Հայտնաբերվել է Վան Գոգի՝ նախկինում անհայտ կտավ
Ամստերդամում Վինսենթ Վան Գոգի թանգարանը հայտնել է հոլանդացի նկարչի՝ նախկինում անհայտ կտավի հայտնաբերման մասին՝ Մայրամուտը Մոնմաժուրում անվամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Associated Press–ը։ Կտավը պատկերում է վերջալույսը ժայռոտ տեղանքում՝ բենեդիկտյան մենաստան Մոնմաժուրի համապատկերին։ Ինչպես նկատել են նկարչի կենսագիրները, արվեստագետը հմայված էր Մոնմաժուրի բնությամբ։ Թանգարանի փորձագետները հայտարարել են, որ կտավի հեղինակին «հայտնաբերել են» նկարում օգտագործված նյութերի, ինչպես նաև նկարչի՝ 1888 թ. Առլեում գրած նամակների շնորհիվ։ Կտավը նկարվել է ավելի ուշ ժամանակաշրջանում, որը Վան Գոգի ստեղծագործական կարիերայի գագաթնակետն է համարվում։ Այդ ընթացքում են ստեղծվել այնպիսի հայտնի կտավներ, ինչպիսիք են «Արևածաղիկները», «Դեղին տունը», «Սենյակը Առլեում» և այլն։ Բացահայտվել է նաև, որ նկարչի եղբորը՝ Թեո Վան Գոգին պատկանած այդ կտավը վաճառվել է 1901թ.։ Թանգարանը չի հրապարակել նկարի սեփականատիրոջ անունը։
1991-ին կտավը բերվել է թանգարան, սակայն նկարչի ստորագրության բացակայության պատճառով չի ընդունվել իբրև բնագիր։ Դրանից հետո ևս 20 տարի կտավը մոռացության է մատնվել փոշոտ նկուղում։ Վան Գոգի մյուս ստեղծագործությունների կողքին սեպտեմբերի 24-ից Ամստերդամի թանգարանում կցուցադրվի նաև «Մայրամուտը Մոնմաժուրում»։
Վան Գոգն ինքնասպանություն գործեց 37 տարեկան հասակում։ Հայտնի է, որ ողջ կյանքի ընթացքում նկարիչն ընդամենը մեկ կտավ է վաճառել՝ «Խաղողի այգիները Առլեում»։

В Голландии обнаружили новую картину Ван Гога
Музей Винсента Ван Гога в Амстердаме объявил об обнаружении новой картины художника, сообщают мировые СМИ. Работа «Закат в Монмажуре» многие годы находилась на чердаке у частного коллекционера в Голландии, поскольку тот считал ее подделкой.
После того, как картина была продана в 1901 году, она числилась пропавшей, пока о ней снова не заговорили в 1970 году, после смерти владельца Кристиана Николая Мустада.
По словам семьи Мустада, знакомые коллекционера убедили его в том, что картина не является оригиналом, поэтому Мустад хранил ее на чердаке. В 1991 году семья коллекционера обратилась в музей Ван Гога с просьбой установить подлинность картины. Тогда эксперты музея пришли к заключению, что пейзаж не был написан Ван Гогом, в основном, из-за того, что там отсутствовала его подпись.
Однако благодаря новым экспертизам, которые включали в себя анализ использованной краски, а также писем художника к своему брату Тео, в которых он говорит об этой работе, музей пришел к выводу, что картина все-таки принадлежит Ван Гогу,
«Это прекрасная картина, которую Ван Гог написал, когда находился на пике своего творчества, в Арле, на юге Франции. В этот же период были написаны «Подсолнухи», «Желтый дом» и «Спальня»», – заявил директор музея Алекс Рюгер, добавив, что такие открытия бывают только раз в жизни.
Пейзаж «Закат в Монмажуре» был написан в 1888 году, в коллекции картин художника он числится под номером 180 – сам номер можно найти на оборотной стороне полотна. С 24 сентября картина будет экспонироваться в амстердамском музее.