Ղրղզստանի նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևի եղբայրը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևի եղբայրը՝ Ժանըշ Բակիևը, հեռակա կարգով դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։ Այս մասին տեղեկացնում է «ИТАР-ТАСС»–ը։
Բակիևի եղբայրը մեղադրվում է 2005–ին կողոպուտի կազմակերպման և Ջալալաբադում Ղրղզստանի ազգային բանկից 22 մլն սոմ (կես մլն դոլար) հափշտակելու համար։ Բացի դրանից, նրան 2010–ին մեղադրանք էր առաջադրվել զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և ապօրինի զինված խմբավորումներ ստեղծելու համար։
Նշենք, որ Ղրղզստանում իշխանափոխությունից հետո նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևն ընտանիքի, այդ թվում՝ եղբոր հետ, լքել է երկիրը։

Брат бывшего президента Киргизии заочно приговорен к пожизненному заключению
Брат бывшего президента Киргизии Курманбека Бакиева — Жаныбек Бакиев — заочно приговорен к пожизненному лишению свободы, сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на заявление Генеральной прокуратуры Киргизии.
Брат Бакиева обвинялся в организации грабежа и похищении денежных средств в сумме 22 миллионов сомов (около полумиллиона долларов), совершенном в марте 2005 года из Джалал-Абадского областного управления Национального банка Киргизии. Кроме этого, Жаныбеку Бакиеву было заочно предъявлено обвинение в создании незаконных вооруженных формирований, организации массовых беспорядков и «самовольном присвоении власти должностного лица» в апреле 2010 года.