Սերժ Սարգսյանը չխոսկան «նախագահ» է։
Երկրում տնտեսական անկում գրանցվեց։ Բաղրամյան 26–ից ծպտուն դուրս չեկավ։ Ո՛չ մի խոսք, ո՛չ մի գնահատական, ո՛չ մի պաշտոնանկություն։
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը փառահեղորեն տապալվեց, և դրանից առաջ բլբուլ կտրած Սերժ Սարգսյանը հարկ չհամարեց բացատրություններ ներկայացնել հանրությանը։
Հայաստանը մինչև սեպտեմբերի 3–ը սուրում էր դեպի ԵՄ–ի հետ ասոցացում։ Գաղտնի էին պահվում ինչպես ասոցացման համաձայնագիրը, այնպես էլ ՀՀ նախագահի աթոռը զբաղեցնող մարդու հստակ տեսակետները։ Միակ բանը, որ դուրս եկավ Սարգսյանի բերանից այս թեմայով, այն էր, որ ՀՀ–ն ուզում է «և, և» խաղալ, սակայն սեպտեմբերի 3–ին պարզվեց, որ Հայաստանը «հա՛մ, հա՛մ»–ի տակ է մնացել, այն է՝ հա՛մ Բրյուսելում է կորցրել վստահությունը, հա՛մ Մոսկվայում։
Սարգսյանը հիմա էլ չի խոսում Մաքսային միության թեմայով։ Նրա փոխարեն դա անում են «անկախ» լրատվամիջոցները, որոնք ուզում են իրենց խոսքին հավատացող հավերին համոզել, թե, իբր, խեղճ Սերժին ճնշել են չար ռուսները, և նա ստիպված է մտել ՄՄ, թե չէ, հո չէ՞ր գնալու Արևմուտք, հո չէ՞ր գնալու...
Մաքսային միության թեմայով Սերժն արտահայտվում է Զորի Գայկովիչի, Տիգրան Սարգսյանի ու մյուս հաստիքայինների շուրթերով։ Մեկի միջոցով հայտարարվում է, թե Հայաստանը պատրաստ է ռուսական գուբերնիա դառնալ Գյուլիստանի պայմանագրի շրջանակներում, իսկ մյուսի միջոցով իր թքածն է լիզում, և այդպես շարունակ։
Սերժ Սարգսյանը լուռ է մնում նաև հանրային հնչեղություն ստացած հարցերում՝ «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած սպանություն, իր ընկեր Լիսկայի տան բակում տեղի ունեցած սպանություն, Տիգրան Սարգսյանի օֆշորային գործ և այլն։
Սերժ Սարգսյանը խոսում է միայն այն ժամանակ, երբ զուտ անձնական նշանակության խնդիրներ է լուծում, երբ նախատեսված է շոու–թամաշա, երբ պարտադրված է ելույթ ունենալ (իր երիտշրջապատի ներկայացրած մանկամիտ տեքստերն ընթերցելով), երբ Նոր տարի է կամ Անկախության տոն, և երբ պատահաբար հանդիպում է շարքային քաղաքացիների հետ («Եկել ես ստեղ, որ ի՞նչ անես», «Տենց ես անում, որ խիարը թարս է բուսնում», «Ինչքան ուզես, էնքան խփեմ» և այլն)։
Բայց փոխարենը, ականատեսների վկայությամբ, Սերժ Սարգսյանը լավ պարում է քեֆերի ժամանակ։ Ավելի ճիշտ՝ սիրում է պարել՝ երաժշտության առաջին նոտաները լսելուն պես։ Երաժիշտներն ուզում են «նալադկա» անել գործիքներն ու «ռազ, ռազ, մեկ, երկու, երեք»–ի միջոցով կարգավորել միկրոֆոնի աշխատանքը, իսկ Սերժը չի համբերում, որ երաժիշտները նախապատրաստվեն ու անմիջապես թռչում է պարահրապարակ՝ «սինթեզատորի» առաջին նոտաների հետ համընթաց։ Սկսվում է տրնգին։ Անտաղանդ տրնգին։ Մի ամբողջ երկրի մի փոքրիկ «նախագահ» սկսում է ինքնամոռաց թափահարվել, իսկ սեղանին մոտենալուց հետո «նոն–ստոպ» ռեժիմով սնունդ ընդունել և օղի խմել։ Սա, կրկնեմ, ականատեսների վկայությամբ։
Սերժը, երևի, ներքուստ զգում է, որ ավելի լավ է լուռ մնալ, քանզի այդպես ոմանց հնարավոր է համոզել, որ խելացի ես։ Դրա համար էլ ընտրել է պարելու տարբերակը։

Неразговорчивый «президент»
В стране был зафиксирован экономический спад, а президентский дворец не проронил ни слова. В этой связи не было дано никаких оценок, не говорю уже о неизбежных в таких случаях отставках.
«Футбольная» дипломатия с треском провалилась, но залившийся до этого соловьем Серж Саргсян посчитал лишним давать обществу объяснения на эту тему.
До 3 сентября Армения на всех порах мчалась на ассоциацию с ЕС, но в тайне держались как Соглашение об ассоциации, так и подходы занимающего президентское кресло человека по данному вопросу. Единственное, о чем замолвился Саргсян, было то, что РА хочет «и, и», однако после 3 сентября выяснилось, что Армения осталась как под тем, так и под другим, то есть, потеряла доверие как в Брюсселе, так и в Москве.
Не говорит Саргсян и на тему Таможенного союза. Вместо него это делают «независимы» СМИ, которые пытаются убедить всё еще оставшихся дураков в том, что на Сержа надавили злые русские, и он вынужденно вошел в ТС, иначе он обязательно пошел бы на Запад…
На тему Таможенного союза Серж Саргсян высказывается устами Зори Гайковича, Тиграна Саркисяна и остальных штатников. Посредством первого заявляется, что Армения готова стать в рамках Гюлистанского мирного договора российской губернией, а посредством второго доказывается, что он отказался от ранее заявленного.
Серж Саргсян молчит и в связи с получившими широкий общественный резонанс вопросами: убийство в ресторанном комплексе «Арснакар», кровопролитие во дворе дома его друга Лиски, оффшорное дело Тиграна Саркисяна и т.д.
Руководитель РПА говорит лишь тогда, когда решает вопросы личностного характера, когда намечается шоу-постановка, когда обязан выступать (читая написанные представителями его младоокружения инфантильные тексты), когда наступает Новый год или День независимости, когда случайно встречается с рядовыми гражданами РА («пришла сюда… для чего?», «поэтому у тебя огурец и неправильно взрастает», «сколько процентов захотим, столько и наберем» и т.д.).
Однако вместо всего этого, по заверениям очевидцев, Серж Саргсян хорошо танцует во время застолий. Вернее, любит танцевать при первых же зазывах музыки. Не успевают музыканты наладить свои инструменты, как Серж при первых же звуках «раз, раз, один, два» бросается на танцплощадку, чтобы успеть под первые ноты синтезатора. И тут небольшой «президент» целой страны начинает свои бесталанные пляски и потряхивания, после чего в режиме нон-стоп поглощает за столом еду и спиртное. Это, повторюсь, по заверениям очевидцев.
Наверное, в глубине души Серж понимает, что лучше молчать, ведь для некоторых тем самым можно сойти за умного. Поэтому он и выбрал вариант с танцами.