Լիմա, Պանամա և Կուբա. Նալբանդյանի «կոկորդիլոսները»
Մինչ հայ ժողովուրդը 11–օրյա հարկադիր տոնակատարությունների մեջ էր, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը քրտնաջան աշխատում էր (օրինակ՝ Սերժ Սարգսյանին չհերիքեցին 11 ազատ օրերը, և նա որոշեց երկարացնել սեփական արձակուրդը)։
Փաստորեն, մարդիկ քափ ու քրտինքի մեջ մտած աշխատում են կամ էլ աշխատանքից հալումաշ լինում ու փոքրիկ արձակուրդ վերցնում, իսկ մենք՝ ապերախտներս, չենք գնահատում։ Ինչևէ։
Նալբանդյանը որոշել է ոչ թե կոկորդիլոսի մսի հետևից ընկնել (թեև, ո՞վ գիտե), այլ նախաձեռնողական քայլեր անել և հզոր ձեռքբերումներով սկսել տարին՝ զարգացնելով հայ–պանամայական, հայ–կուբայական և հայ–լիմայական կապերը՝ հունվարի 6–ից մեկնելով այդ երկրներ։
Դատելով այն պետությունների ցանկից, որտեղ այցելել է ու դեռ այցելելու է նախարարը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը նորանոր հաջողություններ է արձանագրելու, քանզի Պանամայի հետ Հայաստանի նախորդ իշխանությունների օրոք ոչինչ չէր ստացվում, չէր ստացվում նաև Լիմայի հետ լեզու գտնելը, բայց ահա «ֆուտբոլային» քաղաքականությանը փոխարինած «կոկորդիլոսային» քաղաքականությունն ամեն ինչ իր տեղը դրեց։ Վերադառնալուն պես արժե ևս մեկ անգամ քաշքշել Նալբանդյանի թշիկներն այդ առիթով։
Նալբանդյանին վստահաբար կարելի է Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ ամենաթափառաշրջիկ պաշտոնյայի կոչումը տալ։ Բաղրամյան 26–ի ձեռքում «մեխի գլուխ» աշխատելու դիմաց նրան թույլատրված է շրջագայել աշխարհով մեկ։ Բնականաբար, պետության հաշվին։
Ի դեպ, Նալբանդյանի «կայֆերը» շատ խորհրդանշական են։ Դրանք ցույց են տալիս «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականության բուն էությունը։ Մնում է միայն հուսալ, որ Կուբայում, Պանամայում ու հատկապես Լիմայում Էդիկի թշերից չեն քաշքշի։ Քանզի ունենք–չունենք, մի աշխատող նախարար ունենք, ով Նոր տարվա տոնակատարությունների ժամանակ ոչ թե հանգստանում է, այլ ինքնամոռաց նետվում արտաքին քաղաքական «ֆռոնտ»։

Перу, Панама и Куба или «Крокодилы» Налбандяна
Пока наш народ пребывал в вынужденных 11-дневных празднествах, министр иностранных дел Эдвард Налбандян усердно работал (к примеру, Серж Саргсяну не хватило 11 свободных дней, и он решил продлить свой отпуск).
Фактически, люди гнутся не покладая рук и изводятся на работе, после чего берут краткосрочный отпуск, а мы, неблагодарные, не ценим этого.
Налбандян решил начать год не с крокодилятины (хотя, кто его знает?), а с инициативных шагов и серьезных достижений, отбыв 6 января в Латинскую Америку, чтобы развить армяно-панамские, армяно-кубинские и армяно-перуанские отношения.
Судя по списку тех стран, которые посетил и намерен посетить министр, внешняя политика нашей страны добьется серьезных успехов, поскольку отношения с Панамой при предыдущих властях никак не складывались, а найти общий язык с Лимой никак не удавалось, и лишь посредством «крокодиловой» политики, пришедшей на смену «футбольной», удалось расставить все точки над и.
Налбандяну с уверенностью можно присвоить почетное звание самого бродяжничавшего чиновника за всю новейшую историю Армении. Взамен работы «нулем без палочки» президентский дворец позволяет ему путешествовать по всему миру. Естественно, за счет государства.
«Кайфы» Налбандяна довольно символичны. Они демонстрируют реальную сущность «инициативной» внешней политики. Остается только надеяться, что на Кубе, в Панаме и особенно Перу Налбандяна не будут трепать за щечки. Какой-никакой, но он у нас был единственным министром, который в праздничные дни не отдыхал, а самозабвенно тщался на внешнем фронте.