Այսօր ԱԻՆ–ը տեղեկություն էր ստացել, որ նախագահական նստավայրի դիմաց՝ Մետրոպոլիտենի կայարանում, պայթուցիկ սարք է տեղադրված: Տեղանքի զննման արդյունքում պայթուցիկ սարք չի հայտնաբերվել: Պարզվել է, որ ահազանգը կեղծ է եղել:
Փրկարարները իզուր էլ ժամանակ են վատնել ռումբ փնտրելով։ Ահազանգողը այլ բան է նկատի ունեցել։
Հավանաբար, նա Վիկտոր Դալլաքյանին կամ մեկ ուրիշի է տեսել տարածքում ու ահազանգել։ ԱԻՆ–ում էլ խառնված՝ մոռացել են, որ նախագահական նստավայրը Սերժ Սարգսյանի թեթև ձեռքով վաղուց «ականապատ» է։ Այն լցված է անարգել ելումուտ անող «ականներով»։
Հիմա ամեն անգամ, ասենք, Վիկտոր Դալլաքյանին Բաղրամյան 26-ում տեսնելիս հո չե՞ք ահազանգելու, թե ական է տեղադրված։ Առավել ևս, որ նման «ռումբերը» վաղուց արդեն պայթած են։
Քաղաքական-հասարակական կյանքում ականներն ամենուր են։ Դրանց վնասազերծելու համար միայն ահազանգելը բավարար չէ. այլ քայլեր են հարկավոր։ Ժամանակն էլ սեղմում է, որ սպասես, թե երբ են դրանք իրենք իրենցով պայթելու կամ պայթեցվելու։
Եվ ամենակարևորը. պետք է գլխավոր «ականն» ականազերծել Բաղրամյան 26–ից։ Բայց դա արդեն ԱԻՆ–ի գործը չէ։ Դա ՀՀ քաղաքացիները պետք է անեն։

Сигнал не был ложным
Сегодня в МЧС поступил сигнал о том, что напротив президентской резиденции – на станции метро «Маршал Баграмян» – заложено взрывное устройство. В результате обследования территории ничего обнаружено не было. Выяснилось, что сигнал был ложным.
Зря спасатели тратили свое время в поисках взрывчатки. Звонивший имел в виду совсем другое.
По всей видимости, он заметил на данной территории Виктора Даллакяна или кого-то другого, поэтому и позвонил. В МЧС же в суматохе забыли, что резиденция президента с легкой руки Сержа Саргсяна уже давно «заминирована». Она попросту кишит снующими здесь «минами».
Не будет же вы каждый раз при виде Виктора Даллакяна на Баграмяна 26 звонить в МЧС, тем более, что подобные ему «мины» уже давно подорваны?
В общественно-политической жизни «мины» повсюду. Для их обезвреживания недостаточно простых звонков – нужны совсем другие меры. Времени же на то, чтобы ждать их самоподрыва или обезвреживания, попросту нет.
И самое важное: нужно снять главную заложенную на Баграмяна 26 «мину». Однако это уже задача не МЧС. Этим должны заняться граждане РА.