Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը երկրում համընդհանուր համաներում է հայտարարել: «Associated Press»–ի փոխանցմամբ՝ համաներումը տարածվում է բոլոր այն հանցագործությունների վրա, որոնք կատարվել են մինչև 2013թ. հոկտեմբերի 29-ը: Նշենք, որ սա 2013թ. արդեն 2–րդ համընդհանուր համաներումն է քաղաքացիական պատերազմով բռնկված երկրում։ Ապրիլին Ասադը ներում շնորհեց մահապատժի ենթարկվածներին՝ պատժամիջոցը փոխարինելով հարկադրական աշխատանքով։
Բաշար Ասադը համընդհանուր համաներում է հայտարարել

Башар Асад объявил амнистию дезертирам и уклонистам
Президент Сирии Башар Асад объявил всеобщую амнистию в стране, передает «Associated Press». Амнистия распространяется на преступления, совершенные во время военной службы, в том числе уклонение от нее и дезертирство, имевшие место до 29 октября 2013г.
Это вторая всеобщая амнистия, объявленная в охваченной гражданской войной стране с начала 2013г. В апреле Асад подписал указ о помиловании приговоренных к смертной казни, заменив им наказание принудительными работами.