Մ. Բրայզան վերահաստատել է 7 շրջաններն Ադրբեջանին վերադարձնելու հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Մեթյու Բրայզան, պատասխանելով NEWS.am-ի այն հարցին, թե ըստ մադրիդյան սկզբունքների՝ ո՞ր տարածքներն են վերադարձվելու Ադրբեջանին, ասել է.
-Ինչպես վերջերս նկատեց նախագահ Ալիևը ռուսական հեռուստատեսության եթերում, Հիմնարար սկզբունքները ենթադրում են Ղարաբաղը շրջապատող բոլոր 7 շրջանների վերադարձ Ադրբեջանի ենթակայության ներքո: Միաժամանակ, դրանցից 5-ը կամ 6-ը կվերադարձվեն անմիջապես, իսկ մեկը կամ երկուսը՝ ավելի ուշ: Այդ հետաձգումը նկատի է առնում ԼՂ-ում ապրող մարդկանց անվտանգության տարրերը:
Մ. Բրայզան նաև նշել է, որ հայկական զորքերը դուրս բերելուց հետո կմտցվեն միջազգային խաղաղապահ ուժեր.
-Զինված կոնտինգենտը պետք է ներկա լինի, որի նպատակն է ապահովել այդ 7 շրջաններում և Ղարաբաղում բնակվողների անվտանգությունը, մարդու իրավունքներն ու օրենքի տառի պահպանումը՝ անկախ նրանց ազգային պատկանելիությունից։

М. Брайза вновь подтвердил заявление о возврате Азербайджану 7 районов
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ, помощник заместителя госсекретаря США Метью Брайза, отвечая на вопрос NEWS.am, о том, «какие территории будут возвращены Азербайджану согласно Мадридским принципам?», сказал:
«Как недавно заметил президент Алиев в эфире российского телевидения, основные принципы подразумевают возврат под контроль Азербайджану всех 7 районов вокруг Нагорного Карабаха. Одновременно, 5 или 6 из них будут возвращены сразу, а один или два, позднее. Эта отсрочка учитывает элементы безопасности проживающих в Нагорном Карабахе людей.
М. Брайза также отметил, что после вывода армянских войск, будут введены международные миротворческие силы.
«Вооруженный контингент должен присутствовать, его целями будут  обеспечение безопасности проживающих в 7 районах и Карабахе, сохранение буквы законы и прав человека, независимо от их национальной принадлежности».