Կարմիր կետագիծն ու Սաշիկի հետագիծը
Օգոստոսի 1–ից Երևանի փողոցների կարմիր կետագծերով հատվածներում կանգնելու ժամանակ վարորդները պետք է վճարեն, այլապես կտուգանվեն 5000 դրամով։
Վարորդները մեքենան կայանելուց հետո անմիջապես պետք է սկսեն րոպեներն ու վայրկյանները հաշվել, որպեսզի ճիշտ չափով գումար մուծեն, այլապես կրկին կտուգանվեն։
Մի խոսքով՝ բավական մառազմատիկ և գիշատչական համակարգ է ներդրվել։
Օդից, ավելի ճիշտ՝ գետնից եկող փողը վարորդներից հավաքելու է «Փարքինգ սիթի սերվիզ» ընկերությունը, որի ներդրումը կարմիր ներկով փող հավաքելու տեղերը ներկելն ու տեսախցիկներ տեղադրելն է։ Այդպիսի «հսկայական» ներդրումներ անելու դիմաց «Փարքինգ սիթի սերվիզը» տարեկան ստանալու է ընդամենը մի քանի տասնյակ միլիոն դոլար եկամուտ (Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանը երբ խոսում էին մասնավոր բիզնեսը խթանելու մասին, սա նկատի ունեին)։
Ուշագրավն այն է, որ «Փարքինգ սիթի սերվիզ» կազմակերպությանն է մնալու վարորդներից գանձվող գումարների 70 տոկոսը։ Մնացածը գնալու է Երևանի բյուջե։ Թե ինչու է Երևանի քաղաքապետարանը նման կասկածելի գործարք կնքել և մեծահոգաբար 30/70 հարաբերակցությամբ եկամուտները զիջել այդ կազմակերպությանը, դժվար չէ կռահել։
Ըստ տարածված տեղեկությունների՝ «Փարքինգ սիթի սերվիզը» պատկանում է Սերժ Սարգսյանի ընտանիքի անդամներից մեկին։ Ասում են՝ Սաշիկ Սարգսյանին։ Կամ էլ սաշիկատիպ մեկ ուրիշին, բայց դա արդեն էական չէ։ Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել։ Տարոն Մարգարյանին Բաղրամյան 26–ից հենց դրա համար էլ հռչակեցին վերջին 20 տարվա ամենալավ քաղաքապետ և վերանշանակեցին։
Տարոնին վերանշանակեցին, որպեսզի նա հլու–հնազանդ կամակատարի պես կատարի նախագահականի հրահանգները և պատրաստ լինի թուքումուր ուտել «վերևից» եկած որոշումների համար (օրինակ՝ տրանսպորտի թանկացման)։
Մարդկային արժանապատվությունից զուրկ Տարոնի գործը «խուրդվելն» է, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի շրջապատի բիզնես–շահերը սպասարկելը, գումարած՝ քաղաքապետարանի գործունեությունից ստացվող «ատկատները» ժամանակին ու «ճիշտ» համամասնությամբ տեղ հասցնելը։ Ուրիշ ֆունկցիա Տարոնը չունի։
Հիմա տեղին է հիշեցնելը, որ երբ ուղևորափոխադրման գինը 50 (երթուղային տաքսիներ և ավտոբուս) և 100 (տրոլեյբուս) տոկոսով թանկացրեցին, քաղաքապետարանն ու ՀՀԿ–ական Ռազմիկ Զոհրաբյանը դա բացատրեցին «զապչաստի» թանկացմամբ։
Քաղաքապետարանից նաև պնդում էին, որ եթե միջոցներ լինեին, ապա իրենք դոտացիայի կենթարկեին տրանսպորտի գինը, և այն կմնար 100 դրամ, սակայն նման միջոցներ իրենք չունեն։
Ճիշտ է, երիտասարդների պայքարի շնորհիվ թանկացումը կասեցվեց, բայց դե նստվածքը մնաց։
Հարց է առաջանում. այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ միջոցների բացակայությունից դժգոհող Տարոն Մարգարյանը «կամովին» զիջում է ավտոկայանատեղիների կառավարումը Սերժ Սարգսյանի շրջապատին, այն էլ՝ 30/70 եկամտային հարաբերակցությամբ։ Ինչո՞ւ պետք է քաղաքապետարանը փողաբեր բիզնեսը վասալային պայմաններովզիջեր «մասնավորին»։
Սա ցույց է տալիս, թե ինչ է լինում այն դեպքում, երբ քաղաքապետն ինքնուրույն ու լեգիտիմ չի լինում։
Եթե Տարոնը հաշվետու լիներ քաղաքացիներին, այլ ոչ թե «Փարքինգ սիթի սերվիզի» տերերին, ապա ավտոկայանատեղիներից ստացվող գումարները արդյունավետ կկառավարեր և տրանսպորտի գինը դոտացիայի ենթարկելու հնարավորություն կունենար։ Իսկ Տարոնը արել է ճիշտ հակառակը. քաղաքային եկամտի աղբյուրը զիջել է Սերժի շրջապատին, իսկ քաղաքացիներից ուզում է լրացուցիչ 50 դրամ հավաքել, որպեսզի «զապչաստի» թանկացման տակից դուրս գա։
Ավտոկայանատեղիների պատմությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Տարոն Մարգարյանը պետք է հրաժարական տա, և տեղի ունենան ավագանու արտահերթ ընտրություններ։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի շրջապատի մարդիկ 30/70 հարաբերակցությամբ են բաշխում նաև ճանապարհներին տեղադրված արագաչափից սարքերի ֆիքսած խախտումներից ստացվող գումարները։ 30 տոկոսը գնում է ոստիկանության ֆոնդին, իսկ 70 տոկոսը մտնում է Երևանի փողոցներում «տռուբաներ» ու տեսախցիկներ տեղադրած կազմակերպությանը, այն է՝ Սերժ Սարգսյանին։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանն ու իր շրջապատը սիրում են պետության հետ հարաբերվել 30/70 համամասնությամբ։ Ընդ որում՝ պետությանը հասնող այդ 30 տոկոսի 70 տոկոսը, ըստ ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանի ներկայացրած հաշվետվության, նույնպես թալանի գոտում է գտնվում (դա արդեն վարչապետի «պոզիցիան» է)։
Ահա այսպես է կառուցվում «Ապահով Հայաստանը»։
Հ.Գ.–2։ Քաղաքապետարանի ու «Փարքինգ սիթի սերվիզի» միջև պայմանավորվածության համաձայն՝ վարորդների տուգանումն իրականացվելու է քաղաքապետարանի անունից։ Այսինքն՝ Տարոն Մարգարյանին այստեղ էլ են «փչացրել», և նա գիտակցաբար համաձայնել է «փչանալ»։ Ըստ այդմ ստացվում է, որ փողն աշխատելու է Սաշիկը կամ սաշիկանման մեկը, բայց վարորդների հայհոյանքը ստանալու է Տարոնը։

Парковочный «рай» и Сашикин каравай
С 1 августа парковка на улицах Еревана, обозначенных красным пунктиром, будет платной, иначе водителей ждет штраф в 5000 драмов.
Сразу же после парковки они будут вынуждены считать минуты и секунды, чтобы заплатить правильную сумму, иначе их снова ожидает штраф.
Словом, внедрена довольно-таки маразматичная и хищническая система.
Деньги из воздуха, вернее – с земли, будет собирать компания «Parking City Service», единственной инвестицией которой была разметка красных линий на парковочных местах и установка видеокамер. Взамен этих «колоссальных» инвестиций «Parking City Service» будет ежегодно получать всего какие-то несколько миллионов долларов прибыли (наверное, когда Серж Саргсян и Тигран Саркисян говорили о стимулировании частного бизнеса, они именно это и имели в виду).
Примечательно то, что компании «Parking City Service» будет отходить 70% от всей уплаченной за парковку суммы. Остальное пойдет в бюджет Еревана. Почему же мэрия Еревана заключила подобную сомнительную сделку и великодушно уступила доходы в соотношении 30/70 данной компании, догадаться нетрудно.
Согласно распространенной информации, «Parking City Service» принадлежит одному из членов семьи Сержа Саргсяна. Называется даже имя – Сашик Саргсян. Или она принадлежит кому-то еще наподобие Сашика, но это уже несущественно. Иначе и быть не могло. Именно для этого президентский дворец и провозгласил Тарона Маргаряна самым лучшим мэром города за последние 20 лет, переназначив его на должности градоначальника.
Тарона снова назначили мэром, чтобы он покорно выполнял указания президентского дворца и был готов к тому, что его постоянно будут поливать грязью за принятые по указке сверху решения (например, за повышение тарифов на транспорт).
Задача лишенного всякого человеческого достоинства Тарона – «размениваться», обслуживать бизнес-интересы окружения Сержа Саргсяна, а также своевременно и в «правильной» пропорции доставлять наверх полученные в ходе деятельности мэрии откаты. Другой функции у Тарона нет.
Сейчас уместно напомнить: когда тарифы на проезд в маршрутках и автобусах повысились на 50%, а на троллейбусе – на100%, мэрия и член РПА Размик Зограбян объяснили это подорожанием запчастей.
В мэрии настаивали, что, будь у них средства, они выделили бы дотации для сферы транспорта, и цена за проезд осталась бы на уровне 100 драмов.
Правда, в результате борьбы молодежи повышение тарифов было отменено, однако осадок остался.
Теперь возникает вопрос: как так получается, что негодующий в связи с отсутствие нужных средств Тарон Маргарян «добровольно» уступает управление парковочными местами окружению Сержа Саргсяна, к тому же – в соотношении доходов 30/70? Почему мэрия должна была на вассальных условиях уступать прибыльный бизнес «частникам»?
Это наглядно демонстрирует то, что случается, когда мэрия несамостоятельна и нелегитимна.
Если бы Тарон был подотчетен гражданам, а не хозяевам «Parking City Service», он смог бы эффективно использовать получаемые с автопарковок суммы и обеспечить дотации для транспорта. Тарон поступил прямо противоположным образом: уступил источник доходов окружению Сержа, а с граждан хочет собрать дополнительные 50 драмов, чтобы выкрутиться из-под ситуации с дорогими запчастями.
История с автопарковками в очередной раз доказала необходимость отставки Тарона Маргаряна и проведения внеочередных выборов Совета старейшин Еревана.
P.S. Люди из окружения Сержа Саргсяна получают в соотношении 30/70 поступления и от фиксируемых видеокамерами дорожно-транспортных нарушений. 30% идет в фонд полиции, а 70% достается разместившей на улицах Еревана столбы и видеокамеры организации, то есть, Сержу Саргсяну.
Фактически, Сержу и его окружению нравятся сношения с государством в соотношении 30/70. При этом, 70% от этих 30%, согласно представленному председателем Контрольной палаты Ишханом Закаряном отчету, также находится в зоне риска и разграбления (это уже «вотчина» премьера).
Именно так и строится «Обеспеченная Армения».
P.S.-2. Согласно договоренности между мэрией Еревана и компанией «Parking City Service», штрафы с водителей будут взиматься от имени мэрии. То есть, Тарона Маргаряна «подставили» и здесь, и он осознанно согласился на это. Получается, что деньги будет зарабатывать Сашик или еще кто-то в этом роде, а ругань водителей будет сыпаться в адрес Тарона.