Սերժ Սարգսյանի «արևմտամետ» փաստաբանները
ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագրի և ՌԴ–ի առաջարկած Մաքսային միության մասով իշխանական կոալիցիան հստակ տեսակետ չի հայտնել։ ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Բորդյուժայի հետ «ջան–ջիգյարային» հարաբերություններ է հաստատել ու մոռացել իր «եվրոպական» անցյալի մասին։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պարբերաբար իրարամերժ հայտարարություններ է անում Մաքսային միության մասով, իսկ Սերժ Սարգսյանը համառորեն չի հրապարակում ԵՄ–ի հետ խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի տեքստը։
Խոսվում է այն մասին, որ ՀՀ–ԵՄ բանակցությունները հաջող են ավարտվել, բայց այդ հաջողության պտուղները թաքցվում են։
Սերժ Սարգսյանը որդեգրել է Մոսկվայում ՌԴ գուբերնիա դառնալու, իսկ Բրյուսելում՝ ԵՄ–ի հետ ասոցացվելու թեմաներով խոստումներ շռայլելու քաղաքականությունը, որի անունը դրել են «և–և»։
Սարգսյանի «և–և»–ը գռեհիկ կոմպլեմենտարիզմ է՝ համեմված այլ պետությունների ղեկավարներին ուղղված արևելյան ոճի քծնանքով ու դիվանագիտական «շուստրիությամբ»։
«Արևմտամետ» ՀՀԿ ղեկավարը փորձում է լռել, և Հայաստանի անվտանգությանն առնչվող հարցերը հանրային քննարկման առարկա չդարձնել, որպեսզի հետագայում, իր ոճին հավատարիմ, «գիշերային» որոշում կայացնի։ Թե ինչպիսին կլինի այդ որոշումը, և Վիլնյուսում ում թշերը կքաշքշեն, դեռ պարզ չէ, քանզի Սարգսյանը շարժվում է օրվա կուրսով ու ինքն էլ չգիտի՝ կգնա՞ Վիլնյուս, թե՞ ոչ, կստորագրի՞ ասոցացման համաձայնագիրը, թե՞ ոչ։
Սարգսյանին այս պատմության մեջ հետաքրքրում է փողը, որը նրան խոստացել են եվրոպացիները, բայց նա սարսափելի վախ ունի Կրեմլից։
Սարգսյանը վախենում է նաև պատերազմից, բայց ԵՄ–ի խոստացած փողի քանակը բթացրել է նրա զգոնությունն ու խաթարել հանգիստը։ Փողի փայլը կուրացրել է նրան, և երկրորդական դարձրել ՀՀ ու ԼՂՀ անվտանգության խնդիրները։
Սարգսյանը հիմա «նախաձեռնողական» լռության ռեժիմի մեջ է։ Նրա փոխարեն խոսում են փաստաբանները։
Այսպես. ԵՄ–ի հետ բանակցությունների ավարտի կապակցությամբ ողջույնի խոսք է հղել «Ազատ դեմոկրատները» (որպես կուսակցություն), Հայաստանի անվտանգության համակարգի քանդմանն ուղղված սերժսարգսյանական քայլերին երկու ձեռքով կողմ է արտահայտվում Դավիթ Շահնազարյանը (որպես անհատ քաղգործիչ), դավիթշահնազարյաններից ավելի ռադիկալ հակապետական քարոզչություն են իրականացնում «lragir.am» և «1in.am» կայքերը (որպես «անկախ» մամուլի ներկայացուցիչներ)։ «Անկախ» փորձագետի կարգավիճակով «Ֆուտբոլային դիվանագիտություն-2» է խաղում ռուսախոս ռուսաֆոբի վերածված Իգոր Մուրադյանը: Սրանք են Ս. Սարգսյանի «արևմտամետ» փաստաբանները։
Ուշագրավն այն է, որ նշյալ սուբյեկտներից որևէ մեկը ծանոթ չէ ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագրի տեքստին, բայց կողմ է դրան։
Հարցն այն չէ, որ պետք չէ ԵՄ–ի հետ ինտեգրվել կամ որ ասոցացման պայմանագրում վատ–վատ բաներ են գրված։ Պարզապես այն ճանապարհը, որն ընտրել է Սերժ Սարգսյանը, մեզ, ցավոք սրտի, ավելի է հեռացնելու եվրոպայից այնպես, ինչպես «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն է՛լ ավելի ամուր փակեց հայ–թուրքական սահմանն ու սև ամպեր կուտակեց Ղարաբաղի գլխին, իսկ «չերեզ» Թուրքիա Արևմուտքին միանալու և ռուսական «սապոգին» հաջողություն ասելու սերժսարգսյանական քայլերն ավարտվեցին Ռուսաստանի ռազմաբազաների ներկայությունը Հայաստանում 49 տարով երկարաձգելու պայմանագրով։
Տեղին է հիշեցնելը, որ Սերժ Սարգսյանի «արևմտամետ» փաստաբանները միաբերան ողջունում էին նաև հայ–թուրքական «ֆուտբոլը»՝ ձայնակցելով Բաղրամյան 26–ին կից գործող սազանդարներին։ Ներկայիս փաստաբանական խմբակի անդամներից բացառություն էր կազմում միայն Իգոր Մուրադյանը, ով այն օրերին քննադատում էր Թուրքիայի ուղղությամբ «նախաձեռնողականությունը» և իր մտահոգությունները հայտնում Բաղրամյան 26–ում հայտնված «անհայրենիք և օտարամոլ երիտասարդների» հակապետական գործունեության կապակցությամբ։
Կենցաղային խնդիրները, սակայն, իրենց սև գործն արեցին, և հիմա նույն Իգոր Մուրադյանը նույն Բաղրամյան 26–ին կցված «lragir.am»–ի էջերից փառաբանում է Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունը»՝ գրեթե միանման ձևակերպումների օգնությամբ ձայնակցելով թուրք–ադրբեջանական քարոզչական շրջանակներին. մարդը, փաստորեն, հոգնել է սոցիալական խնդիրներից և ուզում է լավ ապրել՝ ընտրելով կենցաղը բարելավելու ամենաքստմնելի տարբերակը։
Սերժ Սարգսյանի փաստաբանները, անշու՛շտ, ազատ են իրենց գործունեության ձևերն ընտրելիս, բայց պետք է իմանան, որ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի հետ միասին պատասխանատվություն են կրելու իրենց «սութի» արևմտամետության համար, քանզի այն, ինչ անում ու քարոզում են նրանք՝ ոչ մի կապ չունի ՀՀ–ում արևմտյան (համամարդկային) արժեքների ներդրման ու եվրաինտեգրացիայի հետ։
Ի դեպ, «արևմտամետներից» գրեթե ոչնչով չեն տարբերվում նաև «ռուսամետները» (Արտաշես Գեղամյան և այլն)։ Տարբերությունն այն է, որ «ռուսամետներն» ուղղակիորեն են փաստաբանություն անում Սերժ Սարգսյանի համար, իսկ «արևմտամետները»՝ «տակից» (բացառությամբ, թերևս, Դավիթ Շահնազարյանի, ով չի թաքցնում իր համակրանքն առ Սերժ Սարգսյան և պայքարում է վերջինիս իշխանության ապակայունացման դեմ. մարդը աշխատանք է փնտրում)։
Մի խոսքով՝ Սարգսյանի «արևմտամետ» ու «ռուսամետ» փաստաբանները նույն մեդալի տարբեր երեսներն են և իրար արժեն։

«Прозападные» адвокаты Сержа Саргсяна
Властная коалиция так и не высказала четкой позиции в вопросе Соглашения об ассоциации с ЕС и предложенного Россией Таможенного союза. Председатель «Оринац еркир» Артур Багдасарян установил с Бордюжей «братские» отношения и позабыл о своем «европейском» прошлом, премьер Тигран Саркисян периодически делает противоречащие друг другу заявления по части Таможенного союза, а Серж Саргсян упорно не хочет публиковать текст Соглашения о глубокой и всеобъемлющей свободной торговле с ЕС.
Заявляется о том, что переговоры между РА и ЕС завершились успехом, однако плоды этого успеха от нас почему-то скрываются.
Серж Саргсян избрал политику разбрасывания обещаниями: в Москве он обещает стать губернией РФ, а в Брюсселе – ассоциироваться с ЕС. Имя же всему этому – политика «и-и».
«И-и» Саргсяна представляет из себя вульгарный комплементаризм, приправленный «шустростью» и заискиванием в восточном стиле.
«Прозападный» руководитель РПА молчит и пытается не превращать связанные с безопасностью Армении вопросы в предмет общественных обсуждений, чтобы впоследствии, в присущем ему стиле, принять «ночное» решение. Каким же будет это решение и кого в Вильнюсе потреплют за щечки, пока неясно, ведь Саргсян руководствуется курсом одного дня, и даже сам не знает, поедет ли он в Вильнюс и подпишет ли Соглашение об ассоциации.
Во всей этой истории Саргсяна интересуют лишь деньги, которые ему пообещали европейцы, однако он панически боится Кремля.
Саргсян боится также войны, однако предложенные ЕС суммы притупили его бдительность и нарушили его покой. Саргсяна ослепил блеск этих денег, отодвинув на второй план проблему безопасности РА и НКР.
Сейчас он хранит «инициативное» молчание. Вместо него говорят его адвокаты.
В связи с завершением переговоров с ЕС свое приветственное слово высказала партия «Свободные демократы», по части направленных на развал системы безопасности Армении сержсаргсяновских шагов двумя руками за выступает Давид Шахназарян (в качестве отдельного политического деятеля), а более радикальную, чем давидшахназаряны, антигосударственную пропаганду ведут сайты «lragir.am» и «1in.am» (в качестве представителей «независимой» прессы). В статусе «независимого» эксперта в «Футбольную дипломатию - 2» играет превратившийся в русскоязычного русофоба Игорь Мурадян. Именно они и являются «прозападными» адвокатами Сержа Саргсяна.
Примечательно то, что ни один из отмеченных субъектов не знаком с текстом Соглашения об ассоциации с ЕС, однако выступает в его поддержку.
Вопрос не в том, что не нужно интегрироваться с ЕС или в ассоциативном соглашении содержаться ненавистные нам положения. Просто тот путь, который избрал Серж Саргсян, еще больше отдалит нас от Европы, как в свое время «футбольная» дипломатия еще более укрепила закрытость армяно-турецкой границы и сгустила над Карабахом темные тучи. Направленные же на интеграцию с Европой через Турцию и высвобождение из-под русского «сапога» сержсаргсяновские шаги привели к тому, что срок дислокации российских баз в Армении был продлен на 49 лет.
Уместно напомнить, что «прозападные» адвокаты Сержа Саргсяна в один голос приветствовали армяно-турецкий «футбол», поддакивая действующим при президентском дворце сазандарам. Исключение составлял лишь Игорь Мурадян, критиковавший в те дни «инициативность» и высказывавший обеспокоенность в связи с антигосударственной деятельностью оказавшейся на Баграмяна 26 «не имеющей родины и преклоняющейся перед иностранщиной молодежью».
Однако бытовые проблемы сделали свое черное дело, и сейчас тот же Игорь Мурадян со страниц закрепленных за тем же президентским дворцом сайтов вроде «lragir.am» восхваляет «инициативность» Сержа Саргсяна, при помощи практически аналогичных формулировок подпевая турецко-азербайджанским пропагандистским кругам. Фактически, человек устал от социальных проблем, и хочет хорошей жизни, поэтому и избрал самый отвратительный вариант улучшения своего быта.
Несомненно, адвокаты Сержа Саргсяна свободны в выборе вариантов своей деятельности, однако они должны знать и то, что ответственность за свою псевдопрозападность нести они будут совместно с «гибким» руководителем РПА, поскольку пропагандируемое и предпринимаемое ими не имеет никого отношения к внедрению западных (общечеловеческих) ценностей и евроинтеграции.
Кстати, от «прозападников» практически ничем не отличаются и «пророссийски» ориентированные деятели (Арташес Гегамян и др.). Разница лишь в том, что «пророссийские» занимаются адвокатством для Сержа Саргсяна в открытую, а «прозападники» - подспудно (наверное, за исключением Давида Шахназаряна, который не скрывает свои симпатии в отношении Сержа Саргсяна и борется против расшатывания основ его власти – человеку нужна работа).
Словом, «прозападные» и «пророссийские» адвокаты Саргсяна являются обратными сторонами одной медали, и стоят друг друга.