Անկախության երթն ու սերժամետների հերթը (տեսանյութ)
Դատելով ֆեյսբուքյան որոշ օգտատերերի նյարդային գրառումներից, սեռական հողի վրա շեղվածների ջղաձիգ շարժումներից, ինչպես նաև Բաղրամյան 26–ում ծվարածների անհանգստությունից՝ սեպտեմբերի 21–ին տեղի ունեցած Անկախության երթը, որը նախաձեռնվել էր հասարակական–քաղաքական տարբեր շերտերի կողմից, ստացվել է։
Իշխանությունները, ներդնելով հաստիքային «քաղաքացիականներին» և «սութի» արևմտամետներին, փորձում էին երթին հաղորդել արհեստական բնույթ և մասնակիցներին պարտադրել վիրտուալ թիրախներ, սակայն անհաջողության մատնվեցին։
Բացահայտ ու ծպտյալ սերժամետները երեկվանից հերթի էին կանգնել սոցիալական ցանցերում հաջողված երթը վարկաբեկելու և ՀԱԿ–ը ներկայացնող կազմակերպիչներից մեկի դեմ հարձակվելու համար։ Սակայն դա էլ չստացվեց, քանզի իշխանությունից փող վերցնողների, սերժատիգրանական լրատվամիջոցների էջերից չիջնողների ու հակաիշխանություն խաղացողների դիմակը սոցցանցերում ոչ թե 40 օրում (ինչպես հայտնի «մասնագիտության» տերերի դեպքում է լինում), այլ 40 վայրկյանում է պատռվում։ Այնպես որ, կառավարելի փողոց ունենալու այս մի ծրագիրն էլ ձախողվեց։
Անկախության երթը վերածվեց Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջի, ինչը չէր մտնում Մաքսային միության «վկաների» պլանների մեջ։
Հավաքվածների ճնշող մեծամասնությունը համակարծիք էր, որ հանուն ՀՀ անկախության պայքարը համարժեք է իշխանափոխության հասնելու ձգտմանը։
Տեսնել էր պետք որոշ ներդրվածների դեմքերի արտահայտությունը, երբ մարդիկ վանկարկում էին «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր»։ Զգացվում էր, որ նրանք հստակ առաջադրանք ունեին «հայրենասիրություն» խաղալու և «դհոլություն» անելու, սակայն դա կանխվել էր «էն գլխից»։ Արդյունքում՝ ստացվեց ինչպես միշտ, այսինքն՝ «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր»։

Шествие независимости и очередь просержевцев (видео)
Судя по нервным записям некоторых пользователей «Фейсбук», судорожному поведению помешанных на сексуальной почве людей, а также беспокойству свивших гнезда на Баграмяна 26, Шествие независимости 21 сентября, инициированное представителями различных социально-политических слоев общества, удалось.
Внедрив штатных «гражданственников» и псевдопрозападников, власти попытались придать шествию искусственный характер и направить внимание участников на виртуальные мишени, однако потерпели неудачу.
Явные и скрытые просержевцы заранее встали в очередь в социальных сетях, чтобы скомпрометировать шествие и осуществить нападки на одного из организаторов акции, представляющего АНК. Однако планы сорвались и здесь, поскольку маски с финансируемых властями, не сходящих со страниц сержетиграновских СМИ и играющих в антивластность марионеток были сорваны не за 40 дней (как это бывает в случае известной «профессии»), а за 40 секунд. Так что, провалился и этот план по заполучению контролируемой улицы.
Шествие независимости переросло в требование отставки Сержа Саргсяна, что не входило в планы «свидетелей» Таможенного союза.
Подавляющее большинство собравшихся было едино в том, что борьба за независимость РА равноценна стремлению к смене власти.
Надо было только видеть то нервное выражение лиц некоторых людей, когда участники шествия начали скандировать «Сержик, уходи!». Явно чувствовалось, что они получили четкое задание поиграть в «патриотизм» и праздно «побарабанить», однако предотвратить это удалось заранее. В результате, получилось как всегда, то есть, «Сержик, уходи!».