Յանուկովիչ և Սարգսյան. նմանություններ և տարբերություններ
1. Յանուկովիչի ու Սարգսյանի գլխավոր տարբերությունն այն է, որ առաջինը ռեալ ձայներ ունի Ուկրաինայում (այդ երկրի արևելյան հատվածն ամբողջությամբ սատարում է նրան), իսկ ահա Սարգսյանը հանրային հենարան չունի և նախագահի աթոռին է բազմել բացառապես ընտրակեղծիքների օգնությամբ։ Ուկրաինայում էլ են եղել կեղծիքներ, բայց, Հայաստանի համեմատ, մասշտաբների ահռելի տարբերություն կա։
2. Ուկրաինայի նախագահ Յանուկովիչը ԵՄ–ի հետ բանակցությունները վարում էր բաց։ Ասոցացման համաձայնագրի տեքստը հասանելի էր բոլորին։ Հստակ էր նաև Ուկրաինայի պահանջները ԵՄ–ից։
Սերժ Սարգսյանի մոտ հակառակ պատկերն էր։ Եվրաասոցացումը գովերգում էին տարբեր տրամաչափի պաշտոնյաները և Բաղրամյան 26–ին կցված խաժամուժը, սակայն նրանք հրաժարվում էին բացել փակագծերը և հանրությանը ներկայացնել այն փաստաթուղը, որը պատրաստվում էին նախաստորագրել։
3. Յանուկովիչը Կրեմլի ճնշման տակ հրաժարվեց ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից և հրապարակավ դիմեց Ուկրաինայի ժողովրդին՝ նշելով այն պատճառները, որոնք ստիպեցին իրեն հրաժարվել Վիլնյուսում ԵՄ–ի հետ թուղթ ստորագրելուց։ Ընդ որում, Յանուկովիչը հստակ փաստարկներ ներկայացրեց, թե ինչ տնտեսական հետևանքներից խուսափելու համար է կայացրել այդպիսի որոշում, և չթաքցրեց, որ Մոսկվայից եղել են ճնշումներ։
Մինչդեռ Սերժ Սարգսյանը «գիշերային» որոշում կայացրեց ու մինչև օրս որևէ բացատրություն չտվեց հանրությանը՝ չմոռանալով անընդհատ կրկնել, որ ճնշումներ չեն եղել։
Փաստորեն, ինչպես ասոցացման գործընթացն էր փակ ու գաղտնի, այնպես էլ այդ ասոցացումից հրաժարվելը եղավ։
4. Յանուկովիչը հրաժարվեց ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելուց, բայց չհայտարարեց, որ 180 աստիճան շրջադարձ է կատարում և մտնում Մաքսային միություն։
Սերժ Սարգսյանը, ռուսների զարմացած հայացքների ներքո, նետվեց Կրեմլի գիրկն ու մտավ ՄՄ։ Մոսկվան էլ, տեսնելով Սարգսյանի ստրկամտությունը, «դաբիվատ» է անում նրան «պո պոլնոյ պռագռամմե»։ Արդյունքում տուժում է Հայաստանը, և վատանում են հայ–ռուսական ռազմաքաղաքական հարաբերությունները։ Դրա մեղավորը բացառապես Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունն» է և «արևմտամետությունը»։
5. Յանուկովիչն, Ուկրաինայի շահերից ելնելով, Ռուսաստանի հետ հազար ու մի պայմանավորվածության է եկել ու շարունակում է այդ քաղաքականությունը (գազի գին, ուկրաինական ապրանքների համար մուտք ՌԴ շուկա և այլն)։ Ընդ որում, նույնանման բանակցություններ է նա վարում ԵՄ–ի հետ։ Ասել է թե՝ Ուկրաինայի շահն է դրվում որոշման կայացման հիմքում։
Սարգսյանը ՄՄ մտավ գլխիկոր և առանց նախապայմանների։ Այդ գիծը շարունակվում է։ Սարգսյանը հիմա, Զորի Գայկովիչի ձեռքը բռնած, հասել է մինչև Գյուլիստան ու փորձում է ամեն կերպ քծնել Պուտինին՝ փորձելով բացառապես անձնական խնդիրներ լուծել։
Սրանք էին այն հիմնական տարբերությունները, որոնք թույլ են տալիս Յանուկովիչին ու Սարգսյանին մի արշինով չչափել։
Ինչ վերաբերում է Յանուկովիչի ու Սարգսյանի նմանություններին, ապա երկուսն էլ արևմտյան (համամարդկային) արժեքների կրող չեն և ԵՄ–ի հետ սիլի–բիլի էին անում սեփական իշխանության պահպանման ու երկարաձգման համար։ Պարզապես Յանուկովիչը ձգտում էր անձնականը համադրել պետական շահի հետ, իսկ ահա Սարգսյանի անձնական շահը խոր հակասության մեջ է մտնել հանրային ու պետական շահի հետ։
Մի հետաքրքիր դետալ. Արևմուտքը մինչև վերջ երաշխիք չտվեց Յանուկովիչին իշխանության պահպանման հարցում և պնդեց Տիմոշենկոյի ազատ արձակման հարցը, իսկ ահա Սարգսյանին Արևմուտքն ամեն կերպ աջակցեց և գործնականում նրա հետ միասին տոկոս «խփեց» Հայաստանում։ Եվ կշարունակեր աջակցել մինչև Ղարաբաղի հարցերը լուծելը և ՌԴ–ն շրջանցող ադրբեջանական ու միջինասիական գազի այլընտրանքային խողովակաշարը գործի դնելը, որից հետո նոր «կքցեր» ՀՀԿ ղեկավարին։
Կարող ենք ասել, որ Արևմուտք–Արևելյան գործընկերության երկրներ շփումներն ընթացել են փոխադարձ սրիկայության պայմաններում։ Արդյունքները տեսանելի են։

Янукович и Саргсян: сходства и отличия
1. Главное отличие заключается в том, что Янукович обладает на Украине реальными голосами избирателей (его поддерживает практически вся восточная часть страны), а у Саргсяна нет общественной опоры, и занял он президентское кресло исключительно благодаря фальсификации выборов. Правда, фальсификации были и на Украине, но не в таких огромных, как у нас, масштабах.
2. Президент Украины вел переговоры с ЕС открыто. Текст Соглашения об ассоциации был доступен всем. Четкими были также требования Киева к Брюсселю.
В случае с Сержем Саргсяном наблюдалось прямо противоположное. Евроассоциацию приветствовали чиновники различного калибра и закрепленная за президентским дворцом шушера, однако они отказывались раскрывать скобки и предоставлять обществу те документы, которые готовились парафировать.
3. Под давлением Кремля Янукович отказался от подписания Соглашения об ассоциации с ЕС и публично обратился к украинскому народу, чтобы рассказать о причинах, заставивших его воздержаться от подписания документов в Вильнюсе. При этом Янукович представил довольно четкие аргументы в пользу того, какие экономические последствия могло бы иметь подписание Соглашения, и не скрыл, что было давление со стороны Москвы.
Что касается Сержа Саргсяна, то он принял «ночное» решение и до сих пор не дал обществу каких-либо объяснений, но не забывает постоянно напоминать, что на него оказывалось давление.
Фактически, отказ от ассоциации был столь же закрытым и тайным, сколько и сам процесс подготовки к ней.
4. Янукович отказался от подписания Соглашения об ассоциации с ЕС, но не заявил, что совершает разворот на 180 градусов и вступает в Таможенный союз.
Серж Саргсян же под удивленные взгляды русских ринулся в объятия Кремля и заявил о вступлении в ТС. А в Москве, видя всё раболепие Саргсяна, решили добить его по полной программе. Как результат, страдает Армения и портятся военно-политические отношения РА и России. Виноваты же в этом исключительно «инициативность» и «прозападность» Сержа Саргсяна.
5. Янукович, исходя из интересов Украины, добился с Россией множества договоренностей, и продолжает эту политику (цена на газ, условия ввоза украинских товаров на российские рынки и др.). Примечательно, что аналогичные переговоры он вел и с Евросоюзом. То есть, в основе принятия решения лежали интересы Украины.
Саргсян же ринулся в Таможенный союз стремглав и без каких-либо предварительных условий. Продолжается эта линия и сейчас. Под ручку с Зори Гайковичем Саргсян добрался даже до Гюлистана, и сейчас пытается всячески угодить Путину, чтобы решить исключительно личные вопросы.
Таковы основные отличия, которые не позволяют мерить Януковича и Саргсяна одним аршином.
Что касается сходств Януковича и Саргсяна, то их обоих нельзя причислить к носителям западных (общечеловеческих) ценностей, а заигрывания с ЕС они вели исключительно в целях сохранения и продления своей власти. Просто Янукович пытался соотносить личные интересы с государственными, а личные интересы Саргсяна находятся в глубоком противоречии с государственными.
Одна примечательная деталь: Запад до последнего не давал Януковичу гарантий в вопросе сохранения его власти и требовал освобождения Юлии Тимошенко, а Саргсяна тот же Запад всячески поддерживал, фактически вместе с ним «набрав» необходимые ему проценты. Эта поддержка продолжится до тех пор, пока не будет решен Карабахский вопрос и не будет введен в эксплуатацию альтернативный российскому газопровод с азербайджанскими и среднеазиатскими энергоносителями. После этого руководителя РПА можно будет попросту «кинуть».
Можно сказать, что двусторонние переговоры между Западом и странами «Восточного партнерства» проходили в условиях взаимного паскудства. Результаты налицо.