Հայաստանի ու Տիգրան Սարգսյանի «կորը»
Տնտեսագիտության տեսությունից հայտնի է, որ որքան բարձր է վարկի գինը, այնքան փոքր են ներդրումների ծավալները, քանզի բիզնեսի ընդլայնումն այդ պայմաններում ձեռնտու չէ։ Այլ կերպ ասած՝ ներդրումների և բանկային տոկոսադրույքի միջև կա հակադարձ համեմատական կապ։
Վերջին տարիները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի շահերն ու Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնավարումը հակադարձ համեմատական կապի մեջ են։ Որքան նա մնում է վարչապետի աթոռին, այնքան վատանում է Հայաստանի տնտեսության վիճակը, ինչը «ռեկաշետով» հարվածում է Ղարաբաղին ու թուլացնում մեր անվտանգության համակարգը։
Տիգրան Սարգսյանը տոկոսի տակ է թողել Հայաստանը՝ հաջողացնելով հինգ տարվա ընթացքում եռապատկել մեր արտաքին պարտքը։ «Միջազգային կենտրոնների» մասնագետն այն թանկ տոկոսադրույքն է, որի գինն արտագաղթն է ու մեր պաշտպանունակության թուլացումը։
Վարչապետին հաջողվել է նաև ավելացնել աղքատների քանակը, նպաստել մարդկանց ու կապիտալի արտահոսքին, ավելացնել գործազրկությունը, ներդնել բյուջետային միջոցների մսխման «մեկ պատուհանի» սկզբունքը, կեղծ տենդերների կազմակերպումը հասցնել ավտոմատիզմի, փոքր ու միջին բիզնեսից թողնել միայն հուշ, ձու արտադրող ու արտահանող երկրից Հայաստանը դարձնել ձու ներմուծող երկիր (նույն պատկերն է թռչնամսի շուկայում), տեղական լիմոնադի արտադրությունը խթանելու փոխարեն նպաստել վրացական «Նատախտարիի» ներկրմանը, հանքային ջրերի երկիր Հայաստանում դոմինանտ դարձնել «Բորժոմին», կրճատել ազատամարտի վետերաններին տրվելիք գումարն ու բարձրացնել պաշտոնյաների աշխատավարձը, վերացնել գործազուրկներին տրվող նպաստն ու միաժամանակ մի քանի միլիոն դոլար ծախսել կովերի փափուկ մասերին վերաբերող լեկցիաների վրա, խոսել բյուջետային միջոցների սղությունից և թանկարժեք «չարթերային» թռիչքներ իրականացնել դեպի Ռուսաստան ու այլ երկրներ և այլն, այլն, և այլն։
Տիգրան Սարգսյանը մեր երկրի «տոռմուզն» է։ Քանի դեռ նա պաշտոնավարում է Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, Հայաստանը շանս չունի։
Հետևաբար, Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների հեռացումն այն անհրաժեշտ պայմանն է, որի ապահովումից հետո միայն կարելի է բարեփոխումների ու զարգանալու շանս ստանալ։
Հայաստանի ու Տիգրան Սարգսյանի «կորը» ցույց է տալիս, որ Հայաստանի քաղաքական օրակարգի գլխավոր հարցը իշխանափոխությունն է։ Մնացած խոսակցությունները դհոլության պես մի բան են։

«Кривая» Армении и Тиграна Саркисяна
Из экономической теории известно, что чем дороже кредиты, тем меньше объемы инвестиций, так как расширение бизнеса в этих условиях является невыгодным. Иными словами, между инвестициями и ставками кредитования имеется обратно пропорциональная зависимость.
Последние годы показали, что в обратно пропорциональной зависимости находятся также интересы Армении и пребывание Тиграна Саркисяна на посту премьера страны. Чем дольше он остается в своем кресле, тем хуже становится экономическое положение Армении, что, в свою очередь, рикошетом бьет по Карабаху, ослабляя тем самым систему нашей безопасности.
Тигран Саркисян оставил страну под процентами, умудрившись за прошедшие пять утроить лет внешний долг страны. Именно этот специалист по «международным центрам» и является той высокой ставкой кредитования, по причине которой происходит эмиграция, а обороноспособность падает.
Премьеру удалось также увеличить количество бедных, поспособствовать оттоку людей и капитала, повысить безработицу, внедрить систему растраты средств госбюджета по принципу «одного окна», довести до автоматизма организацию подставных тендеров, оставить от малого и среднего бизнеса одни воспоминания, превратить Армению из экспортирующей в импортирующую куриные яйца страну (та же картина и на рынке птичьего мяса), вместо поощрения производства местного лимонада поспособствовать импорту грузинского «Натахтари», сделать в стране родниковых источников доминантной «Боржоми», сократить полагающиеся ветеранам освободительной войны выплаты и повысить зарплаты чиновникам, ликвидировать пособия по безработице и одновременно потратить несколько миллионов долларов на лекции по промыванию коровьего вымени, разглагольствовать на тему нехватки финансов и осуществить чартерные рейсы в Россию и другие страны, и т.д., и т.п.
Словом, Тигран Саркисян является «тормозом» нашего государства. Пока он управляет под высоким покровительством Сержа Саргсяна, у нашей страны нет шансов.
Следовательно, отстранение Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна от власти является тем необходимым условием, лишь после обеспечения которого можно будет получить шанс на реформирование и развитие.
«Кривая» Армении и Тиграна Саркисяна показывает, что главным вопросом политической повестки нашей страны является смена власти. Остальные разговоры сродни барабанству.