Երբ «անկախ» մամուլը կամ «վերլուծաբանները» Սերժ Սարգսյանից պահանջում են պայքարել օլիգարխների դեմ՝ դա դասական դհոլություն է, քանզի երկրի թիվ մեկ օլիգարխը նույն Սերժ Սարգսյանն է։
Անկեղծ լինելու դեպքում՝ «անկախները» պետք է հայտարարեն, որ իրենք պայքարում են մեծահարուստների դեմ՝ հանուն մեկ օլիգարխի տնտեսական մոդելի։ Բայց դե «անկախից» անկեղծություն պահանջելը նույնն է թե «գիշերային թիթեռնիկից» բարոյականություն պահանջես։
«Օլիգարխիան» քաղաքական կատեգորիա է և առնչվում է կառավարման ձևին։ Այնպես որ օլիգարխիան և Սերժ Սարգսյանը նույնական են, այլ ոչ թե տարանջատված սուբյեկտներ։
Կրկնադհոլություն է Սերժ Սարգսյանից կուլակաթափություն պահանջելն ու դա ուշացնելու և լայն մասշտաբներով չիրականացնելու համար ՀՀԿ «նախաձեռնող» նախագահին «քննադատելը»։
Բազմիցս առիթ ունեցել ենք ներկայացնելու, որ «Կորչե՛ն օլիգարխները» կարգախոսի տակ Հայաստանում սեփականության վերաբաշխման և թուրքմենբաշիական կառավարման մոդել ներդնելու ծրագիր է իրականացվում, բնականաբար՝ «քաղաքացիականության» սկզբունքներից ելնելով։
Եռակի դհոլներ են բոլոր այն «փորձագետները», լրագրողները, անհատական ծրագրով Բաղրամյան 26–ի տակ մտած դավիթշահնազարյաններն ու կազմակերպությունները, որոնք Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխ և նեոբոլշևիկյան քաղաքականություն վարող Սերժ Սարգսյանից ուզում են կերտել առաջադեմ և արևմտամետ գործչի իմիջ, ով, ըստ մտավոր հետամնացների համար ստեղծված «գեղեցիկ» հեքիաթի, աղի բլիթ է կերել, երազ է տեսել ու դրա հաջորդ օրվանից որոշել է Սաշիկի ձեռքը բռնած Հայաստանը տանել դեպի քաղաքակիրթ Եվրոպա, բայց նրան չար ռուսները, Ծառուկյանը, Տեր–Պետրոսյանը, Քոչարյանն ու մյուսները խանգարում են։
Հարկ է արձանագրել, որ արևմտյան (համամարդկային) արժեքների այսպիսի փչացում Հայաստանում դեռ երբեք չէր եղել։ Եթե Սերժն ու Սաշիկը, օֆշորի Տիկոն ու «զապչաստագետ» Ռազմիկ Զոհրաբյանը, Բենթլի ու Լֆիկ սամոները պետք է մեզ ասոցացնեն ԵՄ–ի հետ, ապա ավելի լավ է մենք մնանք մեր տեղում։ Եթե սովետական Ադրբեջանում տեղակայված կուսդպրոցի սան Սերժ Սարգսյանը պետք է համարվի արևմտամետը, ապա ինձ կարող եք տիեզերագնաց համարել, ինչպես նաև Բեն Լադենի հետևորդ։
Փորձը ցույց է տվել, որ «արևմտամետ» Սերժի վերջին հանգրվանը ռուսների համապատասխան հատվածում է ավարտվում՝ «հայրենասիրական» հռետորաբանության կիրառմամաբ, իհարկե։ Այնպես որ հեռու պետք է մնալ սրանց ցանկացած տիպի «մետությունից»։
Մի խոսքով, խոշորագույն դհոլություն է զուտ անձնական շահի (հավերժ իշխանություն, շատ փող և անձնական անվտանգություն) խնդիրներից ելնելով «արևմտամետ» դարձած Սերժ Սարգսյանից բարեփոխիչ, այն էլ՝ «արևմտյան ռազլիվով» բարեփոխիչ կերտելը։
10 զոհի գնով նախագահի աթոռը վերցրած մարդը Հայաստանը կարող է տանել միայն խաղատուն։ Իսկ դա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանի ու Հայաստանի օրակարգերը խիստ տարբեր են և իրար հակասող։ Իշխանափոխությունն այս իրավիճակում միակ բուժման ձևն է։
Հ.Գ.։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սերժ Սարգսյանին վերջապես հաջողվեց աուդիենցիա ստանալ Պուտինից՝ կարելի է միայն պատկերացնել, թե ինչպիսի խոստումների ու պարտավորությունների տակ է նա մտել։ Ռուսները գիտեն նման հաճախորդներից «պո մաքսիմումու» ստանալու ձևը։
Տեսնես հիմա ի՞նչ է խոստացել ռուսական բազաների ներկայությունը Հայաստանում 49 տարով երկարաձգած «արևմտամետը»։
Հուսանք, որ «Հայաստանի ինքնիշխանությունը ռուսներից պաշտպանողի» իմիջի մեջ մտած Սարգսյանը ռուսական գուբերնիա դառնալու խոստում չի տա Պուտինին։ Հաշվի առնելով Սերժի «արևմտամետ» խասիաթը՝ ամեն ինչ սպասելի է։
Քաղաքական դհոլության առանձնահատկությունները

Когда «независимая» пресса или «аналитики» требуют от Сержа Саргсяна побороть олигархию, это является классическим проявлением «барабанства», поскольку главный олигарх страны – это сам Серж Саргсян.
Если «независимые» хотят быть искренни, то они должны заявить, что борются с богачами во имя построения экономики одного олигарха. Требовать в этих условиях от «независимых» искренности – это то же самое, что взывать «ночных бабочек» к морали.
«Олигархия» является политической категорией и касается формы управления. Так что, олигархия и Серж Саргсян – это идентичные, а не отличные субъекты.
Вдвойне «барабанством» является требовать от Сержа Саргсяна проведения раскулачивания и «критиковать» «инициативного» руководителя РПА за то, что он затягивает и не осуществляет этот процесс в полном масштабе.
Неоднократно приходилось констатировать, что под лозунгом «Долой олигархов!» в Армении реализуется план передела собственности и внедрения туркменбашистской системы управления, естественно, на основе «гражданских» принципов.
Еще большими «барабанами» являются те «эксперты», журналисты, работающие на президентский дворец по индивидуальной программе давидшахназаряны и организации, которые хотят преподнести олигарха номер один в стране и проводника необольшевистской политики Сержа Саргсяна в имидже прогрессивного и прозападного деятеля, навороженного, согласно потчуемой нам сказке, на то, чтобы под руку с Сашиком привести Армению в цивилизованную Европу, чему мешают злые русские, Царукян, Тер-Петросян, Кочарян и остальные.
Необходимо констатировать, что подобной дискредитации западных (общечеловеческих) ценностей в Армении еще никогда не было. Если ассоциировать нас с ЕС должны Серж и Сашик, «оффшорный» Тико и специалист по запчастям Размик Зограбян, Бентли и Лфик, то лучше нам остаться при своем. Если воспитанник советской партшколы Азербайджана Серж Саргсян должен считаться прозападником, то меня можете считать космонавтом и даже последователем бен Ладена.
Опыт показал, что последним пристанищем «прозападного» Сержа становится соответствующее место русских, конечно же, с применением «патриотической» риторики. Так что, нужно остерегаться любого проявления их ориентированности на какую бы то ни было из внешних сил.
Словом, самымбольшим «барабанством» является формировать ставшему «прозападником» Сержу имидж реформатора «западного розлива», исходя из личных интересов (вечная власть, много денег и обеспечение своей безопасности).
Воссевший на президентское кресло ценой 10 жертв человек может привести Армению лишь в казино. Это, в свою очередь, означает, что повестки Сержа Саргсяна и Армении сильно рознятся и даже противоречат друг другу. Смена власти в этих условиях становится единственным выходом.
P.S. Учитывая то обстоятельство, что Сержу Саргсяну наконец-то удалось получить аудиенцию у Путина, можно только представить, на какие обещания и обязательства ему пришлось пойти. Русские знают, как получать у подобных клиентов по максимуму.
Интересно, что на этот раз пообещал продливший срок дислокации российских военных баз на 49 лет «прозападник»?
Будем надеяться, что вошедший в имидж «поборника суверенитета Армении от притязаний русских» Саргсян не даст Путину обещания стать российской губернией. Учитывая «прозападный» характер Сержа, можно ожидать чего угодно.
Особенности политического «барабанства»
Словом, самым большим «барабанством» является формировать ставшему «прозападником» Сержу имидж реформатора «западного розлива», исходя из личных интересов (вечная власть, много денег и обеспечение своей безопасности).