Շ. Քոչարյան. «Վահան Հովհաննիսյանի մասին հարցն ուղղեք Սերժ Սարգսյանին»
ՀՅԴ պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանին Գերմանիայում դեսպան նշանակելու հետ կապված թեմայով դեռևս նորություն չկա։ Համենայնդեպս, ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը դրանցից տեղյակ չէ։
Այդ մասին նա ասել է «7օր»–ի հարցին ի պատասխան՝ միաժամանակ տարօրինակ չհամարելով ագրեմանի հաստատման ընթացակարգի այսքան ձգձգումը։
–Ագրեմանները՝ որպես կանոն, այնպես չէ, որ շատ արագ են գալիս, այնպես որ, ես որևէ մեկնաբանություն չունեմ,–նշել է փոխարտգործնախարարը։
Թե ի՞նչ արժանիքների համար են հենց Վահան Հովհաննիսյանին առաջարկել դեսպանի պաշտոնը, Շ. Քոչարյանը հրաժարվել է մեկնաբանել.
–Նախ՝ դա նախագահն է որոշում, որովհետև դեսպանի նշանակումը նախագահի՛ մենաշնորհն է։ Այնպես որ, հարցը կարող եք ուղղել հանրապետության նախագահին։
«7օր»–ի թղթակիցը Շ. Քոչարյանից հետաքրքրվել է նաև՝ արդյոք իշխանություններին չի՞ կոմպլեքսավորում այն հանգամանքը, որ որոշ ժամանակ առաջ Վահան Հովհաննիսյանը պահանջում էր ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը։
–Ի՛նձ ոչ մի բան չի կոմլեքսավորում, և ընդհանրապես, մի բան է ներքին կյանքը, այլ բան՝ արտաքին հարաբերություններում հանդես գալը մեկ միասնական ճակատով։ Եվ մենք միշտ դրան պետք է ձգտենք,–պատասխանել է Շ. Քոչարյանը և շտապել հեռանալ։

Шаварш Кочарян: «Вопрос о Ваане Ованнисяне адресуйте Сержу Саргсяну»
Никаких новостей в связи с назначением депутата от АРФД Ваана Ованнисяна послом РА в Германии пока нет. По крайней мере, замминистра иностранных дел Шаваршу Кочаряну о них ничего не известно.
Об этом он сказал в беседе «7or», не посчитав при этом странным, что процесс утверждения агремана настолько затянулся.
«Агреманы, как правило, не заверяются так быстро. Так что, у меня нет никаких комментариев», - отметил замминистра.
Карапетян отказался также комментировать, за какие заслуги именно Ваану Ованнисяну предложили пост посла:
«Во-первых, это решает президент, так как назначение послов является его прерогативой. Так что, можете адресовать этот вопрос президенту страны».
Корреспондент «7or» поинтересовался также у Кочаряна, не комплексуют ли власти от того, что некоторое время назад Ваан Ованнисян требовал отставки главы МИД Эдварда Налбандяна.
«Меня ничего не комплексует, и, вообще, одно дело – внутриполитическая жизнь, а другое – выступление на внешнеполитической арене единым фронтом. Мы всегда должны стремиться к этому», - ответил Кочарян, поспешив удалиться.