Հարցազրույց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանի հետ
-Դեռևս ամիսներ առաջ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավաստիացնում էր, թե կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը հնարավորություն կտա տնտեսության մեջ խուսափել անցանկալի երևույթներից։ Առաջին 6 ամսվա արդյունքներով Հայաստանում ՀՆԱ-ի անկումը կազմել է 16,3%։ Արդյոք դա չի՞ նշանակում, թե կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրն արդեն իսկ ձախոխվել է։
-Իրականում հիմա դժվար է դրա մասին դատողություններ անել, քանի որ հակաճգնաճամային այդ միջոցառումները, որքանով ես տեղյակ եմ, դեռևս իրագործման փուլում են։ Ժամանակը ցույց կտա, թե դրանք որքանով կարող են արդյունավետ լինել։ Միանգամից ասեմ, որ այդքան էլ հեշտ չէ, և չի կարելի միանշանակ գնահատականներ տալ հակաճգնաժամային ծրագրին, որովհետև այսօր ունենք օրեցօր փոփոխվող իրավիճակ, որը խիստ տարբերվում է կայուն տնտեսություն ունեցող պետություններից։
-2008թ. վերջին վարչապետը հայտարարեց, թե միջազգային ճգնաժամը էապես չի անդրադառնա Հայաստանի տնտեսության վրա։ Ավելին, նա հավաստիացնում էր, թե ճգնաճամից մենք նույնիսկ կարող ենք օգուտներ քաղել։ Այսօր արդեն Տիգրան Սարգսյանը տնտեսական աննախադեպ անկումը պայմանավորում է միմիայն միջազգային ճգնաժամով։ Ըստ Ձեզ՝ սա ինչի՞ մասին է խոսում։
-Դա երկու բանի մասին է խոսում։ Առաջին՝ խորապես վերլուծված չէր ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին տնտեսկան վիճակը։ Երկրորդ՝ սա խոսում է փոփոխվող պայմանների մասին, որոնք տեղիք են տալիս խորհելու, մտահոգվելու, գտնելու իրական պատճառները։ Թեև պետք է ասեմ, որ հակված չեմ մտածելու, թե իրավիճակի խոր ախտաճանաչում կատարվել է։
-Այդ դեպքում ինչպե՞ս կարող է արդյունավետ լինել հակաճգնաժամային ծրագիրը, երբ իրավիճակի խորքային վերլուծություն չի կատարվել։ Նման ձևով շարունակվելու դեպքում ինչի՞ դա կարող է հանգեցնել։
-Որքա՞ն կարող է առկա իրավիճակը շարունակվել. այնքան, քանի դեռ մենք չենք սկսել առաջին քայլից։ Ես դարձյալ ուզում եմ կրկնել, որ չեմ կարծում, թե հիվանդությունը անհրաժեշտ խորությամբ հասկանալու և գնահատելու ախտաճանաչում է եղել։ Եվ դա պետք է արվի պրոֆեսիոնալ բարձր մակարդակով։ Պետք է հասկանալ և՛ արտաքին, և՛ տեղական տնտեսական միտումները։ Իհարկե, կան մարդիկ, այդ թվում և կառավարության ղեկավարը, ովքեր քաջատեղյակ են համաշխարհային և Հայաստանի տնտեսության միտումներին և շատ լավ պատկերացնում են, թե այս ընթացքում ինչ զարգացումներ եղան։ Սակայն ես ձեռնպահ կմայի ասել, թե միայն միջազգային ճգնաժամն է Հայաստանի տնտեսական ձախողումների պատճառը։ Կարծում եմ, որ այստեղ ախտաճանաչումից հետո պետք է հստակ գնահատել սեփական կարողությունները։ Պետք է ասել, որ ոչ միայն Հայաստանի, այլև շատ այլ երկրների համար ճգնաժամը ոչ միայն աղետ է, այլև շանս։ Ես ևս այն կարծիքին եմ, որ անբարենպաստ վիճակից նույնպես կարելի է օգուտներ քաղել։
-Ո՞րն է այդ շանսը։
-Ժամանակին մենք անգամ չէինք կարող հավակնել կամ մտածել, որ կարելի է բարձր տեխնոլոգիաներ, սարքավորումներ ներկրել մրցակից երկրներից և ընկերություններից։ Իսկ այսօր սնանկացած ընկերությունները պարզապես ուզում են ազատվել իրենց այդ գույքից, որպեսզի օր առաջ փրկեն սեփական կաշին։ Միայն այս փոքր մանրուքը կարող է լուրջ օգուտներ բերել։ Եվ մենք պետք է արտոնություններ տանք ոչ միայն 1 մլն-ի չափով սարքավորումներ ներկրողներին, այլև բոլորին։ Դրանով և՛ կբարձրանա մրցունակությունը, և՛ մակրոտնտեսական էֆեկտը զգալի կլինի՝ անդրադառնալով Հայաստանի ամբողջ տնտեսության վրա։ Այդ դեպքում մենք կկարողանանք ճեղքում արձանագրել։
-Իհարկե, դա շատ լավ կլինի։ Սակայն սնանկանում են ոչ միայն ընկերությունները, այլև պետությունները։ Հայաստանն այսօր իրար հետևից դրսից վարկեր է բերում՝ լուծելու առաջնային նշանակության ներքին խնդիրները։ Որքանո՞վ կարող է մեզ սպառնալ սնանկ պետության կարգավիճակը։
-Ես բավական նորմալ եմ գնահատում դրսից գումարներ ներգրավելը, որովհետև Հայաստանի հետ համադրելի ցանկացած երկիր կարիք ունի դրսից միջոցներ ներգրավելու։ Մենք պարզապես չունենք այդ հնարավորությունը։ Սակայն սա հարցի միայն մի կողմն է։ Այսինքն, այստեղ ես սպառնալիք չեմ տեսնում։ Սպառնալիք տեսնում եմ այդ գումարների արդյունավետ օգտագործման հարցում. որքանո՞վ արդյունավետ կծախսվեն այդ միջոցները, որքանո՞վ թափանցիկ կլինեն կայացվող որոշումները, որքանո՞վ հիմնավոր կլինի որոշումը, թե որ ընկերություններին են տրամադրվելու այդ ռեսուրսները։ Եվ, վերջապես, կարևորագույն մեկ խնդիր. բանկերը, որոնց ճգնաժամի պայմաններում գերշահույթ ստանալու համար համեմատում են ճարպոտ կատուների հետ, ոչ մի առնչություն չունեն ստեղծված անբարենպաստ իրավիճակի հետ։ Նրանք շարունակում են շահույթներ ստանալ։ Այդ միտումը պետք է զսպվի։ Բանկերը պետք է գործեն որպես պետության գործակալներ, քանի որ նրանց գումարներ արդեն տալիս է պետությունը։ Այստեղ շատ մեծ կարևորություն կա, որը, ցավոք սրտի, այսօր կառավարությունն անտեսում է։
Թաթուլ Մանասերյան.

Интервью с доктором экономических наук, профессором Татулом Манасеряном
- Еще месяцы назад премьер-министр Тигран Саркисян заверял, что антикризисная программа правительства даст возможность избежать в экономике нежелаемых явлений. В результате первых шести месяцев спад ВВП в Армении составил 16,3%. Не означает ли это, что антикризисная программа правительства уже провалена?
- На самом деле сейчас трудно делать об этом рассуждения, поскольку эти антикризисные мероприятия, насколько я знаю, пока находятся на стадии реализации. Время покажет, насколько они могут быть эффективными. Сразу скажу, что не так уж и просто и нельзя однозначно давать оценки антикризисной программе, поскольку сегодня имеем изо дня в день меняющуюся ситуацию, которая крайне отличается от государств, имеющих стабильную экономику.
- В конце 2008 года премьер-министр объявил, что международный кризис существенно не повлияет на экономику Армении. Более того, он заверил, что от кризиса мы даже можем извлечь выгоды. Сегодня уже Тигран Саркисян беспрецедентный экономический спад обуславливает лишь международным кризисом. На Ваш взгляд, о чем этом говорит?
- Это говорит о двух вещах. Первое, глубоко не проанализирована, как внутренняя, так и внешняя экономическая ситуация. Второе, это говорит о меняющихся условиях, которые дают повод поразмыслить, позаботиться, найти реальные причины. Хотя должен сказать, что не склонен думать, что глубокая диагностика ситуации была сделана.
- В таком случае, как может быть эффективной антикризисная программа, когда глубинный анализ ситуации не был сделан? При подобном продолжении к чему это может привести?
- Сколько нынешняя ситуация может продолжаться? Столько, пока мы не начали с первого шага. Я вновь хочу повторить, что не считаю, что для понимания и оценки болезни с необходимой глубиной была проделана диагностика. И это должно делаться на профессионально высоком уровне. Надо понимать и внешние, и местные экономические тенденции. Конечно, есть люди, в том числе и руководитель правительства, которые хорошо знакомы с тенденциями мировой и армянской экономик и очень хорошо представляют, какие развития были за это время. Однако я воздержусь сказать, что лишь международный кризис является причиной экономических провалов в Армении. Думаю, что здесь после диагностики нужно четко оценить собственные возможности. Надо сказать, что не только для Армении, но и для многих других стран кризис не только катастрофа, но и шанс. Я также придерживаюсь того мнения, что из неблагоприятной ситуации можно также извлечь выгоды.
- Каков этот шанс?
- В свое время мы не могли даже претендовать или думать, что можно высокие технологии, оборудование ввозить из конкурирующих стран и компаний. А сегодня обанкротившиеся компании просто хотят освободиться от своего этого имущества, чтобы как можно быстрее спасти свою шкуру. Только лишь эта маленькая деталь может принести серьезные выгоды. И мы должны дать привилегии не только импортерам оборудования на сумму в 1 млн. долларов, но и всем. Тем самым повысится и конкурентоспособность и значительным будет макроэкономический эффект, воздействуя на всю экономику Армении. В этом случае мы сможем зафиксировать прорыв.
- Конечно, это будет очень хорошо. Однако банкротство терпят не только компании, но и другие государства. Армения сегодня друг за другом из-за рубежа приносит кредиты для решения внутренних проблем первостепенной важности. Насколько нас может угрожать статус обанкротившегося государства?
- Я достаточно нормально оцениваю привлечение сумм извне, поскольку любое государство, сравнимое с Арменией, нуждается в привлечении сумм извне. Мы просто не имеем этой возможности. Однако это лишь одна сторона вопроса. То есть, здесь я не вижу угрозы. Угрозу я вижу в вопросе эффективного использования этих сумм, насколько эффективно будут потрачены эти средства, насколько прозрачны будут принятые решения, насколько обосновано будет решение какой организации предоставить эти ресурсы. И наконец, важнейшая одна задача - банки, которых из-за получения сверхприбылей в условиях кризиса называют жирными котами, никакого отношения не имеют к создавшейся неблагоприятной ситуации. Они продолжают получать прибыли. Эта тенденция должна быть сдержана. Банки должны действовать как агенты государства, поскольку им суммы уже выдает государство. Здесь есть очень большая важность, которую, к сожалению, сегодня правительство игнорирует.
Татул Манасерян