Ուկրաինական Մայդանը և Հայաստանի «արևմտամետները»
Եվրաինտեգրման տասնյակ հազարավոր կողմնակիցները Ուկրաինայի տարբեր քաղաքներում դուրս են եկել փողոց։ Կիևի Մայդանում Վիկտոր Յանուկովիչի ընդդիմադիրներն անժամկետ հանրահավաք են հայտարարել և պահանջում են նրա հրաժարականը։ Տեղի են ունեցել բախումներ ոստիկանության և ցուցարարների միջև։
Այն ընդդիմությունը, որն աջակցում էր Յանուկովիչին ԵՄ–ի հետ ասոցացման գնալու հարցում, հիմա կատաղի պայքար է սկսել նրա դեմ, քանզի Ուկրաինայի կառավարությունը որոշում կայացրեց կասեցնել ասոցացման համաձայնագրին միանալու գործընթացը և խորացնել տնտեսական ինտեգրումն ԱՊՀ տարածքի ու հատկապես ՌԴ–ի հետ։
Հարկ է արձանագրել, որ Ուկրաինայում եվրաինտեգրման կողմնակիցներն իրենց պահեցին շատ սկզբունքային. աջակցում էին Յանուկովիչին, երբ նա ասոցացման էր գնում ԵՄ–ի հետ, և պայքարում են նրա դեմ, երբ որոշում կայացվեց ասոցացման գործընթացը կասեցնելու մասին։
Դե հիմա եկեք տեսնենք, թե ինչպես են իրենց պահում թունդ եվրոպամետ ներկայացող հայաստանյան «ընդդիմադիրները»։
Մինչև սեպտեմբերի 3-ը մեր տնաբույծ «արևմտամետները» սատարում էին Սերժ Սարգսյանին ու պայքարում ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ՝ իրենց քայլերը հիմնավորելով «Սերժը վատն է, բայց նա չարյաց փոքրագույնն է, քանզի մեզ տանում է դեպի լուսավոր Եվրոպա, իսկ ահա ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը ռուսամետ են, և, հետևաբար, մենք պայքարում ենք այդ ուժերի դեմ ու աջակցում ենք ոչ թե Սերժին, այլ նրա արևմտամետ կուրսը» կոդով։
ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումից հրաժարվելու և Մաքսային միություն մտնելու սերժսարգսյանական որոշումից հետո թվում էր, թե հայաստանյան «արևմտամետները» պետք է լցվեին փողոցները ու պահանջեին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը կամ էլ հանրության աչքին չերևային, բայց տեղի ունեցավ սպասելին. «արևմտամետները» շարունակում են աջակցել Սերժ Սարգսյանին և պայքարել ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ։
«Արևմտամետները» գոնե մի հինգ հոգով փողոց դուրս չեկան նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Սերժ Սարգսյանը Զորի Գայկովիչի միջոցով իր հավատարմությունը հայտնեց Գյուլիստանի պայմանագրին։
Ասել է թե՝ հայաստանյան «արևմտամետները» սկզբունքային են միայն մեկ հարցում՝ Սերժ Սարգսյանին ծառայելու։ Մնացած դեպքերում նրանք ճկուն են, ինչպես ռեզինը։
Սեփական քայլերի «դհոլային» բնույթն արդարացնելու համար «արևմտամետները» մի դեմագոգիկ բացատրություն են հիմա ներկայացնում, թե, իբր, Սերժ Սարգսյանի դեմ չեն պայքարում, քանզի նրան հեռացնելուց հետո իշխանության կարող են գալ ավելի ռուսամետ ուժեր։ Բայց, ախր, Գյուլիստանի պայմանագրին հավատարմության երդում տալով՝ Սերժ Սարգսյանը լվացել է անգամ ամենապաթոլոգիկ ռուսամետների գլուխները՝ գուբերնատոր դառնալու հայտ ներկայացնելով։ Ինչի՞ մասին է խոսքը։ Ինչո՞ւ եք ձեզ էշի տեղ դրել, ա՛յ «արևմտամետներ»։ Թե՞ ձեզ թվում է, որ այնքան «շուստրի» եք, որ գեղամյանությանը կարողանալու եք «գաղափարական» փաթեթավորում տալ և պլստալ։
Եվ այսպես, Ուկրաինայի ու Հայաստանի տարբերությունն այն է, որ ԵՄ–ի հետ ասոցացման գնալու կողմնակից ընդդիմադիր գործիչներն այնտեղ սեփականաշնորհված չեն Յանուկովիչի կողմից, իսկ ահա Հայաստանում Սերժ Սարգսյանը հաճախորդացրել է բոլոր մաստի դավիթշահնազարյաններին, արամզավենիչներին, «քաղաքացիականներին», «վճռականներին» ու «արևմտամետ» լրատվամիջոցներին («Lragir.am», «1in.am» և այլն)։
Շանթ Հարությունյանն իր հեղափոխությամբ պարզապես «փչացրեց» հայաստանյան «արևմտամետներին»՝ ցույց տալով, որ դրանք բոլորը սերժամետներ են։
Ուկրաինայում տեղի ունեցող գործընթացներն էլ են «փչացնում» հայաստանյան «արևմտամետներին»։ Այնպես որ, Պուտինը կարող է հանգիստ գալ Հայաստան։ Նրա դեմ ցույցի պատրաստվող 12 հոգուց առնվազն 7–ը պետպատվերի շրջանակներում է պահանջում ՌԴ նախագահի հրաժարականը։ Բա հո Սերժի հրաժարականը չէ՞ին պահանջելու։

Украинский Майдан и армянские «прозападники»
На Украине десятки тысяч сторонников евроинтеграции вышли на улицы различных городов страны. Противники Виктора Януковича объявили о проведении на киевском Майдане бессрочной акции протеста, а между демонстрантами и полицейскими произошли столкновения.
Та оппозиция, которая стояла рядом с Януковичем в вопросе ассоциации с ЕС, сейчас ведет с ним яростную борьбу, поскольку правительство Украины приняло решение о приостановке подготовки ассоциации с ЕС и углублении экономической интеграции со странами СНГ, в частности, с Россией.
Стоит отметить, что сторонники евроинтеграции на Украине повели себя довольно принципиально: они поддерживали Януковича, когда он ассоциировался с ЕС, и борются с ним после принятия решения о приостановке ассоциации.
Теперь давайте посмотрим, как себя ведут позиционирующие яро прозападными армянские «оппозиционеры».
До 3 сентября наши доморощенные «прозападники» поддерживали Сержа Саргсяна и боролись с ППА и АНК, обосновывая это тем, что «Серж плохой, но он – меньшее из зол, так как ведет нас в светлую Европу, а ППА и АНК – пророссийские силы, следовательно, бороться нужно с этими силами, а поддержка оказывается не Сержу, а его прозападному курсу».
После отказа от парафирования Соглашения об ассоциации с ЕС и саргсяновского решения о вступлении в Таможеммый союз казалось, что наши «прозападники» должны были высыпать на улицы и потребовать отставки Сержа Саргсяна или хотя бы не показываться на публике, но произошло то, что и ожидалось – «прозападники» продолжили поддерживать Сержа Саргсяна и бороться с ППА и АНК.
Ни одного «прозападника» не вышло на улицу даже после того, когда Серж Саргсян устами Зори Гайковича выразил свою преданность Гюлистанскому договору.
То есть, армянские «прозападники» принципиальны лишь в одном – в служении Сержу Саргсяну. В остальных случаях они гибки словно резина.
Для оправдания собственных шагов «барабанного» характера «прозападники» придумали очередное демагогичное оправдание. Заявляется, будто они не борются с Сержем Саргсяном потому, что после его отстранения к власти могут придти еще более пророссийские силы. Однако при этом они забывают, что, поклявшись в преданности Гюлистанскому договору и подав заявку на назначение губернатором, Серж Саргсян отрезвил даже патологически пророссийских. Почему же вы, уважаемые «прозпадники», продолжаете ставить себя в идиотское положение? Или вам кажется, что вы настолько шустры, сможете обернуть свое гегамянство в «идеолгическую» обертку и ускользнете?
Итак, отличие Украины от Армении в том, что тамошние оппозиционные деятели, выступающие за ассоциацию с ЕС, не приватизированы Януковичем, а у нас Сержу Саргсяну удалось клиентизировать всех давидшахназарянов, арамзавенычей, «гражданственников» и «прозападно ориентированные» СМИ («Lragir.am», «1in.am» и др.).
Своей «революцией» Шант Арутюнян попросту «испортил» действующих в нашей стране «прозападников», показав, что все они не более чем просержевцы.
«Портят» наших «прозападников» и происходящие на Украине процессы. Так что, Путин может спокойно приезжать в Армению. Из 12 готовящихся к демонстрации против него людей требовать его отставки в рамках госзаказа будут, как минимум, семеро. Ну не будут же они требовать отставки Сержа?