Իշխանափոխությունը որպես միակ լուծում
Երեկ Սերժ Սարգսյանը հերթական գիշերային որոշումը մատուցեց հայ ժողովրդին։ Բոլորը, այդ թվում՝ «արևմտամետ» դհոլները, տեղեկացան, որ այլևս Մաքսային միություն են մտնում իրենց ոչ պակաս «արևմտամետ» շեֆի հետ միասին։
Պարզ է, որ Ռուսաստանն ահռելի ճնշում է գործադրել, բայց դրա մեղավորը Սերժ Սարգսյանն է, քանզի նա իր «արևմտամետությամբ» անձնական շահ էր հետապնդում և աճուրդի էր հանել Հայաստանը։ Իսկ ահա Պուտինը ՌԴ շահն է հետապնդել ու կզացրել է տոկոս «խփողին» մինչև վարդապետի խազը։
Է՛հ, թող Սարգսյանը թույլ չտար, Պուտինն էլ չկզացներ։ Ո՞վ էր խնդրում Սերժ Սարգսյանին բոլորին «այո»–ներ շռայլել։ Միմյանց հակասող «այո»–ներ։
Սարգսյանն իր վերարտադրության գերնպատակին հասնելու համար Հայաստանը դարձրեց դրսի ձեռքին խաղալիք։ Ընտրություններից հետո այդ խաղալիքի համար սկեցին կռիվ տալ հզորները, քանզի Սերժը նրանց խոստումներ էր տվել։ Ու քանի որ ՌԴ–ի ձեռքում շատ ավելի հզոր լծակներ կան Կովկասում, Սերժը Կրեմլում երգեց «Բոժե ցարյա խռանի»՝ ինքնանվաստանալով և նվաստացնելով ՀՀ քաղաքացիներիս։
Նման բաները երբեք անհետևանք չեն կարող անցնել։ Սերժ Սարգսյանը պետք է հեռանա։ Նա հիմա, պատկերավոր ասած, դարձել է Կրեմլի դռանը կապած շուն, որին անընդհատ ծեծելու են ռուս ձյաձյաները, բայց հարվածները հասնելու են նաև մեզ։ Եվ հանուն ինչի՞ մենք պետք է հանդուրժենք այս վիճակը։
Հանուն այն բանի, որ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանն աճուրդի հանելու դիմաց իշխանության երկարաձգման երաշխիքներ է ստացել Մոսկվայից ու հիմա ռուսական գիմնազիանե՞ր է բացելու այստեղ։ Ինչպես Ռուսաստանում է ընդունված ասել՝ «Նա ֆիգ նամ նուժեն տակոյ պռեզիդենտ»։
Կարծում եմ՝ հիմա նույնիսկ «ազնիվ քյարփինջները» հասկացան, որ արևմտյան (համամարդկային) արժեքներին ինտեգրվելը բացարձակապես կապ չունի Սերժի վարած «նախաձեռնողական» քաղաքականության հետ։ Հայաստանը պետք է ունենա հավասարակշռված և արկածախնդրությունից զերծ քաղաքականություն։
Փորձը ցույց տվեց, որ Սարգսյանը չի կարողանում Հայաստանը հեռու պահել ցնցումներից ու ֆուտբոլի գնդակի դերում հայտնվելուց։ Նա տապալվել է երկրի ներսում և դրսում, հետևաբար պետք է հեռանա։
Ամեն ինչ հիմա կախված է ՀԱԿ–ից ու ԲՀԿ–ից։ Ինքնուրույնությամբ օժտված են և տարատեսակ ռեսուրսների տիրապետում են միայն այս երկու ուժերը՝ լիդերներ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի և Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ով կարող է անցնցում իշխանափոխության համար յուրօրինակ կամուրջի դեր կատարել հրապարակի և պետական կառավարման բուրգի միջև (Քոչարյանի դերակատարումն այդ հարցում էական է)։ Ուզում ենք, թե չենք ուզում, ընդունում ենք նրանց, թե չենք ընդունում, Հայաստանի ինքնիշխանությունը և անվտանգությունը կարող են ապահովել միայն նշյալ սուբյեկտները, եթե, իհարկե, մի կողմ դնեն հին հաշիվները, տարաձայնություները, ինչպես նաև նրանցից յուրաքանչյուրը վերանայի արտաքին ու ներքին կյանքին վերաբերող որոշ քաղաքական ու գաղափարական մոտեցումները, անկեղծ երկխոսության մեջ մտնի պոտենցիալ դաշնակցի ու ամենակարևորը՝ հասարակության հետ։
Հայաստանը քաղաքական այլ ռեսուրս պարզապես չունի։ Չափազանց մեծ շռայլություն կլինի, հետևաբար, այդ ռեսուրսից հրաժարվելը։ Եթե նշածս գործիչները վեր կանգնեն իրենք իրենցից, ապա մյուս բոլոր հայաստանակենտրոն ուժերը, անգամ ՀՀԿ–ի մի հատվածն ու քաղաքացիական դաշտի «մոլորված գառնուկները», բնականաբար, ևս կմիանան պայքարին։ Այդ ժամանակ մենք կունենանք իշխանափոխություն և իրական ազգային համաձայնություն։
Իշխանափոխության այլընտրանքը Սերժի գլխավորությամբ քնձռոտ պետություն ունենալն է, որին ոչ մեկը չի վստահում և չի հարգում, որը օր օրի դատարկվում է և վերածվում թոշակառուի։
Մի՞թե Սերժ Սարգսյանը կամ որևէ այլ անձ ավելի թանկ արժեն, քան մեր պետությունը և ՀՀ քաղաքացիների արժանապատիվ ապագան։ Իհա՛րկե ոչ։

Смена власти как единственное решение
Вчера Серж Саргсян преподнес армянскому народу очередное ночное решение. Все, в том числе «прозападные» клиенты, узнали, что отныне, вместе с не менее «прозападным» шефом, вступают в Таможенный союз.
Понятно, что Россия оказала колоссальное давление, однако виновен в этом Серж Саргсян, который своей «прозападностью» преследовал личные интересы, выставив на торги саму Армению. Путин же руководствовался интересами РФ и подмял под себя «набирающего» проценты руководителя РПА.
Саргсян сам допустил к себе подобное отношение. Кто его просил раздавать всем направо и налево противоречащие друг другу обещания?
Во имя достижения цели воспроизводства у власти Серж превратил Армению в игрушку в руках сильных мира сего. После выборов за нее развернулась борьба, поскольку Серж Саргсян успел надавать всем обещания. И поскольку у России были более серьезные рычаги давления на Кавказе, Серж спел в Кремле «Боже царя храни», унизившись и унизив граждан РА.
Подобные вещи не могут пройти бесследно. Серж Саргсян должен уйти. Сейчас он превратился в некое подобие привязанной к калитке Кремля собачки, которую хозяева постоянно будут пристращать, а доставаться от этого будет нам всем. И во имя чего мы должны будет всё это терпеть?
Во имя того, что Серж Саргсян получил от Москвы гарантии продления своей власти в обмен на выставление Армении на торги? Как принято говорить в России, на фиг нам не нужен такой президент.
Думаю, что сейчас даже «честные кирпичи» поняли, что интеграция с западными (общечеловеческими) ценностями не имеет никакого отношения к проводимой Сержем «инициативной» политике. Армения должна вести сбалансированную и лишенную авантюристских наклонностей политику.
Опыт показал, что Саргсян не в силах защитить Армению от потрясений и выставления нашей страны в роли футбольного мяча. Он провалился как внутри страны, так и за ее пределами. Следовательно, он должен уйти.
Сейчас всё зависит от АНК и ППА. Лишь эти две силы во главе со своими лидерами Левоном Тер-Петросяном и Гагиком Царукяном обладают самостоятельностью и необходимыми ресурсами. Роль же своеобразного моста между площадью и пирамидой госуправления в деле смены власти без потрясений может сыграть второй президент РА Роберт Кочарян, влияние которого в этом вопросе существенно. Хотим мы этого или нет, но суверенитет и безопасность Армении могут обеспечить лишь указанные субъекты, если, конечно, они оставят в стороне старые счеты и разногласия, пересмотрят некоторые свои внутри- и внешнеполитические и идеологические подходы, а также установят искренний диалог со своими потенциальными союзниками и, самое главное, обществом.
Других политических ресурсов у Армении попросту нет. Следовательно, отказываться от этих ресурсов было бы большим расточительством. Если данное объединение состоится, то к ним присоединятся и все остальные ориентированные на национальные и государственные интересы силы (даже часть РПА и заблудшие на политическом поле «овечки»). Тогда мы и сможем добиться смены власти и национального согласия.
Альтернативой же смены власти Сержа будет обладание жалким государством, потерявшим доверие, изо дня в день пустеющим и превращающимся в пенсионера.
Неужели Серж Саргсян или кто-то другой стоят больше, чем наше государство и достойное будущее граждан РА? Конечно же, нет.