Կիրո Մանոյան. «Բակո Սահակյանը հստակ բարձրաձայնեց, որ ԼՂՀ–ն պետք է մասնակցի բանակցություններին»
-Քի Ուեսթից հետո, երբ Իլհամ Ալիևն ինքը սկսեց բանակցել Ռոբերտ Քոչորյանի հետ, այդ ժամանակ պետք է պնդեինք, որ ԼՂՀ-ն պետք է մասնակցի բանակցություներին,- «Հատկապես ո՞ր սխալից հետո և ո՞ր նախագահի ժամանակ Ղարաբաղը դուրս մնաց բանակցային գործընթացից» հարցին պատասխանել է Կիրո Մանոյանը։
Նա նաև նշել է, որ չի կարծում, որ մինչև տարեվերջ ԼՂՀ-ն կմասնակցի բանակցություններին, ինչը սակայն չի նշանակում, որ այդ հարցը անընդհատ չպետք է բարձրացվի։
Նա համաձայնել է, որ բանակցությունների ժամանակ, հատկապես՝ զինադադարից հետո, հատկապես՝ տարածքների մասին, Լեռնային Ղարաբաղն իր տեսակետն այնքան էլ հստակ չի արտահայտել։ Միայն վերջերս է, որ նախագահ Բակո Սահակյանը Լաչինում հայտարարել է, որ այն ազատագրված տարածք չէ, այլ Արցախն է.
-Կարծում եմ, Բակո Սահակյանը հստակ բարձրաձայնեց, որ ԼՂՀ-ն պետք է մասնակցի բանակցություններին։ Եվ դրա հետևանքով էր, որ ՀՀ արտգործնախարարը բանակցություններին մեկնելուց անմիջապես առաջ գնաց Ստեփանակերտ, այլ ոչ թե Բակո Սահակյանին հրավիրեց Երևան։
Նրա կարծիքով, սակայն, պետք է հաշվի առնել, որ Ղարաբաղի համար ընդհանրապես վատ կլինի, եթե Ստեփանակերտի և Երևանի միջև շատ սուր հակասություն դրսևորվի։
-Մենք այդ փորձն ունեցել ենք, երբ ԼՂՀ-ում իշխանությունը մենք էինք, իսկ Հայաստանում՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կամ ՀՀՇ-ն։ Եթե դրսևորում չկա, չի նշանակում, որ տարբեր տեսակետներ չկան։ Կարծում եմ, վերջին դրսևորումները բավարար հիմք են՝ համոզվելու, որ այս անգամ ԼՂՀ-ն ավելի ամուր կկանգնի այդ դիրքերում,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերին Սերժ Սարգսյանի Թուրքիա այցին, Կիրո Մանոյանի կարծիքով՝ գործընթացի այս ընթացքով նախագահն այցելելու պատճառ չի ունենա.
-Եթե նա իր ասածի տերն է լինելու, որ ինքը որպես տուրիստ չի գնա և կգնա, եթե սահմանները բաց լինեն կամ բացման նախօրեին, դա նշանակում է, որ առնվազն դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատող պայմանագիրը ստորագրված պետք է լինի։ Եթե այդ պայամանագիրը մինչև հոկտեմբեր չի ստորագրվի, կարծում եմ, նախագահն իսկապես գնալու հիմք չի ունենա։

Киро Маноян: «Бако Саакян четко заявил, что НКР должна участвовать в переговорах»
«После Ки-Уеста, когда Ильхам Алиев начал вести переговоры с Робертом Кочаряном, в то время мы должны были настоять на том, что НКР должен участвовать в переговорах», - заявил Киро Маноян, отвечая на вопрос «особенно после какой ошибки и при каком президенте Карабах выбыл из переговорного процесса».
Он отметил также, что не считает, что до конца года НКР примет участие в переговорах, что, однако, не означает, что этот вопрос постоянно не надо поднимать.
Он согласился, что во время переговоров, особенно после перемирия, особенно о территориях, Нагорный Карабах свою точку зрения не так уж четко выразил. Только недавно президент Бако Саакян в Лачине заявил, что это не освобожденная территория, а Арцах.
«Думаю, что Бако Саакян четко заявил, что НКР должен участвовать в переговорах. И вследствие этого, что глава МИД РА до того, как поехать на переговоры направился в Степанакерт, а не пригласили Бако Саакяна в Ереван»,- отметил он.
По его мнению, однако, необходимо учитывать, что для Карабаха вообще будет плохо, если между Степанакертом и Ереваном будут очень острые разногласия.
«Мы этот опыт имели, когда властями в НКР были мы, а в Армении Левон Тер-Петросян или АОД. Если нет проявления, то означает, что нет различных подходов. Думаю, что последние проявления дают достаточные основания убедиться в том, что на этот раз НКР более крепко будет стоять на своих позициях», - сказал он.
Что касается визита в октябре в Турцию Сержа Саргсяна, то, по мнению Киро Манояна, этим ходом процесса президент не будет иметь причины посещать соседнюю страну.
«Если он хозяин своего слова, что он в качестве туриста не будет ехать и  поедет, если границы будут открыты или накануне открытия, то это означает, что как минимум договор, подтверждающий об установлении дипломатических отношений, должен быть подписан. Если этот договор до октября не будет подписан, то думаю, что действительно президент не будет иметь оснований для поездки», подчеркнул Маноян.