Վաղը տեղի կունենա ադրբեջանցի գործընկերոջ կողմից դաժանորեն սպանված հայ սպայի կիսանդրու բացումը
Երևան, Հայաստան: Սեպտեմբեր 28-ին՝ ժամը 11:00-ին, Լենինգրադյան 52 շենքի հարակից այգում պաշտոնապես կբացվի կիսանդրի-հուշարձան՝ նվիրված հայ լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին, ով սպանվել էր 2004 թ.-ի փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի սպայի կողմից: Միջոցառումն իրենց ներկայությամբ կպատվեն պաշտոնատար անձինք, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հրապարակախոսներ, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմամբ հետաքրքրված արտասահմանցիներ, Գուրգենի ընկերները:
2004 թվականի հունվարի 11-ից Գուրգենը Բուդապեշտում մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի անգլերենի եռամսյա դասընթացներին: Գուրգենի ծառայակիցը՝ ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը, ով նույնպես մասնակցում էր դասընթացին, կացնի 16 հարվածներով սպանել է քնած հայ սպային: 2006 թվականին Բուդապեշտի Քաղաքային դատարանը Սաֆարովին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման՝ առանց ներման իրավունքի 30 տարվա ընթացքում: Չնայած միջազգային հանրության վրդովմունքին ու նախազգուշացումներին՝ ոճրագործն արտահանձնվեց իր երկիր, որտեղ էլ ներում ստացավ և ազատ արձակվեց հենց օդանավակայանում:
Գուրգեն Մարգարյանը ծնվել է Երևանում: Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի բակալավրի աստիճան ստանալուց հետո զորակոչվել է Հայաստանի զինված ուժեր՝ որպես ժամկետային զինծառայող, ապա որոշել է մնալ Զինված ուժերում և վաստակել սպայի կոչում:

Завтра откроется памятник Гургену Маркаряну
28-ого сентября в 11:00 в Ереване в сквере по адресу Ленинградяна, 52 состоится открытие памятника армянскому лейтенанту Гургену Маргаряну, который был убит азербайджанским офицером 19-ого февраля 2004 года. Мероприятие почтут своим присутствием представители власти, общественные деятели, представители международных организаций, друзья Гургена, граждане разных стран, заинтересованные в урегулировании армяно-азербайджанских отношений.
Напомним, что с 11 января 2004 года Гурген участвовал в трёхмесячных англоязычных курсах программы НАТО «Сотрудничество во имя мира» в Будапеште. Сослуживец лейтенанта Маргаряна, офицер азербайджанской армии Рамиль Сафаров нанёс 16 ударов топором по спящему армянскому офицеру. В 2006 году Городской суд Будапешта приговорил Сафарова к пожизненному заключению без права на досрочное помилование сроком на 30 лет. Несмотря на возмущение и предупреждения мирового сообщества, после экстрадиции на родину Сафаров был оправдан азербайджанскими властями и освобожден прямо в аэропорту.
Гурген Маргарян родился в Ереване. Окончив Государственный инженерный университет Армении, был призван на срочную службу в армию РА, после чего остался в рядах вооруженных сил и стал офицером Министерства обороны Республики Армения.