ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Գորիկ Հակոբյանի կողմից էթիկայի կանոնների խախտումը բացահայտելու նպատակով վարույթ հարուցելու մասին ԹԻՀԿ դիմումը մերժվել է ՀՀ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձաժողովի կողմից այն պատճառաբանությամբ, որ դիմումում բարձրացված հարցի համակողմանի ուսումնասիրության, տվյալ դրվագի բոլոր փաստական հանգամանքները հաշվի առնելու և վարութ հարուցելու համար Հանձնաժողովը պետք է ստանա նշված ակցիա անցկացնողների խմբի կամ նրանցից որևէ մեկի դիմումը:
Չհամաձայնելով Հանձնաժողովի դիրքորոշմանը՝ հարկ ենք համարում նկատել, որ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի համաձայն Հանձնաժողովը էթիկայի կանոնների խախտման վերաբերյալ վարույթ կարող է հարուցել որևէ անձի դիմումի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ վարույթ հարուցելու դիմում կարող են ներկայացնել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք:
Հիշեցնենք, որ ԹԻՀԿ-ն ս.թ սեպտեմբերի 5-ին՝ ՀՀ կառավարության հերթական նիստի օրը, կառավարության շենքի դիմաց անցկացվող քաղաքացիների բողոքի հերթական ակցիայի ժամանակ, ակցիա անցկացնող ցուցարարներից մեկի աղաղակներին ի պատասխան, ԱԱԾ պետ Գորիկ Հակոբյանն արձագանքել էր «Էշ ա, արա', ի՞նչ ես գոռում, ա'յ ոչխար» արտահայտությամբ, ինչը ֆիքսել են որոշ լրատվամիջոցներ:
Էթիկայի հանձնաժողովը մերժել է ԹԻՀԿ դիմումը

Комиссия по этике не будет рассматривать вопроса Горика Акопяна
Парламентская Комиссия по вопросам этики высокопоставленных должностных лиц отклонила обращение антикоррупционного центра «Трансперенси интернейшнл» о возбуждении производства с целью выявления нарушений правил этики со стороны директора Службы национальной безопасности Армении Горика Акопяна.
Комиссия аргументировала отказ необходимостью всестороннего изучения поднятого вопроса и учета всех обстоятельств данного эпизода. Кроме того, для возбуждения производства Комиссия должна получить обращение одного или нескольких участников указанной акции.
«Не соглашаясь с позицией Комиссии, считаем необходимым заметить, что, согласно статье 44 закона РА «Об общественной службе», Комиссия может возбудить производство относительно нарушений правил этики на основании обращения любого лица, что означает: обращение о возбуждении производства может представить как физическое, так и юридическое лицо», - говорится в распространенном центром «Трансперенси интернейшнл» заявлении.
Напомним, что 5 сентября во время очередной акции протеста граждан перед зданием правительства в ответ на реплику одного из участников акции глава СНБ Горик Акопян откликнулся следующим образом: «Ты что орешь, баран!». Это было зафиксировано рядом СМИ.