Դաշնակցական վերնախավն անհույս գործով է զբաղված։ Փորձում են Վահան Հովհաննիսյանի հաճախորդացմանը տալ գաղափարական ու պետականաշեն տեսք։ Սակայն դա հնարավոր չէ։ Դա նույնն է, որ Սերժ Սարգսյանին կազինոյում թոշակառուների փողերով 50 հազ. դոլար կոն դնելու մեջ մեղադրող Վիկտոր Դալլաքյանը հայտարարի, թե հանուն պետական շահի է դարձել նույն Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալը։ Պետական շահը «բեզռազմեռնի» չէ, որ ինչքան ուզես ձգես և քստմնելի գործարքներդ մեջը տեղավորես։
Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը պահանջող և Հայաստանի քաղաքական դաշտի կեղտոտ բարքերի մասին գրող Վահան Հովհաննիսյանի քայլը, մեծ հաշվով, չի տարբերվում Արթուր Բաղդասարյանի 2008թ. պահվածքից։ Վերջինս դավաճանեց իր ընտրազանգվածին և միացավ փոքր ու միջին բիզնեսի համար դժոխային պայմաններ ստեղծած Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգին։
Վահան Հովհաննիսյանն էլ, Արթուրի պես և դաշնակցական վերնախավի ծափահարությունների ներքո, «քցում» է ՀՅԴ ընտրազանգվածին, քանզի միանում է տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ռահվիրաներին։
Քաղաքական կոռուպցիայի մեջ թաթախված ՀՅԴ չինովնիկները, հավանաբար, չեն զգում, որ գնում են ՕԵԿ–ացման ճանապարհով։ Կամ էլ զգում են, բայց «զրոներն» ու աթոռն ավելի են գերադասում։
Դաշնակցական Արմեն Ռուստամյանը հայտարարում է, թե սեպտեմբերի 3–ից հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորը փոխվել է և այդ իսկ պատճառով են իրենք դրական վերաբերվել Վահանի դեսպան դառնալուն։ Այս փաստարկը միգուցե աշխատեր, եթե չլիներ մի «փոքրիկ» դետալ։
Բանն այն է, որ Վահան Հովհաննիսյանն իր համաձայնությունն էր տվել, իսկ ՀՅԴ–ն էլ «այո» էր ասել «ֆուտբոլային» դիվանագիտության դաշնակցական դեսպան ունենալու գաղափարին մինչև սեպտեմբերի 3–ը։ Այսինքն՝ այն ժամանակ, երբ ըստ Ռուստամյանի՝ մենք այլ արտաքին վեկտոր ունեինք։
Վահան Հովհաննիսյանը համաձայնել էր դեսպան դառանալ այն փուլում, երբ Հայաստանը պատրաստվում էր ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագիր ստորագրել և համաձայնել է սեպտեմբերի 3–ից հետո, երբ Հայաստանը միացավ Մաքսային միությանը։ Ասել է թե՝ դեսպան դառնալու գաղափարական հիմնավորումները չեն դիմանում որևէ քննադատության։ Իսկ դա մեզ թույլ է տալիս պնդել, որ Վահանը հայ–թուրքական արձանագրությունների տակ ստորագրած իշխանության նշանակովի դեսպանը կդառնար անկախ այն բանից, թե ինչ կողմնորոշում կընտրեր Հայաստանը, եթե իհարկե «կողմնորոշում» ձևակերպումը կիրառելի է աշխարհաքաղաքական «բոմժի» կարգավիճակ ունեցող Սերժ Սարգսյանի պարագայում։
Դաշնակցությունից նաև տեսակետ է հնչում, թե իրենք չեն փոխվել, այլ իշխանությունն է փոխվել (այսինքն՝ լավացել ու բարեշրջվե՞լ է)։ Ուզում են ասել, որ Սերժ Սարգսյանն ու Էդվարդ Նալբանդյանը եկել են ՀՅԴ տեսակետին։ Նման բան իրականում չկա։ Հայ–թուրքական արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ–ում են և Նալբանդյանի ստորագրությունը դրանց վրայից պաշտոնական Երևանը հետ չի կանչել։ Մնացածը դեմագոգիա է և ՀՅԴ–ի ՕԵԿ–ացումն արադարացնելու հուսահատ փորձ։
Իսկ այն, որ հայտարարվում է, թե իբր Սարգսյանը Դեր Զորում և Վուդրո Վիլսոնի գերեզմանի մոտ պահանջատիրությամբ է զբաղվել և այդ իսկ պատճառով է Վահանը համաձայնել դեսպան դառնալ, լրիվ այլ բան է բացահայտում։ Փաստորեն, 2009–ից սկսած ՀՅԴ վերնախավը ծպտյալ սերժամետ է դարձած եղել, բայց այդ մասին բարձրաձայն չի հայտարարել՝ կոմերցիոն գաղտնիքը չբացահայտելու նպատակով։
Ստացվում է, որ Հրանտ Մարգարյանն ու մյուսները ճիգեր էին գործադրում, որպեսզի օժանդակեն «Ծովից ծով Հայաստան» պահանջող, բայց լճից լիճ քաղաքականություն վարող Սերժ Սարգսյանին։ Սա արդեն ինքնախոստովանական ցուցմունք է։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Սերժ Սարգսյանին հաջողվեց քաղաքականապես մարգինալացնել ՀՅԴ–ին և դնել այնպիսի կուսակցությունների կողքին, ինչպիսին են ՕԵԿ–ը, «Ազգային միաբանությունը»,Շավարշ Քոչարյանին, Արշակ Սադոյանին, Խոսրով Հարությունյանին պատկանող կուսակցությունները։ Բաղրամյան 26–ը, ըստ ամենայնի, կիրառել է Արմենակ Մնջոյանին ազատ արձակելու ակնարկ–սպառնալիքը և Հրանտ&Co-ն միանգամից ձեռքերը վեր են բարձրացրել։ Մանավանդ որ ձեռքերը վեր բարձրացնելն ու Սերժին ծառայելը լուծել է ոմանց ֆինանսատնտեսական խնդիրները։
Հին ընկերներն, իրոք, չեն դավաճանում։ Հարցն այն է, թե ով է ում ընկեր համարել և ով ում է հավատարմության երդում տվել։
ՀՅԴ–ն գնաց ՕԵԿ–ի ուղղությամբ
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Սերժ Սարգսյանին հաջողվեց քաղաքականապես մարգինալացնել ՀՅԴ–ին և դնել այնպիսի կուսակցությունների կողքին, ինչպիսին են ՕԵԿ–ը, «Ազգային միաբանությունը», Շավարշ Քոչարյանին, Արշակ Սադոյանին, Խոսրով Հարությունյանին պատկանող կուսակցությունները։ Բաղրամյան 26–ը, ըստ ամենայնի, կիրառել է Արմենակ Մնջոյանին ազատ արձակելու ակնարկ–սպառնալիքը և Հրանտ&Co-ն միանգամից ձեռքերը վեր են բարձրացրել։ Մանավանդ որ ձեռքերը վեր բարձրացնելն ու Սերժին ծառայելը լուծել է ոմանց ֆինանսատնտեսական խնդիրները։

Дашнакская элита занята безнадежным делом. Она пытается придать клиентизации Ваана Ованнисяна идеологический и государственно-центристский вид. Однако это невозможно. Это то же самое, если бы обвинявший Сержа Саргсяна в игре в казино на деньги пенсионеров Виктор Даллакян заявил, что стал заместителем руководителя аппарата Сержа во имя государственных интересов. «Государственный интерес» – понятие не безразмерное, чтобы растягивать его в нужных тебе пропорциях и умещать в него свои жалкие сделки.
Поступок требующего отставки Эдварда Налбандяна и пишущего о низких нравах политического поля Армении Ваана Ованнисяна, по большому счету, ничем не отличается от поведения Артура Багдасаряна в 2008 году. Последний предал свой электорат и присоединился к создавшей для малого и среднего бизнеса адские условия парочке Серж Саргсян-Тигран Саркисян.
Ваан же, подобно Артуру, под аплодисменты дашнакской верхушки «кинул» свой электорат, присоединился к виртуозам «футбольной» дипломатии.
Погрязшие в политической коррупции чиновники из АРФД, по всей видимости, не чувствуют, что идут по стопам «Оринац еркир». Или чувствуют, но «нули» и посты довлеют.
Член АРФД Армен Рустамян заявляет, что после 3 сентября внешнеполитический вектор Армении поменялся, поэтому назначение Ваана послом они оценивают положительно. Данный аргумент мог бы и сработать, если бы не было одной «небольшой» детали.
Дело в том, что Ваан Ованнисян дал свое согласие, а АРФД – поддержал идею дашнакского посла «футбольной» дипломатии, до 3 сентября, то есть тогда, когда, согласно Рустамяну, у нас был совершенно другой внешнеполитический вектор.
Ваан Ованнисян согласился стать послом и на том этапе, когда Армения готовилась парафировать Соглашение об ассоциации с ЕС, и тогда, когда Армения решила вступить в Таможенный союз. То есть, идеологические обоснования назначения послом не выдерживают никакой критики. А это позволяет нам заявлять, что Ваан стал бы послом, назначенным подписавшей армяно-турецкие протоколы властью, независимо от того, какая внешнеполитическая ориентация была бы выбрана, если, конечно, это понятие применимо к пребывающему в статусе геополитического бомжа Сержу Саргсяну.
Из «Дашнакцутюн» озвучивается также позиция, согласно которой изменились не они, а власти (то есть, стали лучше и реформировались?). Они хотят сказать, что Серж Саргсян и Эдвард Налбандян пришли к взглядам АРФД. В действительности ничего такого нет. Армяно-турецкие протоколы продолжают оставаться в Национальном собрании, а подписи Налбандяна под ними официальный Ереван не отзывал. Остальное – демагогия и отчаянные попытки оправдать превращение АРФД в «Оринац еркир».
Заявления же о том, что Серж Саргсян в Дер-Зоре и на могиле Вудро Вильсона якобы отстаивал исторические претензии Армении, поэтому Ваан и согласился стать послом, говорят о совершенно ином. Фактически, начиная с 2009 года представители верхушки АРФД были скрытыми просержевцами, но не заявляли об этом, чтобы не раскрывать коммерческой тайны.
Получается, что Грант Маргарян и остальные прилагали усилия, чтобы помочь требующему «Армению от моря до моря», но проводящему политику «от озера до озера» Сержу Саргсяну. Это уже признательные показания.
Нам остается лишь констатировать, что Сержу Саргсяну удалось политически маргинализировать АРФД и поставить ее в один ряд с «Оринац еркир» и «Национальным единением», а также принадлежащими Шаваршу Кочаряну, Аршаку Садояну и Хосрову Арутюняну партиями. Судя по всему, президентский дворец использовал намек-угрозу по части освобождения Арменака Мнджояна, и Грант&Co сразу же сдались. Тем более, что это решило финансово-экономические проблемы некоторых людей.
Вот уж действительно старые друзья не предают. Вопрос в том, кто кого считал другом и кто кому клялся в верности.
АРФД пошла по стопам «Оринац еркир»