ԱԳ նախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահին
Սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նորանշանակ համանախագահ դեսպան Ջեյմս Ուորլիքին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը շնորհավորեց դեսպան Ուորլիքին նշանակման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների և մյուս համանախագահների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ, հետևողական միջնորդական ջանքերն ուղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը։ Նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ դեսպան Ուորլիքի դիվանագիտական մեծ փորձը և մասնագիտական պատրաստվածությունը կծառայեն այդ նպատակին։
Ջեյմս Ուորլիքը հավաստիացրեց, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է անել հնարավորը ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման նպատակով։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը՝ համանախագահ երկրների հետ, միասնական և վճռական է հասնելու հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը` Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված մեկ ամբողջություն կազմող սկզբունքների և տարրերի հիման վրա։
Նախարար Նալբանդյանը և դեսպան Ուորլիքը հանգամանորեն անդրադարձան բանակցային գործընթացին առնչվող հարցերին։

Эдвадр Налбандян принял новоназначенного сопредседателя МГ ОБСЕ от США
Министр иностранных дел Армении Эдвадр Налбандян принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика, поздравив его с началом миссии, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
В ходе встречи Налбандян заявил, что Армения высоко оценивает последовательные посреднические усилия США и двух других сопредседателей (России и Франции) по мирному урегулированию Карабахского конфликта. Министр выразил надежду, что большой дипломатический опыт Уорлика и его профессиональная подготовленность послужат этой цели.
Джеймс Уорлик заверил, что США продолжат делать все возможное для разрешения Карабахского конфликта.
Налбандян подчеркнул, что Армения вместе со странами-сопредседателями настроена на исключительно мирное решение конфликта на основе принципов и элементов, представленных сопредседателями Минской группы ОБСЕ и составляющих единое целое.