Եվրախորհրդարանի նախագահը հիասթափվել է Հայաստանից և Ուկրաինայից
Անընդունելի է ՌԴ–ի ճնշումը «Արևելյան գործընկերության» երկրների վրա։ Այս մասին Վիլնյուսում ընթացող «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովի շրջանակներում հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը։
Նա ողջունել է ԵՄ ասոցացման համաձայնագրին միացող Մոլդովային և Վրաստանին՝ միաժանակ մեծ հիասթափություն և ցավ հայտնելով Հայաստանի ու Ուկրաինայի դիրքորոշման կապակցությամբ։
«Ցավում եմ, որ այս որոշումները կայացվել են արտաքին ճնշման ներքո: Պետք է Ռուսաստանին հստակ ասենք՝ անընդունելի են «Արևելյան գործընկերության» երկրների վրա տնտեսական և քաղաքական ճնշումները»,-ընդգծել է Շուլցը:

Председатель Европарламента разочарован решением Армении и Украины
Давление России на страны «Восточного партнерства» неприемлемо. Об этом в ходе саммита в Вильнюсе заявил председатель Европарламента Мартин Шульц.
Он поздравил Молдавию и Грузию в связи с присоединением к Соглашению об ассоциации ЕС и выразил глубокое разочарование решением Украины и Армении.
Шульц добавил, что чувство разочарования усиливает то, что от сближения с ЕС отказались из-за внешнего давления: «Мы должны четко и громко заявить, что экономическое и политическое давление России в отношении наших восточных партнеров неприемлемо».