Ադրբեջանը չի դադարում ցույց տալ իր ագրեսիան
-Գոյություն ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման երկու տարբերակ։ Մի մասը գտնում է, որ լուծման բանալիները Մոսկվայում են, Վաշինգտոնում կամ Բրյուսելում, մյուսները կարծում են, թե բանալիները Բաքվում և Երևանում են։ Այժմ իմ կարծիքն այն է, որ այս հարցի կարգավորման պատասխանատվությունը բոլոր մասնակցող երկրների վրա է ընկած։ Ես կարող եմ արձանագրել, որ վերջին ամիսների զարգացումների արդյունքում կողմերը վերջապես ռեալ գործի են անցել։ Ես կարծում եմ, որ ապագա տարում վերջակետ կդրվի կոնֆլիկտին,-Երևան-Մոսկվա տեսակամրջի ժամանակ խոսելով Ալիև-Սարգսյան առաջիկա Մոսկովյան հանդիպման մասին՝ ասել է Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի կովկասյան հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Վլադիմիր Զախարովը։
Իսկ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը բավական վատատեսական կարծիք է հայտնել առաջիկա հանդիպման մասին.
-Ես այդքան էլ լավատեսորեն չեմ տրամադրված առաջիկա հանդիպանը և դրա համար  ունեմ բավական լուրջ պատճառներ։ Ուշադրություն դրաձրեք Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններին,  Ռուսական և Բրիտանական ԶԼՄ-ներին։ Դրանք ոչ միայն չեն բերի խաղաղ կարգավորման, այլ, Աստված չանի, բայց արդեն հակամարտության ռազմական լուծման վտանգ կա,-նշել է նա։
Վահան Հովհաննիսյանը նաև մտահոգություն է հայտնել Մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ՝ նշելով, որ դրանք լուրջ ուսումնասիրման և քննարկման կարիք ունեն։
-Եթե որևէ մեկն ինձ  ցույց տա, թե  Մադրիդյան սկզբունքների 6 կետերում կա գոնե մի խոսք  Հայաստանի կամ Ղարաբաղի շրջափակման մասին, ես շատ շնորհակալ կլինեմ։ Կամ, ասենք,  առաջին կետը, որը վերաբերում է Ղարաբաղի հարակից շրջանների վերադարձին, և ես չեմ կարծում, թե դա պատահականորեն է առաջին կետ նշված։ Եվ ամենավտանգավոր կետը՝ որ ինքնորոշում բառի փոխարեն ասում են՝ ինքնավարություն։ Ինքնավարություն կարող է ունենալ ցանակացած գյուղ ու քաղաքաք, բայց դա պետական կարգավիճակ չէ։ Այնպես որ, փաստաթուղթը չի տալիս խաղաղության երաշխիք։ Ընդհակառակը, Աստված չանի, բայց պատերազմի է բերում,- նշել է նա։
Այս հարցի վերաբերյալ Մոսկվայի պետական համալսարանին առընթեր Հետխորհրդային տարածքում հասարակական-քաղաքական գործընթացների ուսումնասիրման տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Վլասովը նշել է, թե Մադրիդյան սկզբունքներին չպետք է նայել՝ որպես Ղարաբաղյան հակամարտության  վերջնական լուծումի։
- Ասել, թե ինչ կլինի Ալիև-Սարգսյան առաջիկա հանդիպման ժամանակ, շատ դժվար է, որովհետև ոչ ոք չգիտի՝ իրականում ինչ են խոսելու նրանք։ Դա չի հրապարակվում։Այսքան ժամանակ ես լուրջ առաջընթաց չեմ արձանագրել այս գործընթացում։ Մադրիդյան սկզբունքներն էլ  Ղարաբաղյան հակամարտության  վերջնական լուծում չեն։ Անցած տարի  նոյեմբերի 2-ին դեկլարացիա կնքվեց, որն անմիջապես խախտվեց Ադրբեջանի նախագահի կողմից։ Ադրբեջանին օգնում է Իսայելը։ Ադրբեջանը նորացնում է ռազմական տեխնիկան և վերջերս հայտնեց, թե Լեռնային Ղաղաբաղն իր տարածքի մեջ է։ Տարածաշրջանում լուրջ խնդիրներ  կառաջանան, եթե պատերազմ սկսվի։ Իրավիճակը սրված է, և մենք Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում դոփում ենք տեղում,-ասել է Ալեքսեյ Վլասովը։
Նշենք նաև, որ տեսակամրջի ժամանակ Մոսկվայի դահլիճում գտնվող Ադրբեջանցի լրագրողները վիավորական արտահայտություններ էին անում հայ քաղաքական գործիչների հասցեին, ինչն ապացուցում է նրանց ագրեսիվ տրամադրությունը։

Азербайджан не прекращает показывать свою агрессию
«Существует два варианта урегулирования карабахского конфликта. Часть считает, что ключи разрешения проблемы находятся в Москве, Вашингтоне или Брюсселе, другие считают, что  ключи - в Баку и Ереване. Ныне мое мнение, что ответственность за урегулирование вопроса лежит на все участвующие страны. Я могу констатировать, что в результате развитий последних месяцев стороны, наконец, перешли к реальному делу. Я считаю, что в будущем году будет поставлена точка в конфликте», - сказал замдиректора Центра кавказских исследований Государственного института  международных отношений Москвы Владимир Затуллин, говоря во время видеомоста Ереван-Москва о предстоящей московской встрече Алиев-Саргсян.
А руководитель фракции АРФД Ваан Ованисян достаточно пессимистичное мнение выразил относительно предстоящей встречи.
«Я не так уж оптимистично настроен относительно предстоящей встречи и по этой причине имею очень серьезные  причины. Обратите внимание на последние заявления Азербайджана российским и британским СМИ. Они не только не приведут к мирному урегулированию, но не дай Бог, уже есть опасность военного решения конфликта», - отметил он.
Ваан Ованисян также выразил озабоченность относительно Мадридских принципов, отметив, что они нуждаются в серьезном изучении и обсуждении.
«Если кто-либо покажет мне, что в 6 пунктах Мадридских принципов есть хотя бы одно слово относительно блокады Армении и Карабаха я буду очень благодарен. Или, скажем, первый пункт, который касается возврата прилегающих к Карабаху районов, и я не считаю, что это случайно обозначено первым пунктом. И самый опасный пункт, где вместо слова самоопределение говорят автономия. Автономию может иметь любое село и город, но это не государственный статус. Так, что документ не дает гарантий мира. Наоборот, не дай Бог, ведет к войне», - отметил он.
Относительно этого вопроса генеральный директор информационно-аналитического центра по изучению общественно-политических процессов на постсоветском пространстве при Московском государственном университете Алексей Власов отметил, что Мадридские принципы не надо рассматривать, как окончательное решение Карабахского конфликта.
«То есть, что будет во время предстоящей встречи Алиев-Саргсян, очень трудно сказать, поскольку никто не знает, на самом деле, что будут говорить они. Это не публикуется. За это время я серьезного продвижения не наблюдал в этом процессе. Мадридские принципы не являются окончательным решением Карабахского конфликта. 2 ноября прошлого года была заключена декларация, которая была незамедлительно нарушена со стороны президента Азербайджана. Азербайджану помогает Израиль. Азербайджан обновляет военную технику и недавно заявил, что Нагорный Карабах находится на его территории. В регионе возникнут серьезные проблемы, если начнется война. Ситуация обострена,  и мы в вопросе Карабахского конфликта топчемся на месте», - сказал Алексей Власов.
Отметим также, что во время видеомоста находящиеся в московском зале журналисты Азербайджана делали оскорбительные заявления в адрес армянских политических деятелей, что свидетельствует об их агрессивной настроенности.