Հունվարին տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հերթական հանդիպումը
ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Հայաստան, Ադրբեջան և Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցի արդյունքներով հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի դեսպան Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիայի դեսպան Ժակ Ֆորը և ԱՄՆ-ի դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը դեկտեմբերի 15-19-ին այցելել են տարածաշրջան՝ քննարկելու համար Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին իրադարձությունները»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության՝ համանախագահները դեկտեմբերի 15-ին Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, իսկ դեկտեմբերի 16-ին Երևանում հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սարգսյանի հետ: Այնուհետև ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման միջնորդները մեկնել են Արցախ և դեկտեմբերի 17-ին հանդիպել են տեղի իշխանությունների հետ: Նախագահներն ու համանախագահները քննարկել են նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի հանդիպման և դրան հաջորդած դեկտեմբերի 4-5-ին Կիևում տեղի ունեցած նրանց արտգործնախարարների հանդիպումների արդյունքները: Նրանք վճռականություն են հայտնել 2014 թվականի հունվարին շարունակել առարկայական այդ բանակցությունները:
Համանախագահներն ընդգծել են, որ ոչ վաղ անցյալում շփման գծում գրանցված բռնության ակտերը խաթարում են խաղաղության հեռանկարները: Նրանք կոչ են արել զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են ուժեղացնել լարվածությունը և աշխատել բանակցային սեղանի շուրջ առաջընթաց գրանցելուն նպաստող մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ: «Համանախագահները մեկնելու են Շվեյցարիա՝ հունվարին խորհրդակցություններ անցկացնելու համար ԵԱՀԿ-ի նոր նախագահ-երկրի հետ, ապա պլանավորված է երկու արտգործնախարարների հանդիպումը՝ կապված հաջորդ գագաթաժողովի նախապատրաստման հետ»,-ասված է փաստաթղթում:

Встреча глав МИД Армении и Азербайджана состоится в январе 2014 года
Сопредседатели МГ ОБСЕ распространили заявление по итогам визита в Азербайджан, Армению и Нагорный Карабаха. В заявлении, частности, отмечается:
«Сопредседатели МГ ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Жак Фор (Франция), Джеймс Уорлик (США) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик посетили регион 15-19 декабря для обсуждения последних развитий в мирном урегулировании Карабахского конфликта.
Посредники встретились с президентами Азербайджана и Армении, а также с де-факто властями Нагорного Карабаха. В ходе встреч с президентами обсуждались итоги их встречи в Вене и встречи глав МИД двух стран в Киеве. Они выразили решительность продолжить переговоры в январе 2014 года.
Посредники отметили, что недавние акты насилия на границе вредят мирным перспективам. Они призвали стороны воздержаться от действий, которые могут увеличить напряжение, и работать над сохранением атмосферы для прогресса за столом переговоров.
Сопредседатели поедут в Швейцарию для проведения консультаций с новым Председателем ОБСЕ в январе 2014 года, далее планируется встреча двух министров иностранных дел для подготовки к следующему саммиту».