Տարոն Մարգարյան. «100 դրամով անհնար է ապահովել քաղաքակիրթ տրանսպորտ» (տեսանյութ)
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Երևանի ավագանու ՀՀԿ, ԲՀԿ և «Բարև Երևան» խմբակցությունների անդամների հետ
Մայրաքաղաքի տրանսպորտային ոլորտի հետ կապված հարցեր են քննարկվել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ու Երևանի ավագանու ՀՀԿ, ԲՀԿ և «Բարև Երևան» խմբակցությունների անդամների հանդիպման ժամանակ:
Ներկայացնելով մայրաքաղաքի ուղևորափոխադրումների սպասարկման որակի ապահովման հետ կապված իր մոտեցումները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ քաղաքապետարանի քաղաքականությունն այսօր ուղղված է բնակիչների համար անվտանգ և հարմարավետ երթևեկության ապահովմանը:
Անդրադառնալով կանոնավոր ուղևորափոխադրումների վարձը վերանայելու մասին Երևանի քաղաքապետի որոշմանը՝ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ այն ոլորտի բնականոն աշխատանքն ու շահագործման համարժեք ծախսերն ապահովելու նպատակ է հետապնդում. «Իրականում սոցիալական բեռի խնդիր է առաջանում, որը որոշ խավի կողմից արդարացի բողոքների տեղիք է տալիս: Քանի դեռ մենք սոցիալական որոշ խմբերի համար արտոնություններ չենք սահմանել, հետևաբար թե՛ իրենց, թե՛ իրենց ընտանիքների համար լրացուցիչ բեռ ենք ավելացնում: Ես իսկապես մտահոգ եմ ոչ միայն մեր սոցիալապես անապահով խավի համար, այլև մեր քաղաքում հասարակական տրանսպորտի անվտանգ երթևեկություն ապահովելու համար: Եթե մենք ուզում ենք քաղաքակիրթ տրանսպորտային համակարգ ունենալ, ապա 100 դրամով դա անհնար է ապահովել: Այսկերպ մենք չենք կարողանա թարմացնել շարժակազմը և ապահովել բոլոր այն պահանջները, որոնք այս տարիների ընթացքում եղել են մեր բնակիչների կողմից տրանսպորտի ոլորտի կանոնակարգման և զարգացման հարցում: Այս սակագնով դրան հասնելը անհնար էր»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը՝ ավելացնելով, որ դրա հետ միաժամանակ պետք է խիստ վերահսկողություն իրականացվի սպասարկման բարձր որակի ապահովման, մասնավորապես երթուղիների սահմանված չվացուցակների պահպանման, ինչպես նաև երեկոյան ու առավոտյան ժամերին անհրաժեշտ մեքենաքանակի ապահովման ուղղությամբ: Կբացառվի նաև միկրոավտոբուսներով սահմանված նստատեղերից ավելի անձանց տեղափոխումը:
Խմբակցությունների անդամները ևս իրենց հերթին կարևորել են հասարակական տրանսպորտի սպասարկման որակի բարձրացումն ու քաղաքացիների անվտանգության ապահովումը:
Քաղաքապետը հատկանշել է նաև, որ, հաշվի առնելով հարցի սոցիալական ուղղվածությունը, առաջիկայում կստեղծվի հասարակական կազմակերպություններից ու շահագրգիռ անձանցից կազմված հանձնաժողով, որը համակողմանիորեն կուսումնասիրի և մեխանիզմներ կառաջարկի որոշումն առավել ամբողջական և օպտիմալ դարձնելու համար. «Հիմնական շեշտը մենք դնելու ենք վճարման միասնական համակարգի ներդրման վրա, որը սոցիալապես խոցելի խմբերին կառաջարկի տարբերակներ: Այսկերպ մենք կբարձրացնենք նաև ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվությունը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, լսելով քննարկվող հարցի վերաբերյալ Երևանի ավագանու խմբակցությունների անդամների մոտեցումներն ու առաջարկները, մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ մշտապես պատրաստակամ է քննարկելու և կյանքի կոչելու բոլոր այն նախաձեռնությունները, որոնք կբխեն Երևանի ու երևանցիների շահերից:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն
Խմբ. կողմից– Հիշեցնենք, որ ընդամենը ամիսներ առաջ Տարոն Մարգարյանը խոստանում էր, որ քաղաքային տրանսպորտը չի թանկանա։ Ընտրություններից առաջ, փաստորեն, հնարավոր էր համարվում ուղևորափոխադրումը 100 դրամով, իսկ ահա ընտրություններից հետո արդեն հիշեցին քաղաքակիրթ տրանսպորտի մասին և 50 դրամով բարձրացրեցին գները, ընդ որում՝ որակական առումով ամեն ինչ թողնելով նույն մակարդակին։

Тарон Маргарян: «Обеспечить цивилизованный транспорт за 100 драм невозможно» (видео)
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился сегодня с членами фракций Совета старейшин РПА, ППА и «Здравствуй, Ереван».
Представив свои подходы по обеспечению качества пассажироперевозок, Тарон Маргарян отметил, что политика мэрии сегодня направлена на обеспечение безопасного и комфортабельного транспорта для жителей города.
Касаясь решения о пересмотрении тарифов на проезд в общественном транспорте, Маргарян подчеркнул, что оно преследует цель обеспечения соразмерных расходов для должной работы и эксплуатации. «В реальности возникает проблема социального бремени, которая дает повод для некоторых групп к справедливым протестам. Пока мы не установили льготы для некоторых социальных групп, социальное беремя на них и их семьи увеличивается. Я действительно беспокоюсь не только за социально необеспеченные группы, но и за обеспечение безопасного движения в нашем городе. Если мы хотим иметь цивилизованный транспорт, то его невозможно обеспечить за 100 драм. Подобным образом мы не сможем обновить транспортный состав и обеспечить все требования, которые в течение этих лет выдвигали жители в вопросе упорядочивания и развития транспортной сферы. Данным тарифом этого достичь невозможно», - сказал Маргарян, добавив, что одновременно необходимо установить строгий контроль над обеспечением высокого качества обслуживания, в частности, соблюдения графика маршрутов, а также обеспечения необходимого количества транспорта в утренние и вечерние часы. Будет исключена перевозка пассажиров в микроавтобусах в большем количестве, чем это предусмотрено.
Члены фракций также отметили важность обеспечения безопасности граждан и повышения уровня обслуживания.
Мэр подчеркнул, что, учитывая социальную направленность вопроса, в ближайшее время будет создана комиссия, в состав которой войдут общественные организации и заинтересованные стороны и которая всесторонне изучит вопрос и представит механизмы для оптимального и целостного решения проблемы. «Основной акцент мы сделаем на внедрение единой системы платежа, которая предложит варианты для социально уязвимых групп. Таким образом мы поднимем социальную ответственность компаний по пассажироперевозкам» - заявил Тарон Маргарян.
В ходе встречи Тарон Маргарян выслушал подходы и предложения членов фракций Совета старейшин Еревана по данному вопросу и заверил их, что всегда готов обсуждать и реализовать все те инициативы, которые исходят из интересов Еревана и ереванцев.
Управление по информации и связям с общественностью мэрии Еревана
От ред. – Напомним, что всего несколько месяцев назад Тарон Маргарян обещал, что городской транспорт не подорожает. Фактически, перед выборами пассажироперевозки за 100 драмов считались возможными, а после них вдруг вспомнили о цивилизованном транспорте и подняли цены на 50 драмов, но при этом в качественном плане всё осталось на прежнем уровне.