել, սակայն հետո ստիպված են եղել կրակ բացել ցուցարարների ուղղությամբ, հաղորդում է Բի-Բի-Սի-ն:
Բախումների մասին լուրեր կան նաև երկրի հարավ-արևելքում գտնվող երեք քաղաքնեերից՝ Սինայի թերակղզու հյուսիսում գտնվող Էլ-Արիշից, Սուեզից և նրան հարակից Իսլամիայից:
Բոլոր երեք քաղաքներում Մուրսիի կողմնակիցները փորձել են գրավել վարչական շենքերը, զինվորների վրա քարեր են նետել, որոնք էլ ի պատասխան՝ արցունքաբեր գազ են կիրառել:

В Египте продолжаются столкновения между сторонниками и противниками свергнутого Мурси
В Египте в столкновениях сторонников свергнутого президента Мурси с его противниками и армией погибли по меньшей мере 30 и ранены более 300 человек.
Как сообщило египетское новостное агентство, большинство погибших скончались от огнестрельных ранений.
Волна насилия захлестнула египетские города, после того как накануне спецслужбы застрелили троих демонстрантов, выступавших в поддержку Мурси. Жертвами ожесточенных стычек в Александрии стали 12 человек, в Каире - не менее трех. Всего с воскресенья в Египте погибли уже более 60 человек.
Многочисленные сторонники смещенного армией Мохаммеда Мурси вышли на улицы египетской столицы и других городов вечером в пятницу. Сигналом к массовому выходу на улицы, как предполагают работающие в Каире журналисты, стала речь соратника смещенного президента, лидера движения «Братья-мусульмане» Мохаммеда Бади, который призвал добиваться освобождения «президента всех египтян Мурси».