Ինչ է սպասվում Տիգրան Սարգսյանին
«Արևմտամետ» Տիգրան Սարգսյանը սեպտեմբերի 3–ից հետո դարձավ Մաքսային միության վկա։ Հիմա նա անսահմանորեն քծնում է ռուսներին։ Բայց դա չի օգնելու ավելի քան 300 հազ. ՀՀ քաղաքացու արտագաղթի գաղափարական հայր ու գործիք հանդիսացող վարչապետին։
Եթե Տիգրան Սարգսյանին, կամ, ինչպես սոցիալական ցանցերում է ընդունված նրան անվանել, Տիկոշենկոյին, թվում է, թե ռուսներին հաճոյանալով՝ կարողանալու է մարսել գազային «աֆյորան» ու խուսափել քրեական պատասխանատվությունից, ապա չարաչար սխալվում է։
Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Տիմոշենկոն էլ գաղտնի պայմանավորվածությունների էր եկել գազի թեմայով և հանուն սեփական իշխանության՝ մեքենայություններ իրականացրել։ Արդյունքը եղավ այն, որ նա հիմա ուղղիչ աշխատանքային գաղութում է։
Տիգրան Սարգսյանը պետք է լավ իմանա, որ պետության ու հասարակության դեմ արված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն այնպես, ինչպես երիտթուրքերի արածը վաղեմության ժամկետ չունի։
Ի դեպ, Տիգրանի արածները սառը պատերազմի մեջ գտնվող երկրի պարագայում ծանրացուցիչ հանգամանք պետք է համարել։
Հայցային վաղեմության ժամկետ չունեն նաև ՀՀ ոսկու պաշարների վաճառքը, օֆշորային խաբեությունը, դոլար–դրամ «լվացքը», Հայաստանի տնտեսությանը հասցված շեշտակի հարվածները (Հայաստանն, ըստ «Ֆորբս» ամսագրի, աշխարհի տասը վատագույն տնտեսություններից է համարվում), փոքր ու միջին բիզնեսի կոտորածը, բյուջետային «ատկատները», մտերիմների միջոցով շահած «տենդերները» և այլն, և այլն, և այլն։ Մի խոսքով, մեռելոցների մենեջմենթով զբաղվող Տիգրան Սարգսյանին չի փրկելու իր տերտերական առոգանությունը։ Ինքնախոստովանական ցուցմունքի համար էլ նա արդեն ուշացել է։
«Հայկական աշխարհի» ճարտարապետը Հայաստանում գործել է իբրև թուրքական դիվերսանտ։ Ընդ որում, դա արել է գիտակցված։ Թե ինչ նպատակով, արդեն էական չէ։ Ասել է թե՝ չի կարող մեղմացուցիչ հանգամանք դիտարկվել անմեղսունակության վարկածը։ Մարդը հետևողականորեն թուլացրեց «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակի մեջ գտնվող պետության տնտեսությունն ու հարցականի տակ դրեց մեր պաշտպանունակությունը։ Սա «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման ուղղակի հետևանք է։ Այնպես որ, «կներեք, չէի ուզում» տարբերակը չի անցնում։
Տ. Սարգսյանին, հետևաբար, պատիժ է հասնում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, ինչպես նաև «լեռների» օրենքով։ Ու դժվար է ասել, թե որն ավելի ծանր կնստի նրա վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգի՞րքը, թե «լեռների» օրենքը։
Հ.Գ.։ Վերջին տարիներին Հայաստանի արտաքին պարտքն ավելացել է մի քանի անգամ։ Տիգրան Սարգսյանի անձնական եկամուտների աճի ֆոնին, սա լրացուցիչ հոդված կարող է դիտարկվել։

Что ждет Тиграна Саркисяна?
«Прозападный» Тигран Саркисян после 3 сентября стал «свидетелем» Таможенного союза. Сейчас он занят весьма важным делом – заискивает перед Россией. Однако помочь идеологическому отцу и инструменту обеспечения эмиграции более чем 300 тыс. граждан РА это вряд ли сможет.
Если Тиграну Саркисяну или, как принято его называть в социальных сетях, Тикошенко кажется, что посредством заискивания ему удастся переварить «газовую» аферу и избежать уголовной ответственности, то он глубоко заблуждается.
Бывшая премьер-министр Украины Юлия Тимошенко тоже во имя сохранения своей власти пошла на тайные газовые соглашения и махинации. Как результат, она до сих пор пребывает в исправительно-трудовом лагере.
Тигран Саркисян должен осознать, что преступления против государства и общества не имеют срока давности.
Кстати, содеянное Тиграном в условиях находящейся в состоянии «холодной» войны страны нужно принять за отягчающее обстоятельство.
Не имеют также срока давности распродажа золота из Резервного фонда РА, оффшорная афера, игры на курсе доллара и драма, нанесенный экономике страны серьезный ущерб (согласно журналу «Форбс», экономика Армении по своему состоянию входит в десятку наихудших), «убой» малого и среднего бизнеса, бюджетные откаты, выигрываемые родственниками подставные тендеры и т.д., и т.п. Словом, занимающемуся менеджментом дней поминовения Тиграну Саркисяну не поможет даже его произношение священника, а для чистосердечного признания он уже опоздал.
Архитектор «Армянского мира» действовал подобно турецкому диверсанту. И важно то, что делалось это осознанно. Что касается его целей, то это уже не важно. Невменяемость не может рассматриваться в качестве смягчающего обстоятельства. Человек последовательно ослаблял экономику находящейся в состоянии «ни война, ни мир» страны и подрывал тем самым нашу обороноспособность. Это является прямым следствием политики построения «экономики одного олигарха». Так что, вариант «извините, не хотел» здесь не пройдет.
Следовательно, Тигран Саркисян подлежит наказанию по всей строгости законов РА и «закона гор». И трудно сказать, что на него сядет дороже – Уголовный кодекс или «закон гор».
P.S. Кроме вышесказанного отдельной статьей можно будет учесть и то, что за последние несколько лет внешний долг РА увеличился в несколько раз, однако личные доходы Тиграна Саркисяна при этом выросли.