«Նման բան չկա, որ պայմանագիր չկա, բնականաբար, եթե ինչ–որ ապրանք է մատակարարվում, պետք է լինի պայմանագիր, որի երկու կողմերից մեկն ապրանք գնողն է, մյուս կողմը՝ վաճառողը: Մեր պարագայում ապրանք գնողը «Հայռուսագազարդ» ընկերությունն է, որը գնում է գազը, իսկ վաճառողը «Գազպրոմն» է: Պայմանագիրը կա, գոյություն ունի, որով գազի գինը հայկական սահմանի վրա սահմանված է 270 դոլար»,-ԳԱԼԱ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է գազի գինը բարձրացել առանց համապատասխան պայմանագրի:
ԳԱԼԱ-ի լրագրողի այն դիտարկմանը, թե վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ պայմանագիր չկա, Ա.Մովսիսյանն ասել է. «Պայմանագիրը գտնվում է «Հայռուսգազարդում», պայմանագրի օրինակն ուղարկվել է պարոն Մանուկյանին վարչապետի հանձնարարականով, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ է կատարվում»:
ՀՀ էներգետիկայի նախարար. «Գազի պայմանագիր կա»

Соглашение по газу есть – министр энергетики РА
Армения получает российский газ в соответствии с договором, заключенным между «АрмРосгазпромом» и «Газпромэкспортом» (входит в концерн «Газпром»). Об этом, как передает «armtoday.info», сегодня журналистам заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
По его словам, текст этого договора по поручению премьера Тиграна Саркисян уже отправлен депутату от АНК Араму Манукяну. Отметим, что последний в ходе «часа вопросов» правительству в НС на прошлой неделе заявил, что уже 6 месяцев не может получить этот договор, на что премьер ответил, что договора нет.
На взгляд Мовсисян, глава правительства имел ввиду межгосударственный договор о субсидировании цены на газ, который будет заключен в ближайшее время. Согласно этому договору, Россия откажется от 30%-ного экспортного налога, то есть Армения будет получать российский газ по внутренней цене плюс расходы на транспортировку. На границе цена 1000 куб.м. составит 189 долларов, в то время как «Газпром» заявлял о цене в 270 долларов. Однако армянские потребители разницы не почувствуют. По словам министра, ожидать изменения тарифов на газ для потребителей как в сторону снижения, так и повышения не стоит.